[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdrowie i dobre samopoczucie

Zdrowie i dobre samopoczucie

Utrzymanie kota w odpowiedniej kondycji

Podobnie jak ludzie, także koty potrzebują aktywności fizycznej, aby utrzymać kondycję i zdrowie. Ale bardzo mało prawdopodobne jest, że będą regularnie uczestniczyć w zajęciach w miejscowej siłowni.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Opieka zdrowotna i pielęgnacja

Kociaki mają wręcz obsesję na punkcie czyszczenia sierści. Tego, jak być czystymi i schludnymi uczą się od matki. Od czasu do czasu zwierzak może jednak potrzebować od Ciebie niewielkiej pomocy, a dbanie o czystość futra daje możliwość, by okazać mu zainteresowanie. Będzie się cieszył każdą minutą tych zabiegów. Jeśli na przykład Twój kociak ma długą sierść, trzeba codziennie czesać go grzebieniem. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wizyta u weterynarza

Chcesz wszystkiego co najlepsze dla Twojego nowego kotka, a jedną z rzeczy, którą możesz w tym celu zrobić jest znalezienie dobrej praktyki weterynaryjnej. W końcu będziesz na na niej polegał przez najbliższe lata. Dobrym sposobem może być szukanie rekomendacji u rodziny i przyjaciół, jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, powinieneś po prostu zaufać swojej intuicji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szczepienie

Twój nowy kotek zaczyna życie z pewnego stopnia naturalną odpornością na choroby, którą przekazała mu jego matka, ale ponieważ ona bardzo szybko słabnie do utrzymania go w pełnym zdrowiu konieczne jest przeprowadzenie szczepień. Zaszczepienie kociaka jest absolutnie konieczne, ponieważ zabezpieczy go to przed zagrażającymi życiu chorobami. Większość lekarzy weterynarii zaleca stosowanie szczepionek skojarzonych, podawanych w wieku około 8-9 i 11-12 tygodnia życia. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Microchip

Nie powinieneś wypuszczać swojego kotka z domu, aż do momentu, gdy przejdzie pierwszy cykl szczepień, po którym powinieneś dodatkowo poczekać 2 tygodnie, aby mieć pewność, że szczepionki zaczęły działać. Dobry moment na poznanie świata przypada na 14-16 tydzień życia, ale nie pozwól wychodzić swojemu kociakowi bez Ciebie, aż do momentu, gdy zyska odpowiednią pewność siebie; wyznacznikiem tego może być nabycie umiejętności korzystania z drzwiczek dla kota.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Higiena uzębienia u kotka

Kiedy otrzymasz kotka, będzie niemal na pewno miał cały komplet zębów mlecznych. Te pierwsze zęby  zaczynają się pojawiać w wieku 3 tygodni. Około 15 tygodnia życia zaczynają wypadać, umożliwiając wyrzynanie się zębów stałych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pchły i robaki

Kociak pokocha uczucia i uwagę okazywane przez Ciebie, Twoją rodzinę i przyjaciół. Nie przypadnie mu jednak do gustu zainteresowanie ze strony pasożytów. Ponieważ pchły, robaki i świerzbowce są bardzo powszechne, byłoby raczej dziwne, gdyby Twój zwierzak w którymś momencie ich nie złapał. Dobra wiadomość jest taka, że pasożyty nie są aż tak szkodliwe i łatwo się ich pozbyć.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zdrowy i szczęśliwy

Każdy świeżo upieczony właściciel kociaka chciałby, aby jego nowy uroczy pupil wyrósł na zdrowego, szczęśliwego kota. Dlatego tak ważny jest Twój udział w dbaniu  o stan zdrowia zwierzaka. Na przykład, podstawowe znaczenie dla jego rozwoju ma prawidłowe odżywianie oraz przeprowadzenie pierwszej serii szczepień. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Sterylizacja / kastracja

Jeśli nie planujesz rozmnażać kociaka, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by pozwolić mu cieszyć się w pełni życiem, jest kastracja. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że możesz w ten sposób uniknąć ryzyka niechcianej ciąży u kotki, ale również dlatego, że kastracja zapobiega, bardzo niekiedy uciążliwym, zachowaniom płciowym kocurów, takim jak znaczenie moczem czy wycie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Badanie kontrolne w wieku 6 miesięcy

W wieku sześciu miesięcy wskazane jest umówienie się z kotkiem na wizytę u lekarza weterynarii, aby wykonał on dokładne badanie kontrolne zwierzęcia. Lekarz sprawdzi także, czy kociak prawidłowo rośnie i się rozwija, więc zważy go oraz wykona ogólne badanie stanu zdrowia. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dorastanie

