[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Problemy z układem moczowym

Problemy z układem moczowym - co powinieneś wiedzieć?

Kotek nie powie Ci, że się źle czuje, więc trzeba go uważnie obserwować, aby w porę zauważyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić. Jednym z nich może być choroba dolnych dróg moczowych kotów. Oto jakich objawów należy się spodziewać:

  • Ból przy oddawaniu moczu. Napinanie się do oddawania moczu, miauczenie lub wszelkie inne objawy dyskomfortu.
  • Zmiany zachowania. Częstsze oddawanie moczu (często oddawanie bardzo małych ilości moczu), oddawanie moczu poza kuwetę lub w miejscach zupełnie nietypowych.
  • Krew w moczu. Widoczna jako różowe krople na żwirku w kuwecie.

Jeżeli zauważysz jakikolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się z kociakiem do lekarza weterynarii. Choroba dróg moczowych może być bolesna i jeżeli nie będzie leczona może nawet zagrażać życiu kota, ponieważ kamienie powstałe w moczu mogą zablokować jego oddawanie.

Powrót do doskonałej formy

Nie martw się. W większości przypadków chorobę dolnych dróg moczowych kotów można łatwo wyleczyć i wkrótce Twój kociak będzie ponownie w szczytowej formie. Jeżeli obawiasz się, że u twojego kotka występują jakiekolwiek z powyższych objawów udaj się do lekarza weterynarii. Twój lekarz może przeprowadzić prosty test na próbce moczu kota (możesz zostać poproszony o dostarczenie próbki świeżego moczu do gabinetu). Następnie postawi rozpoznanie i zaordynuje odpowiednie leczenie, obejmujące podawanie antybiotyków oraz zmianę diety.

Specjalistyczny pokarm może całkowicie rozwiązać problem

Twój lekarz weterynarii prawdopodobnie zasugeruje Ci przejście na specjalistyczny pokarm, który został opracowany dla kociąt w okresie rekonwalescencji. Wszystkie karmy firmy Hill's dla kociąt obniżają ryzyko wystąpienia choroby dolnych dróg moczowych kotów. Istnieją także specjalistyczne diety przeznaczone do łagodzenia dyskomfortu w pęcherzu moczowym oraz problemów z nerkami, takie jak Hill's Prescription Feline c/d i Feline k/d, ale są one przeznaczone dla kotów dorosłych z tego typu problemami.

Specjalistyczny pokarm może całkowicie rozwiązać problem i przyspieszyć rekonwalescencję Twojego kociaka. Poproś lekarza weterynarii, aby doradził Ci w wyborze odpowiedniej diety.

Zwiększanie ilości płynów pobieranych przez Twojego kotka

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić w celu zmniejszenia ryzyka choroby dolnych dróg moczowych u kotka jest zachęcenie go do picia większej ilości płynów. Oto kilka wskazówek:

  • Postaw więcej misek z wodą w różnych miejscach w domu.
  • Używaj większych misek na wodę. Wąsy kociąt są niezwykle wrażliwe i niektóre z nich nie lubią pić z misek, jeżeli ich wąsy dotykają ścian miski.
  • Wypełniaj miski wodą do pełna. Kocięta mają tendencje do całkowitej fascynacji własnym odbiciem. Jeżeli je zobaczą w misce z wodą, czasami zachęca je to do wypijania większej ilości wody.
  • Upewnij się, że smak podawanej kociętom wody nie ulega zmianom. Możesz bowiem myśleć o inwestycji w nowy filtr, ale Twój kotek może tego nie zaakceptować! Kocięta mają doskonale rozwinięty zmysł smaku i mogą być całkowicie zaskoczone nagłą zmianą smaku podawanej im wody. To samo może mieć miejsce, kiedy zmieniasz miejsce zamieszkania.

Możesz wypróbować wszelkie sposoby do zachęcenia kotka do picia większej ilości wody, ale jedynym miejscem, z którego nie powinien pić wody jest muszla klozetowa. Środki czystości, które stosujesz mogą być dobre do toalety, ale bez wątpienia nie są one dobre dla Twojego kotka!

[ ↑ skip to content ↑ ]