[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kocimiętka

Kocimiętka - ziołowe doświadczenie

Kocimiętka wzbudza ogromne zainteresowanie kotów oraz ich miłośników. Istnieje około 250 różnych gatunków Nepta cataria nazywanej kocimiętką. Można ją znaleźć w zabawkach dla kotów, kupić oddzielnie lub posadzić w ogrodzie. Istnieją odmiany uwalniające cytrynowy aromat. Niektórzy właściciele za pomocą kocimiętki zachęcają swoje koty do zabawek – szczególnie drapaków.

Występowanie reakcji

Nie każdy kot jest wrażliwy na kocimiętkę – reakcja ta jest zapisana od urodzenia w kodzie genetycznym każdego kota. Około 80% kotów w Wielkiej Brytanii jest wrażliwych na jej działanie. Natomiast w Australii u większości osobników nie stwierdza się reakcji, ponieważ pochodzą one z niewielkiej puli genetycznej kotów "niewrażliwych". Stwierdzono także, że do 6-8 tygodnia życia kocięta nie są wrażliwe na kocimiętkę, a rozwinięcie pełnej reakcji może potrwać nawet do 12 tygodnia życia.

Zachowanie po kocimiętce

Koty wrażliwe na kocimiętkę przy kontakcie z nią wykazują zachowania euforyczne - obracanie się dookoła, mruczenie, miauczenie, lizanie, podskakiwanie, a nawet ślinienie się. Taka silna reakcja trwa tylko kilka minut. Później muszą minąć 1 - 2 godziny zanim kot ponownie stanie się wrażliwy. Kolejne kontakty z kocimiętką sprawiają, że wywołana przez nią reakcja słabnie. Nie ma więc ryzyka "uzależnienia". Niektórzy eksperci zalecają właścicielom podawanie kocimiętki tylko dwa razy w tygodniu, aby utrzymać stałą silną reakcję.

Przyczyna niezwykłego działania

Koty nie jedzą kocimiętki, ale często można zobaczyć jak ją żują lub trzymają w jamie ustnej. Powoduje to uwalnianie olejków zawierających składnik aktywny nazywany nepetalaktonem. Uważa się, że za działanie kocimiętki spowodowane jest jego zapachem. Wraz z upływem czasu składnik aktywny ulega degradacji. W zawiązku z tym kocimiętka do momentu użycia powinna być przechowywana w zamrażarce.

Sadzenie trawy

Często widzimy koty żujące trawę. Doświadczenia tego pozbawione są koty domowe. Pomimo, iż trawa nie posiada wartości odżywczych oraz nie jest niezbędnym składnikiem diety, uważa się, że jej żucie dostarcza kotom przyjemności, może także zapobiec żuciu roślin domowych, które często są trujące. W sklepach dostępne są nasiona traw różnych gatunków do posadzenia w domu. Zaleca się używanie miękkich odmian takich jak pszenica lub trawa owsiana, które nie przyklejają się do języka i nie powodują jego uszkodzeń. Nasiona powinny być sadzone co kilka tygodni, ponieważ koty najbardziej lubią młode rośliny. Kiedy trawa osiągnie 8-10 cm połóż ją obok miski z jedzeniem i wodą, aby Twój kot miał do niej wolny dostęp. Część kotów może wymiotować kulami z włosów (bezoarami) zawierającymi trawę. Nie należy się tym przejmować – niektórzy uważają, że trawa zapobiega powstawaniu niedrożności w przewodzie pokarmowym wywoływanych bezoarami.

[ ↑ skip to content ↑ ]