[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdrowie i dobrostan

Zdrowie i dobrostan

Problemy ze skórą u kotów, na które trzeba uważać

Jeśli masz kota, z pewnością wiesz, ile wysiłku kosztuje go utrzymanie futerka w czystości. Jednakże, ponieważ na zewnątrz jest tak doskonale zadbany, może trochę potrwać, zanim zauważysz schorzenia skóry, z którymi może się borykać.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ćwiczenia dla kotów w formie zabawy

Ponoć nie łatwo zachęcić kota do ćwiczeń, ale czy to prawda? Koty uwielbiają ćwiczenia, ale tylko wtedy, gdy przebiegają po ich myśli. Oto kilka zabaw, które spodobają się kotu do tego stopnia, że nie zorientuje się, że to ćwiczenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak w Święta na przybrać na wadze

W okolicy Bożego Narodzenia nasi pupile też zasługują na świętowanie, ale, ponieważ dawanie im świątecznych przysmaków to częsty sposób okazywania im uwagi, zimowe przybieranie na wadze stanowi poważny problem. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak pomóc Twojemu kotu w zachowaniu szczupłej sylwetki i dobrej kondycji w tym okresie...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Smakołyki dla kotów to miły temat dla Ciebie i Twojego kota! Smakołyki pomagają wzmacniać więź między Tobą a Twoim zwierzęciem.

Kiedy Twój kot musi zrzucić trochę nadwagi, pragniesz mieć możliwość nagradzania jego sukcesów. Dopilnuj, aby dawać mu zdrowe smakołyki, które wspierają osiąganie celów programu utraty wagi, do których tak wytrwale dążycie. Możesz nawet wprowadzić odpowiednie smakołyki do nowego programu ćwiczeń, aby Twój kot chciał bawić się dłużej!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla mojego kota?

Koty uwielbiają kocimiętkę. Jest ona zupełnie bezpieczna – jej podawanie w żaden sposób nie szkodzi zwierzęciu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać kotu lekarza weterynarii?

Zaraz po Tobie i Twojej rodzinie, lekarz weterynarii jest dla kota najważniejszą osobą. W końcu odpowiada za zdrowie zwierzęcia przez całe jego życie. Jak więc wybrać weterynarza, który zapewni mu najlepszą możliwą opiekę? Jednym z najlepszych sposobów jest rekomendacja znajomej osoby.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kocia żałoba

Do kwestii okazywania przez koty żalu nie przywiązuje się wielkiej wagi, głównie dlatego, że często postrzega się je jako niezależne zwierzęta, które zachowały wiele ze swej „dzikiej” natury. Jednak często, po śmierci innego osobnika, przejawiają one zmiany w zachowaniu, które ciężko właściwie zinterpretować. Jeśli zwierzęta są ze sobą blisko związane, wzrasta prawdopodobieństwo, że po śmierci towarzysza będą przygnębione.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy Twój kot ma wrażliwy żołądek?

Niektóre koty mają wrażliwy żołądek i są narażone na występowanie problemów trawiennych. Jest wiele objawów mogących świadczyć o wrażliwości układu trawiennego zwierzęcia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zalety kastracji

Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Higiena jamy ustnej u kotów

Możesz w to wierzyć lub nie, ale dbałość o zęby jest dla Twojego pupila równie ważna, jak dla Ciebie. Odpowiednia higiena jamy ustnej u kotów ma zatem kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu ich zdrowia. Każdego dnia, ze śliny, bakterii i resztek jedzenia tworzy się płytka nazębna.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Problemy trawienne to jeden z najczęstszych powodów wizyty u weterynarza

Święta Bożego Narodzenia mogą powodować problemy trawienne u kota – przez zamieszanie z indykiem, makowcem i masą słodyczy oraz prezentów ciężko się zorientować, co kot przed chwilą zwędził. Jeżeli podejrzewasz zaburzenia trawienia, albo zauważysz objawy takie jak biegunka czy wymioty, zabierz kota jak najszybciej do weterynarza. Dla wszystkich ssaków – kotów, psów, a także ludzi – trawienie pokarmu i przyswajanie składników odżywczych jest kluczowe dla zdrowia i ogólnego dobrostanu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ciąża u kotów

Jeżeli nie planujesz rozmnażania kota, najlepiej będzie go wykastrować. Ciąża u kotów jest szczególnym wydarzeniem i jeżeli zdecydujesz się pozwolić kotce na posiadanie kociąt, czeka Cię trochę przygód.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wycieczka z kotem do weterynarza

W pewnych momentach swojego życia, kot będzie musiał odwiedzić weterynarza. Mimo że jest to zwykle stresujące wydarzenie, możesz zrobić kilka rzeczy, aby uczynić je łatwiejszym dla was obojga.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zakażenia układu moczowego

Choroby układu moczowego – co musisz o nich wiedzieć. Kot nie powie Ci, że się źle czuje, dlatego musisz zwracać uwagę na objawy wszelkich problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zdrowa skóra i zdrowa sierść

Ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego kota ma dbałość o stan jego skóry i sierści. Częstotliwość potrzebnej mu pielęgnacji zależy od jego rasy, ale co do zasady, im więcej zwierzę ma sierści, tym więcej wymaga szczotkowania i innych zabiegów. Jednak regularna pielęgnacja jest korzystna dla każdego kota.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy Twój kot przybiera na wadze?

ielu właścicieli martwi się, gdy zauważy że ich kot zaczyna przybierać na wadze. Kastrowane koty potrzebują o jedną trzecią mniej jedzenia niż przed zabiegiem i jeżeli się ich nie pilnuje szybko tyją, co stanowi ryzyko dla ich zdrowia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ryzyko związane z nadmiernym spożyciem soli

Sól jest ważnym składnikiem diety kota i dogrywa ważną rolę w zapewnieniu mu dobrego samopoczucia. Sól kuchenna (czyli chlorek sodu) odpowiada za utrzymanie płynów w organizmie i jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania narządów oraz układu nerwowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy suchy nos świadczy o chorobie?

Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos kota świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ruja u kotek

Kotki w rui wymagają szczególnego nadzoru i uwagi. Jeżeli Twoja kotka przeszła właśnie rujkę, na długo zapamiętasz jej zawodzenie i ciągłe próby zwrócenia na siebie uwagi.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ ↑ skip to content ↑ ]