[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zakażenia układu moczowego

Choroby układu moczowego – co musisz o nich wiedzieć

Kot nie powie Ci, że się źle czuje, dlatego musisz zwracać uwagę na objawy wszelkich problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić. Jednym z nich jest FLUTD (

Feline Lower Urinary Tract Disease), w Polsce nazywany Syndromem Urologicznym Kotów (SUK). Oto objawy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Ból przy oddawaniu moczu – napinanie się, jęczenie i inne oznaki dyskomfortu
  • Zmiana zachowania – większa częstotliwość oddawania moczu (możliwe że z niewielkim skutkiem), przypadki oddawania moczu w nietypowych miejscach
  • Krew w moczu – widoczna jako różowe plamki w kuwecie

Jeżeli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast zabierz kota do weterynarza. FLUTD bywa bolesną dolegliwością, a nieleczony może zagrażać życiu, ponieważ w moczu powstają czasem kryształy powodujące zatkanie cewki moczowej.

Przywracanie kotu formy

Nie martw się, ponieważ w większości przypadków FLUTD łatwo się leczy, co oznacza, że kot szybko wróci do formy. Jeśli jednak masz jakieś obawy, wybierz się do weterynarza i powiedz, że Twój kot cierpi z powodu któregoś z wyżej wymienionych objawów. Lekarz przeprowadzi proste badanie moczu kota (dlatego może Cię poprosić o przyniesienie ze sobą świeżej próbki). Następnie zostanie postawione rozpoznanie i zalecone leczenie – może ono polegać na podawaniu antybiotyków i zmianie diety.

Specjalna karma może spowodować różnicę

Lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci wprowadzenie specjalnej karmy, która wspomoże rekonwalescencję kota. Istnieją karmy opracowane tak, aby zmniejszać dyskomfort przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym, na przykład Hill's Prescription Feline c/d i Feline k/d. Przeznaczone są dla dorosłych kotów. Specjalna karma może wyraźnie wpłynąć na szybki powrót kota do zdrowia, dlatego spytaj lekarza weterynarii o najlepszą dietę.

Zwiększanie pobierania wody przez kota

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić aby zapobiec FLUTD, to zachęcenie kota, by pił więcej wody. Oto kilka wskazówek:

  • Rozstaw więcej misek z wodą w różnych miejscach w domu.
  • Używaj większych misek – wibrysy są bardzo wrażliwe i niektóre koty nie lubią pić z misek jeżeli wąsy dotykają ich brzegu.
  • Nalej wody do pełna – kot będzie zachwycony własnym odbiciem w tafli wody, co zachęci go do picia.
  • Upewnij się, że smak wody się nie zmienił – inwestycja w nowy filtr mogła wydawać się dobrym pomysłem, ale koty mają bardzo wyczulony zmysł smaku i każda zmiana właściwości wody może je łatwo zniechęcić. Pamiętaj o tym również gdy się przeprowadzasz.
  • Sprawdź czy kot nie pije z muszli klozetowej, ponieważ środki czystości, których używasz mogą spowodować u niego problemy żołądkowe.
[ ↑ skip to content ↑ ]