[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Koty i dzieci

Niewiele rzeczy w życiu jest tak zachwycających dla dziecka, jak kudłaty przyjaciel. Na szczęście koty również uwielbiają, gdy młodzi ludzie okazują im uwagę. Koty i dzieci mogą wspaniale bawić się i spędzać ze sobą czas, pod warunkiem, że szanują się nawzajem.

Raczkujących niemowląt nie należy zostawiać sam na sam z kotem. Są one dość niezdarne i mogą niechcący skrzywdzić lub przestraszyć zwierzę, a zwłaszcza małego kociaka. Przerażony kot może ugryźć lub zadrapać, dlatego trzeba zawsze nadzorować wspólne zabawy.

Wszystkim dzieciom, które będą miały kontakt z kotem, należy przekazać zasady prawidłowego podnoszenia zwierzęcia:

  • Zawsze podnoś kota podkładając jedną rękę pod jego klatkę piersiową, a drugą podtrzymuj tylne kończyny. Kot może umieścić przednie nogi na Twoim ramieniu, ale musisz mieć pewność, że tylne kończyny są podtrzymywane dłonią lub przedramieniem.
  • Jeżeli kot wyrywa się lub próbuje uciec – puść go.
  • Jeżeli kot kładzie uszy po sobie i macha ogonem, nie jest zadowolony i należy zostawić go w spokoju.
  • Nie dotykaj brzucha kota. Może się wówczas przestraszyć i ugryźć.
  • Bawiąc się z kotem używaj odpowiednich zabawek. Drażnienie kota lub zachęcanie go, aby łapał za dłonie czy palce nie jest dobrym pomysłem. Może to prowadzić do podrapania i pogryzienia.
  • Zostaw kota w spokoju, gdy śpi, je lub korzysta z kuwety. Później też będzie czas na zabawę.

Wielu rodziców decyduje się wziąć do domu zwierzę, aby dziecko nauczyło się wrażliwości i odpowiedzialności. W przypadku małego dziecka nie jest to dobrym pomysłem. Jeśli zaniedba ono rutynowe czynności, takie jak karmienie, podawanie wody albo czyszczenie kuwety, będzie na tym cierpiał jedynie kot. Jeżeli decydujesz się na zwierzę, musisz mieć pewność, że zarówno Ty, jak i dzieci, zaangażujecie się w opiekę nad nim. Dzięki temu wszyscy (kot, rodzice i dzieci) będą szczęśliwi.

Koty potrzebują cichego miejsca, w którym mogą przebywać samotnie. Może to być pokój (można w nim również postawić kuwetę) albo po prostu przestrzeń pod łóżkiem. Idealnym meblem dla kota jest wysoki drapak. Koty uwielbiają siadać wysoko, dodatkowo jest to miejsce do drapania, a gdy zwierzę się zestresuje, może się na niego wspiąć uciekając przed łapiącymi je rękami.[ ↑ skip to content ↑ ]