[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Szkolenie i zachowanie kociaka

Porady na temat wychowania Twojego kociaka:

Nauka korzystania z kuwety

Ponieważ koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami, jest szansa, że Twój pupil zdążył nauczyć się korzystania z kuwety od swojej mamy. Musisz tylko kupić plastikowy pojemnik, wystarczająco duży, by Twój kociak mógł się w nim swobodnie poruszać, a następnie wypełnić go taką ilością żwirku, by przykryć dno. Jeśli użyjesz takiego samego żwirku jak hodowca, kociak z pewnością doceni znajomy zapach i fakturę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Spotkanie ze starym kotem w domu

Jeśli masz już w domu kota, w chwili pojawienia się nowego kociaka najprawdopodobniej zacznie on przejawiać skłonność do obrony terytorium. Jest rzeczą oczywistą, że zechcesz, by zaakceptował on nowego pupila. Ale równie naturalne jest to, że przy przekonywaniu go do zwierzaka, którego może uznawać za rywala, nie obejdzie się bez odrobiny perswazji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Socjalizacja

Na pewno oczekujesz, że Twój kociak wyrośnie na dorosłego kota, który dobrze porozumiewa się z ludźmi, jest przyjacielem i towarzyszem. Jeśli chcesz to osiągnąć, nie możesz zapomnieć, że faza socjalizacji u tych zwierząt jest bardzo krótka. Dlatego czas pomiędzy 4 a 16 tygodniem życia ma absolutnie podstawowe znaczenie dla ich behawioralnego i społecznego rozwoju.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Psychologia kociąt

Warto spróbować zrozumieć jak kociak myśli oraz dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Jest to sposób na wytworzenie jeszcze silniejszej więzi między wami. Dodatkowo ułatwia to wykorzenienie niszczycielskich skłonności zwierzaka, tak by stał się kotem z którym przyjemnie się mieszka.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czas na zabawę

Gdy przychodzi czas zabawy, Twój kociak czuje się jak ryba w wodzie. Potrafi właściwie wszystko zamienić w grę. Kawałek papieru lub folii zwiniętej w kulkę, skuwka od długopisu albo dowolny mały przedmiot zawieszony na kawałku sznurka – kocięta po prostu nie są w stanie oprzeć się pokusie zabawy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy koty można wyszkolić?

Aby wychowywać kociaka trzeba zrozumieć jego sposób myślenia i zachowanie. Koty różnią się od psów, które jako zwierzęta stadne starają się zadowolić przywódcę (czyli Ciebie). 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zrozumieć swojego kociaka

Koty bardzo umiejętnie okazują właścicielowi czego chcą, posługując się przy tym głosem lub mową ciała. Zrozumienie tego, co Twój kociak próbuje Ci powiedzieć, nie zajmie więc dużo czasu. Miauczenie W okresie dorastania Twój kociak będzie czasem pomiaukiwał, jednak wydawane przez niego charakterystyczne odgłosy staną się dla Ciebie bardziej zrozumiałe, gdy trochę podrośnie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Drapanie

Wraz ze wzrostem kociaka rosną także jego pazury! I aby je skrócić, kot zaczyna drapać. Drapanie jest naturalnym sposobem oznaczania własnego terytorium oraz dobrym sposobem na rozciąganie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Idealne wakacje według Twojego kota

Wszyscy kochają wakacje. Czyżby? Wiele kotów nie znosi podróżować, jeśli jednak przyzyczaja się je do tego od wczesnej młodości, na ogół nie stanowi to dla nich problemu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wyjazdy i podróże

Jeżeli chcesz zabrać kociaka razem ze sobą w podróż lub potrzebujesz go z jakiegoś powodu zabrać z domu będziesz potrzebować bezpiecznego transportera dla kotów. Większość kotów bardzo ich nie lubi i uciekają gdy tylko zobaczą, że wyjmujesz je ze schowka! Jeżeli chcesz zapobiec powstaniu tego rodzaju lęku u Twojego kociaka, powinieneś na samym początku zostawić transporter z otwartymi drzwiczkami w łatwo dostępnym miejscu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy koty widzą w ciemności?

Od kiedy masz nowego kociaka, wszystkie rzeczy zasłyszane przez lata na temat kotów, nabierają raptem nowego znaczenia. Trudno jednak dowiedzieć się czegoś sensownego z mitów i mądrości ludowych, które słyszysz od dzieciństwa. Poniższa lista pomoże Ci oddzielić fakty od fikcji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kocimiętka

Kocimiętka wzbudza ogromne zainteresowanie kotów oraz ich miłośników. Istnieje około 250 różnych gatunków Nepta cataria nazywanej kocimiętką.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zatrzymać kotka blisko domu

Na koty wychodzące z domu czeka wiele przyjemnych doświadczeń, ale też niebezpieczeństw takich jak: ruch drogowy, psy, inne koty, zarażenie pchłami lub nieprzyjemnymi chorobami - lista nie ma końca. Dlatego zrozumiałe jest, że pozwolenie kotu na wychodzenie jest dla właściciela stresującym doświadczeniem. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo. Kociąt nie należy wypuszczać na zewnątrz i pozwalać na kontakt z innymi kotami, aż do momentu gdy zostaną zaszczepione.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy Twój kociak zaczyna być wybredny?

Zmiany są nieodłącznym elementem życia, także u kotów. Jako przykład weźmy ukończenie pierwszego roku życia. Jest to prawdziwy kamień milowy dla Twojego kota, będący momentem przemiany kociaka w dorosłego kota.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Łapanie myszy

Koty uwielbiają łapać myszy. A jako urodzeni myśliwi, są w tym całkiem dobre.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Sezonowość opieki zdrowotnej

Zmieniające się pory roku to dla twojego zwierzaka źródło nowych przygód, ale także pewnych zagrożeń. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami, a będzie on mógł cieszyć się najprzyjemniejszymi chwilami w roku razem z Tobą.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ ↑ skip to content ↑ ]