[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Socjalizacja

Socjalizacja

Na pewno oczekujesz, że Twój kociak wyrośnie na dorosłego kota, który dobrze porozumiewa się z ludźmi, jest przyjacielem i towarzyszem. Jeśli chcesz to osiągnąć, nie możesz zapomnieć, że faza socjalizacji u tych zwierząt jest bardzo krótka. Dlatego czas pomiędzy 4 a 16 tygodniem życia ma absolutnie podstawowe znaczenie dla ich behawioralnego i społecznego rozwoju.

Pierwsze doświadczenia kociaka

Zanim kociak trafił do Ciebie, na pewno miał styczność ze swoją mamą, rodzeństwem i ludźmi.

Uważaj na kociaki, które nie miały zbyt dużo kontaktu z ludźmi, na przykład takie, które były trzymane w szopie lub kojcu z dala od domu. Kocięta trzeba bardzo wcześnie przyzwyczajać do noszenia na rękach. Najlepiej przez kilka różnych osób, by uczyły się akceptować więcej niż jednego opiekuna. Należy je też zaznajamiać z widokami, zapachami i dźwiękami towarzyszącymi codziennemu życiu.

Kontynuacja dobrze rozpoczętej pracy

Kociak prawdopodobnie trafi do Ciebie między 8 a 12 tygodniem swojego życia. Zakładając, że miał dotąd wiele styczności z ludźmi, nie powinno być zbyt trudno utrwalić uzyskane dzięki temu efekty, w wyniku czego wyrośnie on na przyjaznego, szczęśliwego, pewnego siebie kota. 

Pamiętaj, że zaraz po tym, jak kociak zjawi się w Twoim domu, wszystko może być dla niego nieco przytłaczające. Umieść go więc w cichym, bezpiecznym miejscu i pokaż mu gdzie znajdzie jedzenie i kuwetę. Okaż mu wiele uczucia, dodaj otuchy i delikatnie przytulaj, mówiąc do niego cichym, spokojnym głosem. 

Dobrym sposobem budowania więzi pomiędzy wami jest zabawa, do której kociak chętnie się przyłączy. 

Dzieci i kocięta

Kociaka trzeba zaznajamiać z dziećmi tak wcześnie, jak to tylko możliwe, ponieważ jeśli nie przyzwyczai się do nich w wystarczająco młodym wieku, może ich później nie akceptować i gryźć. 

Jeśli masz dzieci, będą one oczywiście bardzo podekscytowane pojawieniem się w domu nowego kociaka. Twoje zadanie to wyjaśnić im, że zwierzak nie jest zabawką i należy obchodzić się z nim delikatnie. Zabawa musi się skończyć, kiedy kociak ma jej dość. Warto też uprzedzić dzieci, że kot może drapać lub dla zabawy gryźć. 

Osoby spoza rodziny

Warto poznawać kociaka z tak wieloma ludźmi, jak to tylko możliwe. Dzięki temu można zapobiec rozwinięciu się u niego w przyszłości lęku przed obcymi. 

Twój kociak i inne zwierzaki

Twój kociak może oczywiście poznawać nie tylko ludzi. Jeśli masz inne zwierzaki, będzie musiał szybko się do nich przyzwyczaić. Przy przedstawianiu go zadomowionemu u Ciebie kotu lub psu przyda się duży kojec z siatki. Dzięki temu, w trakcie “prezentacji” kociak będzie czuł się bezpiecznie. Nie przyspieszaj jej jednak na siłę i nie zostawiaj małego zwierzątka sam na sam z innym czworonogiem, dopóki nie zyskasz stuprocentowej pewności, że jest to bezpieczne. 

Lęk przed osamotnieniem

Dobra wiadomość brzmi, że udało Ci się przekonać kociaka do ludzi. Zła jest taka, że przywiązał się do Ciebie do tego stopnia, że nie spodoba mu się, gdy będzie musiał zostać sam. 

Dzisiaj wiadomo, że lęk przed rozłąką, rozpoznawany dawniej tylko u psów występuje także u kotów. 

O tym, że Twój kociak cierpi na lęk przed osamotnieniem, może świadczyć to, że wygląda na zestresowanego, kiedy wychodzisz. Pod Twoją nieobecność może przesadnie wokalizować i brudzić w domu. 

Do sposobów radzenia sobie z lękiem przed rozłąką należy ograniczenie do minimum czasu, w którym kociak zostaje sam i unikanie robienia zamieszania wokół wychodzenia z domu (trwające 10 minut tradycyjne poszukiwanie kluczy z pewnością nie pomoże). Nie karz zwierzaka, jeśli brudzi w domu. Koty nie rozumieją za co są karane, a ponieważ do takiego zachowania dochodzi w wyniku stresu, może to tylko pogorszyć sytuację. 

O więcej rad poproś lekarza weterynarii.

[ ↑ skip to content ↑ ]