[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Czy Twój kociak zaczyna być wybredny?

Zmiany są nieodłącznym elementem życia, także u kotów. Jako przykład weźmy ukończenie pierwszego roku życia. Jest to prawdziwy kamień milowy dla Twojego kota, będący momentem przemiany kociaka w dorosłego kota. Karma dla dorosłych kotów powinna być wprowadzona stopniowo poprzez mieszanie jej z karmą dla kociąt przez okres kilku dni. Pozwoli to Twojemu kotu przyzwyczaić się do większych krokietów karmy oraz nowej formuły żywieniowej. 

Wydaje się to proste. Jednak bycie dorosłym często oznacza także umiejętność dokonywania wyborów. Od teraz Twój kot może stać się mniej posłuszny oraz bardziej stały, jeżeli chodzi o to co lubi, a czego nie. To, że Twój koci przyjaciel woli spać na kanapie niż w drogim domku, który mu kupiłeś nie przysporzy Ci wielu zmartwień, ale co się stanie gdy Twój kot zacznie być wybredny jeżeli chodzi o jedzenie. Jak długo powinieneś poczekać zanim ulegniesz każdemu kociemu kaprysowi żywieniowemu?

Właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zaczniesz postrzegać swojego kota jako indywidualistę. Niektóre koty uwielbiają nowe doświadczenia - inny rodzaj karmy, zmiana tekstury, mieszanie karmy mokrej i suchej. Takie upodobanie do nowych rzeczy nazywa się neofilią, a Twój kot może wykazywać takie zachowania w zależności od typu osobowości, wcześniejszych doświadczeń, środowiska w jakim przebywa oraz wielu innych czynników.

Z kolei inne koty, u których występuje zjawisko neofobii, bardzo nie lubią wszelkiego rodzaju zmian. Takie koty preferują cały czas tą samą karmę, rzadko szukają nowości i bardzo często chętnie jedzą to samo każdego dnia. Jeżeli pod ich miską znajdowała się mata, jej zabranie może zasmucić takiego kota do tego stopnia, że przestanie jeść. Jest to czynnik, który powinno się wziąć pod uwagę przyjmując do domu nowego dorosłego kota. Zanim zabierzesz takiego kota do domu powinieneś postarać się dowiedzieć jak najwięcej o tym w jaki sposób był karmiony, nie tylko jaką karmę spożywał. Jednak pamiętaj o tym, że kot może wykazywać objawy neobii nie tylko w stosunku do jedzenia, ale także do zabawek  lub chęci przebywania poza domem.

Odpowiednie podanie karmy jest bardzo ważne - szczególnie jeżeli chodzi o koty wybredne. Niektóre koty preferują, aby podawany im pokarm, niezależnie od jego rodzaju, miał temperaturę ciała i chociaż może nie jest to metoda do codziennego stosowania, warto się nad nią zastanowić, jeżeli Twój kot czuje się źle. Dodawanie ciepłej wody do karmy, aby powstała z niej karma wilgotna z niewielką ilością sosu, może być także dobrym sposobem do zachęcenia wybrednych kotów do spróbowania suchej karmy.

Kolejnym zaskakującym czynnikiem, którego mogłeś nie wziąć pod uwagę jest mowa Twojego ciała. To w jaki sposób zareagujesz na konkretną karmę będzie uważnie obserwowane przez Twojego pupila. Jeżeli na przykład nie spodoba Ci się wygląd nowego opakowania, Twój kot może pomyśleć, że "coś jest nie tak z tą karmą". Jeżeli będziesz myśleć pozytywnie, jest duża szansa, że Twój kot zrobi to samo!


[ ↑ skip to content ↑ ]