[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Utrzymanie kota w odpowiedniej kondycji

Podobnie jak ludzie, także koty potrzebują aktywności fizycznej, aby utrzymać kondycję i zdrowie. Ale bardzo mało prawdopodobne jest, że będą regularnie uczestniczyć w zajęciach w miejscowej siłowni.

Kocięta, które wychodzą na zewnątrz

Kilka tygodni po zakończeniu drugiej serii szczepień, możesz pozwolić swojemu kociakowi na wychodzenie na zewnątrz. Jeżeli tak będzie, mało prawdopodobne jest, że będziesz musiał się martwić o zbyt małą aktywność fizyczną kota. Będzie on instynktownie biegał, wspinał się, polował i poznawał nowe terytorium, co będzie wymagało od niego sporo wysiłku.

Kocięta, które nie wychodzą na zewnątrz

Coraz więcej ludzi decyduje się utrzymywać swego kota wyłącznie w domu lub innych pomieszczeniach zamkniętych. Być może dlatego, że mieszkają oni w domu bez ogrodu lub dlatego, że w okolicy panuje szczególnie intensywny ruch uliczny.

Jeżeli wybrałeś dla swego kota życie wyłącznie w domu, będziesz musiał się nieco bardziej postarać, aby się upewnić, że znajduje on ujście dla swych naturalnych instynktów drapieżnika, takich jak polowanie, wspinanie się i drapanie. Będzie on także potrzebowała wysiłku fizycznego, aby utrzymać odpowiednią kondycję i zdrowie, a obie te potrzeby można spełnić poprzez częste zabawy. Wszystkie koty uwielbiają się bawić, ale dla tych, które żyją w domu, zabawa jest po prostu niezbędna do życia.

Najlepsze zabawy i zabawki to takie, które w bezpieczny sposób będą zachęcały Twojego kota do skradania się, gonienia i rzucania się na przedmioty. Koty uwielbiają zabawki, które się poruszają, dlatego doskonałe są wszelkie przedmioty ze sznurkiem. Możesz także kupić zabawki mechaniczne, za którymi kot może gonić. Albo zabawki wypychane kocimiętką! Niektóre koty za nimi po prostu szaleją. Twój kotek będzie uwielbił wspinać się i chować, dlatego warto kupić dla niego specjalne centra aktywności. Tańszą alternatywą mogą być w tym przypadku kartonowe pudełka. Nie zapomnij także o drapaku. Używanie tego powoduje napinanie mięśni kończyn i grzbietu i może zapobiec zniszczeniu mebli!

Pamiętaj, że koty są bystre i łatwo się nudzą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zmienianie w trakcie zabawy zabawek, które są przeznaczone dla kotka.

Poza dostarczeniem zabawek pobudzających rozwój kotka, celem jest co najmniej 20 minut aktywnej zabawa z kociakiem dziennie. To zapewni odpowiednie napinanie mięśni oraz zginanie stawów. A także buduje wzajemną więź między wami.

Grube koty

Innym ważnym czynnikiem utrzymania kota w odpowiedniej kondycji i zdrowiu jest zapewnienie, że nie rozwinie się u niego nadwaga. Zwierzęta w Wielkiej Brytanii stają się coraz grubsze i niektórzy specjaliści uważają, że nawet 50% całej populacji kotów w tym kraju waży więcej niż powinno. Aby uniknąć powiększenia przez Twojego kotka tej statystyki, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Po pierwsze, należy karmić kotka zbilansowaną karmą, taką jak Hill's Science Plan Kitten . Jeżeli chodzi o jej ilość, należy przestrzegać zasad dawkowania podanych na opakowaniu.

Nie podawaj swemu kotu smakołyków. Jedno ciastko dla kota oznacza tyle samo co zjedzenie przez nas całej paczki (badania firmy Hill's). Jeżeli chcesz podawać swemu kociakowi przekąski, stosuj te przeznaczone dla zwierząt i doliczaj je do dziennej dawki pokarmowej Twojego zwierzęcia.

Upewnij się, że kotek jest aktywny fizycznie.

Zwróć także uwagę na masę ciała Twojego kotka i jeżeli zauważysz jej zbyt szybki wzrost, skontaktuj się z lekarzem weterynarii , który może zalecić przejście na karmę specjalistyczną, taką jak Hill's Prescription Diet.

Zdrowie Twojego kotka a Twoje własne

Przy okazji mówienia o zdrowiu i kondycji, czy wiedziałeś, że posiadanie kociaka ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie? Przeprowadzone badania wskazują, że głaskanie zwierzęcia może powodować na przykład spadek ciśnienia krwi.

Co być może nie jest dla Ciebie zbyt wielkim zaskoczeniem. W sumie bowiem nie potrzeba naukowców, aby się zorientować, że kotek jest dla nas źródłem wielu pozytywnych doznań, nieprawdaż?

[ ↑ skip to content ↑ ]