[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdrowa skóra i zdrowa sierść

Ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego kota ma dbałość o stan jego skóry i sierści. Częstotliwość potrzebnej mu pielęgnacji zależy od jego rasy, ale co do zasady, im więcej zwierzę ma sierści, tym więcej wymaga szczotkowania i innych zabiegów. Jednak regularna pielęgnacja jest korzystna dla każdego kota. Koty myją się same, używając do tego języka i zębów, ale połykają przy tym własną sierść. Z niestrawionych włosów mogą powstawać bezoary. Na ogół zostają one wydalone wraz ze stolcem, lub zwymiotowane, stanowiąc niemiłą niespodziankę. Jednak w najgorszym przypadku, mogą spowodować niedrożność jelita, co często oznacza konieczność interwencji chirurgicznej. Do najskuteczniejszych metod ograniczających tworzenie się bezoarów należą regularna pielęgnacja i podawanie karmy zawierającej odpowiednią ilość włókna pokarmowego.

Pielęgnacja – zrób to sam

Zabiegi pielęgnacyjne to świetna okazja żeby spędzić trochę czasu z kotem i wytworzyć więź między Wami. Niektóre koty uwielbiają gdy się je szczotkuje, podczas gdy inne trzeba do tego lekko zachęcić. Warto mieć pod ręką trochę przysmaków, żeby podczas czesania co jakiś czas nagradzać nimi zwierzę (jednak bez przekarmiania) za grzeczne zachowanie. Niektórym kotom wystarczy nagroda w postaci paru dodatkowych pieszczot. Do pielęgnacji pupila potrzebne są odpowiednie narzędzia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek i grzebieni, najlepiej więc spytaj lekarza weterynarii lub groomera, które z nich są najbardziej odpowiednie do sierści Twojego kota.

Regularnie szczotkuj

Aby utrzymać dobry stan sierści i zapobiec tworzeniu się kołtunów, których usuwanie bywa trudne i bolesne, koty ras długowłosych należy regularnie szczotkować – najlepiej codziennie. Nawet jeśli Twój pupil ma krótką sierść, czesanie będzie korzystne dla zdrowia jego skóry i pozwoli Ci sprawdzić, czy nie występują u niego oznaki podrażnienia, bądź zmian skórnych. Na początku szczotkuj delikatnie z włosem. Skołtunioną sierść rozplątuj palcami, lub ostrożnie używając nożyczek. Jeśli kot jest zdenerwowany lub zestresowany, nie rób nic na siłę. Lepiej przeprowadzić kilka krótkich zabiegów pielęgnacyjnych, kiedy zwierzę jest odprężone, niż wdawać się z nim w szarpaninę, po której będzie przerażone na sam widok szczotki!

Czas na kąpiel

Koty dobrze sobie radzą z samodzielnym utrzymywaniem czystości, więc zwykle nie są im potrzebne regularne kąpiele. Jednak podczas leczenia niektórych chorób skóry, lub kiedy zwierzę bardzo się ubrudziło, mycie może okazać się nieuniknione. Zawsze używaj specjalnego szamponu dla kotów i sprawdzaj, czy woda nie jest zbyt gorąca lub zimna. Ponieważ wiele kotów nie znosi kąpieli, możesz potrzebować drugiej osoby do pomocy. Staraj się zachować spokój i delikatnie myj zwierzę od głowy do ogona. Dokładnie spłucz szampon, a następnie zawiń kota w miękki ręcznik i starannie wysusz. Po wszystkim, nie zapomnij o nagrodzie!

Właściwe odżywianie

Odżywianie jest kolejnym czynnikiem mającym wielki wpływ na stan sierści. Włos zbudowany jest przede wszystkim z białka, więc im lepsza dieta, tym zdrowsze futro. Karmy zawierające wysokiej jakości białko, witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe (konkretnie omega-3 i omega-6) mają szczególnie korzystny wpływ na zdrowie sierści i skóry Twojego kota. Jeśli jego włosy są matowe lub przetłuszczone, albo skóra łuszczy się i jest wysuszona, przyczyną może być niewłaściwa dieta. Spytaj lekarza weterynarii, która karma pozwoli właściwie zadbać o sierść i skórę Twojego pupila.

[ ↑ skip to content ↑ ]