[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Brudzenie w domu

Koty zwykle ściśle trzymają się swoich zwyczajów toaletowych i konsekwentnie korzystają w domu z kuwety (jeśli ją mają) albo załatwiają się w ogrodzie. Zatem, jeżeli kot brudzi w domu, może to być bardzo niepokojące.

Od czasu do czasu może zdarzyć się jednorazowy incydent, gdy kot jest chory, został zamknięty w pokoju, albo nagle się przestraszył. Jeżeli problem z nieprawidłowym miejscem defekacji w domu trwa dłużej, należy przyjrzeć się kotu pod kątem zdrowia i dobrostanu.

Niezależnie od przyczyny, kara nie jest rozwiązaniem. Sprawi ona, że kot będzie zastraszony i problem się nasili. Środki odstraszające, takie jak folia aluminiowa, pieprz, skórka z cytryny czy pistolet na wodę spowodują jedynie skierowanie niewłaściwego zachowania na inny tor, pogłębiając lęk i opóźniając ustalenie przyczyny. Pomimo nieprzyjemnej natury problemu należy pamiętać, że nie jest to brzydka forma wyrażania protestu przez kota. Nie próbuje on się zrewanżować za coś, ani nie robi tego specjalnie. Coś złego dzieje się w jego świecie i należy przeprowadzić małe śledztwo, aby dowiedzieć się o co chodzi.

Sprzątanie zanieczyszczonych powierzchni

Nieważne, czy był to jednorazowy incydent czy nie. Jeżeli kot oddał kał w pewnym miejscu, jego wrażliwy nos każe mu traktować to miejsce jako nową toaletę.

Najlepszym sposobem, aby przerwać ten zwyczaj, jest odizolowanie kota od danego miejsca na jak najdłuższy okres czasu, usunięcie wszelkich zapachów, które jest w stanie wykryć i zablokowanie dostępu do „toalety” przez zmianę ustawienia mebli. Umyj zabrudzone miejsce 10% roztworem proszku do prania, spłucz chłodną wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Dlaczego mój kot brudzi w domu?

Istnieje mnóstwo powodów, dla których konkretny kot zaczyna brudzić w domu. Poniżej przedstawiono najczęstsze przyczyny i możliwe sposoby rozwiązania problemów.

Choroba

Choroba dróg moczowych oraz biegunka mogą spowodować zabrudzenie domu, ponieważ kot odczuwa dyskomfort, albo po prostu nie zdążył do kuwety czy na dwór.

Rozwiązanie: Leczenie zalecone przez weterynarza zwykle powoduje powrót do normalnych zwyczajów kota. Czasem koty nadal załatwiają się poza kuwetą, jeżeli doświadczyły w niej uczucia dyskomfortu, dlatego niekiedy trzeba postawić dodatkową kuwetę w innym miejscu, aby zachęcić zwierzę do korzystania z niej.

Starość

Starsze koty czasem nie chcą wychodzić na dwór podczas złej pogody albo mają problem z korzystaniem z klapek dla kotów z powodu sztywności stawów. Gdy kot się starzeje, zmniejsza się jego poczucie bezpieczeństwa i może czuć się zagrożony z powodu obecności innych kotów na swoim terytorium.

Rozwiązanie: Nieuchronnym jest, że na pewnym etapie starszy kot będzie potrzebował bezpiecznej i łatwo dostępnej toalety w domu. Postawienie kuwety w środku często rozwiązuje ten problem. Ważne również, aby wykluczyć medyczne przyczyny brudzenia w domu przez starszego kota.

Poczucie lęku

Oddając kał na dworze kot jest całkowicie bezbronny i jeżeli się czegoś przestraszy, może zniechęcić się do tej czynności. Zwykle największym problemem są inne koty, ale może to być równie dobrze pies sąsiada albo nagły hałas.

Rozwiązanie: Postawienie zacisznej kuwety wewnątrz spowoduje zniesienie uczucia strachu i  kot podejmie świadomą decyzję o znalezieniu właściwego miejsca do załatwiania potrzeb. Pomóc może również towarzyszenie kotu podczas wycieczek do ogrodu. Zwierzak mógł wybrać na toaletę miejsce oddalone od domu, dlatego czasem trzeba uczynić ogród bardziej atrakcyjnym. Zorganizuj miejsce do załatwiania się w zacisznym rogu, dość blisko domu (żeby w razie potrzeby kot mógł łatwo schronić się w środku) i wysyp tam dużą ilość ziemi bez torfu albo piasku.

Obecność obcych

Czasem kot oddaje mocz lub kał w domu, gdy przebywają w nim obce osoby, a pójście do kuwety lub na zewnątrz wymaga przejścia przez pomieszczenie, gdzie się one znajdują. Niektóre koty odczuwają lęk spowodowany przebywaniem samotnie w domu, gdy ich właściciele wyjeżdżają i zostawiają je na gospodarstwie. Obecność obcej osoby opiekującej się kotem może zwiększać poczucie lęku i powodować znakowanie terenu, zwłaszcza w łóżku właściciela, posiadającym silny, znany kotu zapach, zapewniający mu poczucie bezpieczeństwa.

Rozwiązanie: postaw „wewnętrzną” kuwetę w pokoju, do którego zwykle ucieka kot, na wypadek, gdyby znalazł się w pułapce. Najlepszym sposobem zapobiegania brudzeniu w domu pod nieobecność właścicieli, jest zamykanie drzwi do sypialni i angażowanie do opieki osób znanych kotu. Niektóre osobniki są szczególnie podatne na stres związany z przebywaniem w samotności, dlatego lepiej oddać je do renomowanego, zapewniającego odpowiednią opiekę hotelu dla zwierząt.

Pomoc specjalisty

W przypadku wielu kotów problem brudzenia w domu może zostać rozwiązany przy pomocy powyższych zaleceń. W niektórych przypadkach może on być głębiej zakorzeniony i wówczas lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, niż liczyć, że rozwiąże się sam. Reference Feline Advisory Board - www.fabcats.org

[ ↑ skip to content ↑ ]