[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla mojego kota?

Koty uwielbiają kocimiętkę. Jest ona zupełnie bezpieczna – jej podawanie w żaden sposób nie szkodzi zwierzęciu. Gdyby Twój kot zjadł przypadkiem znaczną jej ilość, mogłoby to co najwyżej wywołać u niego niewielkie problemy żołądkowe, jednak jest to mało prawdopodobne.

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka jest byliną z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Północnej Afryki i krajów śródziemnomorskich, ale obecnie występuje powszechnie w całej Europie i Ameryce Północnej. Jej nazwa niewątpliwie wiąże się z powszechnie znanym uwielbieniem, jakim darzą ją koty.

Za co koty kochają kocimiętkę?

Substancją czynną zawartą w kocimiętce jest nepetalakton. Koty wyczuwają go za pomocą powonienia. Uważa się, że imituje on działanie kocich feromonów, najprawdopodobniej związanych z zachowaniami płciowymi.

Kocimiętka działa jak naturalny „antydepresant”, który może sprawić, że Twój kot będzie zachowywał się nieco nietypowo, przymilając się i wykazując szczególną ochotę na czułości. Zwierzę może też tarzać się, drapać, lub pocierać twarzą w miejscu gdzie wyczuwa kocimiętkę, albo podskakiwać, brykać i biegać z pokoju do pokoju, w pogoni za niewidzialną zdobyczą.

Niektóre koty po prostu stają się odprężone i spoglądają w przestrzeń. Wszystkim wspomnianym zachowaniom może towarzyszyć miauczenie i mruczenie. Skutki działania kocimiętki są krótkotrwałe – zwykle utrzymują się od 5 do 10 minut. Później musi minąć kilka godzin, zanim kot ponownie stanie się na nią wrażliwy.

Dlaczego warto podawać kotu kocimiętkę?

Ponieważ koty są zachwycone dostając kocimiętkę, jest ona doskonałą nagrodą, której można użyć podczas szkolenia, albo żeby zachęcić zwierzę do korzystania z drapaka, czy spania na własnym posłaniu. Dzięki niej można skłonić kota do aktywności fizycznej, a nawet pomóc mu się odprężyć. Niezależnie od przyczyny, zawsze jest to świetna zabawa!

Jak podawać kotu kocimiętkę?

Produkty zawierające kocimiętkę występują pod wieloma postaciami. Można ją kupić w formie proszku, bądź spreju do rozpylania na podłożu i zabawkach. Niektóre zabawki fabrycznie aromatyzuje się kocimiętką, lub umieszcza się ją w ich wnętrzu. Jest ona również dostępna pod postacią olejku i olejku w spreju służących do spryskiwania posłania i zabawek. Koty reagują nawet na bardzo małe ilości kocimiętki, więc nie musisz używać jej wiele.

Mój kot nie reaguje na kocimiętkę.

Blisko 30% kotów nie wykazuje widocznej reakcji na kocimiętkę. Podatność na jej działanie jest najprawdopodobniej cechą dziedziczną. Wiele kotów po prostu nie ma receptorów wrażliwych na kocimiętkę.

Kocięta, pomimo swej wesołej natury, na ogół nie reagują na kocimiętkę przez pierwszych sześć miesięcy życia. Twój kot może też przestać się nią interesować, kiedy zacznie się starzeć.

Kocimiętka wywołuje u mojego kota agresję.

Niektóre koty, zwykle samce, pod wpływem kocimiętki stają się agresywne, co prawdopodobnie wynika z jej związku z zachowaniami płciowymi. Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia takie objawy, przestań ją podawać.

Możesz rozważyć użycie zamienników, takich jak wiciokrzew lub waleriana. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, który powie Ci, czy kocimiętka jest odpowiednia dla Twojego kota i ewentualnie poleci alternatywny środek.

Kocimiętka jest byliną z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Północnej Afryki i krajów śródziemnomorskich, ale obecnie występuje powszechnie w całej Europie i Ameryce Północnej. Jej nazwa niewątpliwie wiąże się z powszechnie znanym uwielbieniem, jakim darzą ją koty.

[ ↑ skip to content ↑ ]