[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Dobra opieka zdrowotna zaczyna się w domu

Checking cats' pawsDlaczego jesteś równie ważny jak lekarz weterynarii aby utrzymać kociaka w zdrowiu?

Najważniejsza część prawidłowej, rutynowej opieki zdrowotnej nad Twoim kotem ma miejsce w domu. Podobnie jak w przypadku ludzi, u kociąt lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Jako że najlepiej znasz swojego kociaka, masz wszelkie dane ku temu by obserwować go i przekazywać swoje spostrzeżenia lekarzowi weterynarii.

Dobre nawyki powstają za młodu

Ważne, aby przyzwyczaić kociaka do regularnego brania na ręce i badania przez właściciela. Zdecydowanie ułatwi to wszystkim życie. Należy zwracać uwagę na następujące rzeczy:

Czy Twój kociak tyje?

Z pewnością nie chcesz, aby Twojemu kociakowi przybywało kilogramów. Jednak niedowaga również nie jest dla niego dobra i może być oznaką choroby. Lekarz weterynarii powinien prowadzić dokumentację dotyczącą wagi i wzrostu kociaka. Jeżeli chcesz to robić samodzielnie, kliknij tutaj, aby ściągnąć Krzywą Wzrostu Hill's i przy jej pomocy wyznacz krzywą obrazującą tempo wzrostu zwierzaka.

Jeżeli niepokoi Cię waga Twojego kota, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Czy sierść kociaka wygląda zdrowo?

Sierść kociaka powinna mieć zdrowy połysk. Sprawdź czy skóra nie łuszczy się i czy nie ma na niej skaleczeń. A może widać pchły lub odchody wskazujące na ich obecność? Jeśli sierść jest matowa lub skołtuniona może to świadczyć o niedoborach żywieniowych lub chorobie. Jeżeli coś Cię niepokoi, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.

Sprawdzaj oczy i uszy kociaka

Przyjrzyj się bliżej oczom swojego kociaka. Czy nie ma w nich wydzieliny? Czy białka nie są zaczerwienione? Ostrożnie pociągnij do dołu dolną powiekę – pole, które się wówczas ukaże powinno być różowe.

Następnie obejrzyj uszy. Powinny być czyste, różowe, bez obecności brudu czy wyraźnego zapachu. Sprawdź, czy nie ma w nich woskowiny, zwłaszcza o ciemnym zabarwieniu, mogącej świadczyć o zapaleniu lub obecności świerzbowca.

Jakiekolwiek wątpliwości na temat oczu lub uszu kociaka należy omówić z lekarzem weterynarii.

Obejrzyj zęby i dziąsła kociaka

Ostrożnie otwórz pyszczek kota. Czy dziąsła sa różowe i wyglądają zdrowo? Czy na zębach nie odkłada się żółty lub brązowy kamień? Na kocich zębach nie pownno być osadu z kamienia. Czy oddech nie pachnie brzydko?

Problemy z zębami są częste u kotów. Możesz pomóc zwierzęciu, jeżeli wprowadzisz zwyczaj czyszczenia jego zębów trzy razy w tygodniu. W większości lecznic oraz sklepów z artykułami dla zwierząt można nabyć specjalną pastę dla kotów, o smaku mięsnym lub rybnym. Do mycia zębów nadają się niewielkie miękkie dziecięce szczoteczki, jednak nie należy ich przechowywać razem z tymi, których używają pozostali członkowie rodziny.

[ ↑ skip to content ↑ ]