[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kocia żałoba

Do kwestii okazywania przez koty żalu nie przywiązuje się wielkiej wagi, głównie dlatego, że często postrzega się je jako niezależne zwierzęta, które zachowały wiele ze swej „dzikiej” natury. Jednak często po śmierci innego osobnika, przejawiają one zmiany w zachowaniu, które ciężko właściwie zinterpretować.

Jeśli zwierzęta są ze sobą blisko związane, wzrasta prawdopodobieństwo, że po stracie towarzysza będą przygnębione. Nawet osobniki, które ciągle ze sobą walczą, mogą rozpaczać po śmierci niedawnego wroga. Chociaż nigdy się nie dowiemy, czy koty rozumieją czym jest śmierć, z pewnością możemy stwierdzić, że zdają sobie sprawę z nagłego braku członka rodziny i wiedzą, że w domu coś się zmieniło. Mogą one także zauważyć smutek okazywany przez właściciela po stracie pupila, co zwiększa ich dotychczasowe uczucie dezorientacji.

Oznaki żalu

Nie da się przewidzieć jak zachowa się kot po śmierci towarzysza. Część zwierząt sprawia wrażenie zupełnie nieporuszonych, a niektóre zdają się wręcz zadowolone ze zniknięcia domownika. Inne mogą przestać jeść, stracić zainteresowanie otoczeniem, po prostu siedzieć i patrzeć, sprawiając wrażenie jakby były w depresji. U nielicznych kotów, po śmierci towarzysza ujawniają się zmiany osobowości i behawioralne.

Chociaż nie przeprowadzono poważniejszych badań na temat żałoby u kotów, sondaż Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt wykazał, że po śmierci kociego domownika jadły one mniej, więcej spały i miały większą skłonność do wokalizowania. Na szczęście, we wszystkich ze 160 przebadanych gospodarstw domowych, zachowanie zwierząt wróciło do normy w ciągu sześciu miesięcy.

Jak możemy pomóc?

Cierpiącemu kotu można na wiele sposobów pomóc przezwyciężyć ból po stracie. Zwierzę zyska czas by się z nią pogodzić, jeśli ograniczy się wprowadzanie zmian w jego życiu. Przestrzegaj codziennej rutyny, do której jest przyzwyczajony. Zmiany w porach karmienia, czy nawet przestawienie mebli mogą powodować dodatkowy stres. Cierpiący kot może nie chcieć jeść. Jeżeli trwa to przez kilka dni, grozi potencjalnie śmiertelną chorobą – stłuszczeniem wątroby. Zachęć pupila do jedzenia podgrzewając nieco jego karmę, lub polewając ją wodą albo sokiem wyciekłym z mięsa. Usiądź przy nim w trakcie posiłku, aby dodać mu otuchy. Nie zmieniaj mu diety żeby pobudzić jego apetyt, ponieważ może to wywołać problemy trawienne. Jeśli kot nie je od trzech dni, poproś o radę lekarza weterynarii.  

Mądrze wykorzystany czas

Spędzaj z pupilem więcej czasu, pielęgnując go, głaszcząc i bawiąc się z nim. Nastawi go to pozytywnie do zmian w domu, które wyczuwa. Nie próbuj natychmiast zastąpić zmarłego kota nowym. Twój pupil może tęsknić za długoletnim towarzyszem i raczej nie przywita serdecznie intruza, dopóki wciąż czuje się niepewnie z powodu straty. Nowe zwierzę jest dla niego po prostu kolejnym źródłem stresu. Jak u wielu innych gatunków, obwąchiwanie i ocieranie się o zwłoki towarzysza może być dla kota ważną częścią przechodzenia żałoby. Dlatego przyniesienie do domu ciała pupila poddanego eutanazji, zamiast pozostawienia w lecznicy w celu kremacji, może przynieść korzyści. Jeśli wystąpią jakiekolwiek znaczące zmiany w zachowaniu, należy koniecznie odwiedzić lekarza weterynarii, bo możliwe, że mają one przyczyny fizyczne. Nierozwiązane problemy behawioralne można skonsultować z behawiorystą.

Wspieranie zwierzęcia w żałobie

Wspieranie kota w przezwyciężaniu żalu jest szczególnie trudne jeśli sam nie możesz dojść do siebie po stracie pupila. Czasem pomaga podzielenie się uczuciami z kimś, kto z własnego doświadczenia wie, jak ciężkim przeżyciem może być śmierć zwierzęcia. The Pet Bereavement Support Service to telefon zaufania dla oferujący takie wsparcie poprzez ogólnokrajową sieć przeszkolonych wolontariuszy (Telephone Befrienders). Infolinię prowadzą dwie organizacje charytatywne: The Blue Cross i The Society for Companion Animal Studies. Jest ona czynna od 8.30 do 17.30 a poza tymi godzinami można się nagrać na automatyczną sekretarkę.
Numer infolini to: 0800 096 6606
Koordynator poinformuje Cię, jak skontaktować się z najbliższym wolontariuszem. Więcej informacji: Feline Advisory Board - www.fabcats.org

 

[ ↑ skip to content ↑ ]