[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Dorastanie

Twój kociak dorasta

W wieku sześciu miesięcy, Twój kociak osiągnie trzy czwarte swych dorosłych rozmiarów. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Mimo dojrzałego wyglądu, zwierzak nie bedzie zachowywał się jak dorosły osobnik (nie inaczej niż nastoletni człowiek!). Zabawa i psocenie wciąż będą u niego na porządku dziennym.

W dalszym ciągu należy karmić kociaka karmą dla młodych zwierząt. Jeszcze przez pewien czas nie będzie on gotów jeść “dorosłego” jedzenia.

W wieku sześciu miesięcy, kociak powinien otrzymać ostatnią, comiesięczną dawkę preparatu przeciwko pasożytom. Od tego momentu przez resztę życia należy odrobaczać go co trzy miesiące (lub co pół roku, jeżeli jest jedynym kotem w domu) w celu ochrony przed pasożytami. Pamiętaj – jeżeli okaże się, że kot ma pchły, należy go również odrobaczać.

Kolejną rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest szczotkowanie zębów kota. Mamy nadzieję, że masz już w zwyczaju robić to kilkakrotnie w ciągu tygodnia. Jeśli nie, zacznij od teraz. Kot ma już wszystkie stałe zęby i muszą mu one wystarczyć na pewien czas. Im wcześniej więc przyzwyczai się do tego zabiegu, tym lepiej.

Pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia kociak zacznie stopniowo osiągać dojrzałość płciową, jeżeli więc nie planujesz go rozmnażać, powinieneś poddać go kastracji. 

W wieku jednego roku kota można oficjalnie uznać za dorosłego. Poproś lekarza weterynarii o profilaktyczne sprawdzenie stanu jego zdrowia aby mieć pewność, że rozwój zwierzęcia przebiega prawidłowo.

Przejście na dorosłą dietę

Pamiętaj – mimo że Twój kot mniej więcej od szóstego miesiąca życia wygląda na dorosłego, zaleca się podawanie mu karmy przeznaczonej dla kociąt aż do jego pierwszych urodzin. Od tego momentu możesz stopniowo rozpocząć wprowadzanie „dorosłego” jedzenia, takiego jak Hill's Science Plan Feline Adult lub Hill's Science Plan Nature's Best Adult. Jeżeli jednak kot został wykastrowany, od szóstego miesiąca życia możesz podawać mu Hill’s Science Plan Neutered Cat. 

[ ↑ skip to content ↑ ]