[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Badanie kontrolne w wieku 6 miesięcy

Badanie kontrolne kotka w wieku 6 miesięcy 

W wieku sześciu miesięcy wskazane jest umówienie się z kotkiem na wizytę u lekarza weterynarii, aby wykonał on dokładne badanie kontrolne zwierzęcia. Lekarz sprawdzi także, czy kociak prawidłowo rośnie i się rozwija, więc zważy go oraz wykona ogólne badanie stanu zdrowia. 

Spokojny kociak 

Jeżeli kociak został przyzwyczajony do podróżowania w transporterze dla kotów, z radością do niego wskoczy. Wygodny ręcznik oraz ulubiona zabawka pomogą mu się w nim zadomowić. Jeżeli zaś kotek będzie wyglądał na nadmiernie pobudzonego, doskonale działa spryskanie transportera specjalnym sprayem zawierającym feromon uspokajający koty. 

Dotychczas czyszczenie i zabawy sprawiały Twojemu kociakowi wiele radości, ale zabierz ze sobą smaczne przekąski, które mogą okazać się niezbędne podczas wizyty u lekarza weterynarii. To może sprawić, że podróż do lekarza weterynarii będzie pozytywnym doświadczeniem, zarówno niego jak i dla Ciebie. 

Czego się spodziewać 

Twój lekarz weterynarii zważy kotka, aby się upewnić, że rośnie on z odpowiednią szybkością, a także udzieli wszelkich porad dotyczących zalecanych dawek pokarmowych, jeżeli będzie to konieczne. Podczas wizyty lekarz zbada dokładnie oczy, uszy, pazury i zęby kotka. Do tego czasu kotek powinien mieć już stałe zęby. Zęby mleczne zazwyczaj wypadają samoistnie, aby zrobić miejsce dla zębów stałych, ale jeżeli tak nie jest lekarz poradzi, co należy zrobić. Lekarz będzie także pytał o odrobaczanie i zwalczanie pcheł oraz zaleci przeprowadzenie innych terapii i wykonanie innych zabiegów, o ile takie będą konieczne. 

Czym powinienem karmić?

TwTwój lekarz weterynarii będzie zainteresowany, jakim pokarmem karmisz swojego kotka i jeżeli konieczne będą jakiekolwiek zmiany, na pewno będzie służył ci radą. Może zalecić podawanie produktów takich jak Hill’s™ Science Plan™ Kitten lub Hill’s Science Plan NeuteredCat, jeżeli Twój kotek został już wysterylizowany / wykastrowany.

Nie bój się zadawać pytań 

Badanie kontrolne wykonane po 6 miesiącach życia jest doskonałą okazją do zadania lekarzowi weterynarii tysięcy ważnych pytań, które Ci się przez ten czas nasunęły. Możesz więc porozmawiać na temat sterylizacji / kastracji, ponieważ zabieg można wykonać właśnie w tym wieku. Sterylizacja jest jedną z najlepszych rzeczy jaką możesz zrobić dla zdrowia swego kota. Jeżeli masz kocurka po kastracji zanikną u niego wszelkie samcze zachowania terytorialne, takie jak spryskiwanie moczem, tendencje do wędrówek oraz walk z innymi kotami. U kotek sterylizacja pomaga uniknąć zakażeń układu rozrodczego oraz guzów gruczołu mlekowego.

Inną rzeczą, którą warto rozważyć jest mikroczipowanie. Jest to małe urządzenie, które łatwo założyć i które zapewnia całkowity spokój, ponieważ  pozwala na szybkie odnalezienie kota, gdy się zagubi. 

Ubezpieczenie zwierzęcia 

Jeżeli nie zrobiłeś tego dotychczas, nadszedł już czas na zastanowienie się nad ubezpieczeniem zwierzęcia. Warto się jednak upewnić, że pokrywa ono wszelkie problemy zdrowotne, jakie mogą wystąpić u Twojego kota w przyszłości. Dlatego zanim je wykupisz pamiętaj o przeczytaniu całego tekstu wydrukowanego małymi literkami i sprawdź, czy ubezpieczenie zawiera wszystko to, czego potrzebujesz.

[ ↑ skip to content ↑ ]