[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zatrzymać kotka blisko domu

Na koty wychodzące z domu czeka wiele przyjemnych doświadczeń, ale też niebezpieczeństw takich jak: ruch drogowy, psy, inne koty, zarażenie pchłami lub nieprzyjemnymi chorobami - lista nie ma końca. Dlatego zrozumiałe jest, że pozwolenie kotu na wychodzenie jest dla właściciela stresującym doświadczeniem. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Kiedy?

Kociąt nie należy wypuszczać na zewnątrz i pozwalać na kontakt z innymi kotami, aż do momentu gdy zostaną zaszczepione. Dodatkowo najlepiej poczekać do czasu kastracji. Samce, które nie są wykastrowane mają tendencje do wędrówek na dużo większym obszarze oraz wdawania się w bitwy z innymi kotami. Skutkiem tego bardzo często jest powstawanie ropni po ugryzieniach, a nawet zarażenia chorobami wirusowymi. Gdy Twój kot przejdzie serię szczepień oraz zostanie poddany kastracji osiągnie wiek około 6 miesięcy. W tym momencie będzie już zdolny, aby zatroszczyć się o siebie poza domem.

Odpowiednia pora

Dużo lepiej jest pozwolić kotu wychodzić rano niż w nocy, ponieważ uchroni to go przed wypadkami drogowymi spowodowanymi słabą widocznością. Doskonałym pomysłem jest ustalenie na kilka tygodni przed wypuszczeniem określonych pór posiłków, a następnie pozwalanie kotu na wyjście na krótko przed porą karmienia. Głód zachęci go do powrotu do domu. Możesz także trenować kota za pomocą dźwięków dzwonka lub klikiera przed podaniem posiłku lub smakołyków. Kiedy Twój zwierzak usłyszy ten dźwięk, będzie wiedział, że jesteś w pobliżu z nagrodą w postaci jedzenia. Zwykłe potrząśnięcie torbą może sprawić, że w pobliżu pojawi się wiele kotów. Zostawianie jedzenia na zewnątrz także może być skuteczne, ale nie zawsze tak jest. Przyciąga ono koty z sąsiedztwa, których Twój własny kociak może się bać, co dodatkowo zmniejszy jego szanse na powrót do domu.

Środki ostrozności

Obroża z dzwoneczkiem posłuży za ostrzeżenie dla ptaków oraz pomoże Ci usłyszeć Twojego kota, gdy znajdzie się w pobliżu. Z kolei micro-chipping zwiększy szanse na to, że Twój kot wróci do Ciebie po zgubieniu. Jest wiele organizacji, w których możesz zarejestrować swoje dane i uzyskać znacznik z kodem do umieszczenia na obroży zwierzęcia. Jest to nie tylko widoczny znak identyfikujący, ale także sposób ochrony Twoich danych kontaktowych, ponieważ niektórzy włamywacze wykorzystują informacje umieszczone na obroży i umawiają się z właścicielem w określonym miejscu, aby jak twierdzą oddać ich kota. Po powrocie właściciela do domu okazuje się, że został on okradziony.

Oznaczenie za pomocą zapachu Twojego kota obszaru domu i ogrodu także pomoże mu wrócić. W momencie gdy Twój kot jest już za długo poza domem, możesz w tym celu wykorzystać fragment jego posłania, sierść lub zawartość kuwety.

Sytuacje obarczone wysokim ryzykiem

Przeprowadzka może być stresująca okresem, a ostatnią rzeczą jakiej chciałbyś w trakcie jej trwania, jest utrata Twojego kota. Nie powinieneś wypuszczać go z nowego miejsca przynajmniej przez 2 tygodnie od przeprowadzki. Wskazane jest także użycie kocich feromonów do kontaktu, aby pomóc kotu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w nowym domu. Kolejną ważną rzeczą jest posiadanie aktualnego zdjęcia pupila, które będzie mogło posłużyć do zrobienia plakatów w momencie, gdy się zgubi.

[ ↑ skip to content ↑ ]