W wieku sześciu miesięcy, Twój kociak osiągnie trzy czwarte swych dorosłych rozmiarów. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Mimo dojrzałego wyglądu, zwierzak nie bedzie zachowywał się jak dorosły osobnik (nie inaczej niż nastoletni człowiek!). Zabawa i psocenie wciąż będą u niego na porządku dziennym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dobra opieka zdrowotna zaczyna się w domu

Najważniejsza część prawidłowej, rutynowej opieki zdrowotnej nad Twoim kotem ma miejsce w domu. Podobnie jak w przypadku ludzi, u kociąt lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Jako że najlepiej znasz swojego kociaka, masz wszelkie dane ku temu by obserwować go i przekazywać swoje spostrzeżenia lekarzowi weterynarii.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dbanie o zęby kociaka

Szczotkowanie zębów Twojego kociaka nie jest aż tak trudne, jak się może wydawać; jeżeli wcześnie zaczniesz i będziesz stosował specjalną pastę dla kotów, którą on polubi, kot powinien z radością czekać na kolejne szczotkowanie. Nie próbuj stosować szczoteczek dla ludzi, ponieważ nie są one odpowiednie i mogą uszkodzić dziąsła Twojego kota. Twój lekarz weterynarii chętnie wskaże ci odpowiednią szczoteczkę. Zacznij od przyzwyczajania kociaka wkładając mu swój palec do jamy ustnej delikatnie skłaniając go do jej otwarcia i przecieraj jego zęby. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Trujące rośliny domowe

W ostatnich latach wielu właścicieli zdecydowało się trzymać swoje koty w domu. Jest to zrozumiałe, ze względu na duże prawdopodobieństwo wypadków drogowych zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oduczenie złych nawyków

Znakowanie moczem jest całkowicie naturalnym zachowaniem kota, jego sposobem na pozostawianie informacji o sobie. Nie oznacza to, że jest to zachowanie pożądanie, szczególnie jeżeli ma miejsce w Twoim salonie. Zanim spróbujesz rozwiązać problem, powinieneś upewnić się, że chodzi tu rzeczywiście o znakowanie moczem, a nie oddawanie moczu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kule zbitych włosów

Koty są bardzo czystymi stworzeniami, więc Twój nowy zwierzak będzie poświęcał około pięciu godzin dziennie na mycie się. Podczas czyszczenia sierści kociak zlizuje wszystkie leżące na niej luzem włosy. Ponieważ trudno mu je wypluć, na ogół po prostu je połyka.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Problemy z układem moczowym

Kotek nie powie Ci, że się źle czuje, więc trzeba go uważnie obserwować, aby w porę zauważyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą się pojawić. Jednym z nich może być choroba dolnych dróg moczowych kotów. Oto jakich objawów należy się spodziewać: Ból przy oddawaniu moczu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Twój kotek jest już prawie dorosły

Osiągnąwszy pierwszy rok życia, Twój kociak staje się dorosłym kotem. Choć być może nadal zachowuje się jak psotny maluch, jego wymagania są teraz zupełnie inne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kiedy skontaktować się z lekarzem weterynarii

Najważniejsza część prawidłowej, rutynowej opieki zdrowotnej nad Twoim kotem ma miejsce w domu. Podobnie jak w przypadku ludzi, u kociąt lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Jako że najlepiej znasz swojego kociaka, masz wszelkie dane ku temu by obserwować go i przekazywać swoje spostrzeżenia lekarzowi weterynarii. Kiedy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli zauważysz któryś z następujących objawów: Utrata apetytu Wymioty Biegunka lub zaparcie Kaszel, sapanie lub trudności w oddychaniu Krwawienie Kulawizna Brudne oczy lub uszy Osowiałość, zmęczenie lub zmniejszona aktywność Rozległe zadrapania lub znaczne zaczerwienienie skóry Zwiększone pragnienie Trudności w oddawaniu moczu Płacz lub miauczenie spowodowane bólem Opuchnięte nogi lub stawy Jakiekolwiek inne objawy, które Cię zaniepokoiły.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wprowadzanie nowej karmy

Teraz kiedy masz już kociaka, wszystko co słyszałeś o kotach, nagle wydaje się bardziej istotne. Jednak mity, z którymi przyszło Ci dorastać, mogą być trudne do zgłębienia. Ta lista pomoże Ci oddzielić fakty od fikcji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dorosły i w dobrej formie

Gdy Twój kotek osiągnie pierwszy rok życia, stanie się dorosły. Pomimo, że wciąż może zachowywać się jak psotny kociak, jego potrzeby będą już inne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ ↑ skip to content ↑ ]