[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Sterylizacja / kastracja

Kastracja naprawdę jest doskonałym rozwiązaniem dla Twojego kota. Kitten Spaying - Hill's Pet

Jeśli nie planujesz rozmnażać kociaka, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by pozwolić mu cieszyć się w pełni życiem, jest kastracja. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że możesz w ten sposób uniknąć ryzyka niechcianej ciąży u kotki, ale również dlatego, że kastracja zapobiega, bardzo niekiedy uciążliwym, zachowaniom płciowym kocurów, takim jak znaczenie moczem czy wycie. Eliminuje też ona potrzebę ucieczek z domu w poszukiwaniu partnera, dzięki czemu kot jest bardziej przywiązany, lojalny i mniej skłonny do włóczenia się. W ten sposób spada ryzyko, że padnie ofiarą wypadku drogowego lub wda się w bójkę z innymi kotami.

Kastracja jest również korzystna dla zdrowia. Zmniejszenie poziomu hormonów może uchronić kota przed chorobami takimi jak zakażenia macicy i nowotwory. Poza tym wykastrowane zwierzęta z reguły żyją dłużej.

Większość lekarzy weterynarii zaleca przeprowadzenie kastracji między 4 a 6 miesiącem życia. Lekarz wyjaśni Ci dokładnie z czym wiąże się taki zabieg.

Czego się spodziewać

Kastracja jest prostym zabiegiem, jednym z tych, które wasz lekarz weterynarii wykonywał już wcześniej wiele razy. To normalne, że się denerwujesz i masz może odrobinę poczucia winy. Możesz mieć jednak pewność, że robisz to co najlepsze dla Twojego kota.

Lekarz prawdopodobnie poprosi o niekarmienie kociaka w wieczór poprzedzający operację. Wynika to z faktu, że jej przeprowadzenie wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by dowiedzieć się dokładnie, jak przygotować się na ten dzień.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz musi wygolić kociakowi trochę futra, nie przeraź się więc jeśli zauważysz potem niewielką łysą plamkę na ciele zwierzaka. Niezależnie od tego, czy kastruje się samca (usunięcie jąder) czy samicę (usunięcie jajników i macicy) procedura jest bardzo prosta i wiąże się z wykonaniem tylko niewielkiego nacięcia. Nie obawiaj się więc, komplikacje zdarzają się bardzo rzadko.

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj możesz zabrać kociaka do domu jeszcze tego samego dnia. Pamiętaj, że to normalne, że będzie on przez następnych kilka godzin dużo spał, ponieważ jego organizm musi dojść do siebie po zastosowaniu znieczulenia. Prawdopodobnie już następnego dnia zwierzak będzie jak zwykle pełen życia, postaraj się jednak, by zachowywał się raczej spokojnie przez dzień lub dwa, aby rekonwalescencja przebiegła prawidłowo. Szwy (konieczne u kotek, lecz nie zawsze stosowane u samców) na ogół zdejmuje się po 7-10 dniach.

Po kastracji

Ponieważ na skutek zmian w równowadze hormonalnej metabolizm Twojego kota będzie po kastracji spowolniony, skłonność zwierzaka do tycia wzrośnie. Nie oznacza to jednak, że musi on przybrać na wadze. Należy tylko zadbać o to, by podawać mu właściwą karmę odpowiedniej jakości. Oprócz tego, o ile problemy z układem moczowym są u kotów powszechne, po kastracji zdarzają się częściej. Kiedy już Twój pupil będzie po takim zabiegu, możesz zastanowić się nad zmianą dotychczasowej karmy na pożywienie opracowane specjalnie z myślą o wykastrowanych kotach, takie jak Hill’s Science Plan Neutered Cat . Dieta ta zawiera odpowiednią dawkę energii, właściwe proporcje witamin i minerałów oraz bezpieczną ilość soli, co ogranicza ryzyko chorób. Jeśli masz jakieś wątpliwości na temat tego, co podawać swojemu kotu, lub jakiekolwiek pytania, zwróć się do lekarza weterynarii.

[ ↑ skip to content ↑ ]