[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Czas na zabawę

Twój kociak jest stworzony do zabawy

Gdy przychodzi czas zabawy, Twój kociak czuje się jak ryba w wodzie. Potrafi właściwie wszystko zamienić w grę. Kawałek papieru lub folii zwiniętej w kulkę, skuwka od długopisu albo dowolny mały przedmiot zawieszony na kawałku sznurka – kocięta po prostu nie są w stanie oprzeć się pokusie zabawy. Co więcej, Twój zwierzak będzie bezgranicznie szczęśliwy, jeśli przyłączysz się do jego wygłupów. Dlatego właśnie czas zabawy ułatwia budowanie silnej więzi pomiędzy wami.

Trzeba zbadać nowy świat

Twój kociak jest bardzo ciekawskim stworzonkiem, uwielbiającym badać wszystko, a zwłaszcza trudno dostępne miejsca. Koniecznie musi sie dowiedzieć, co znajduje się w papierowej torbie, otwartej szafce lub szufladzie, czy pod łóżkiem. Stąd małe ostrzeżenie: nie zostawiaj pralki ani wirówki z otwartymi drzwiczkami, ponieważ zdarza się, że kocięta się w nich zatrzaskują. I pod żadnym pozorem nie zapominaj opuszczać klapy od sedesu...

Zabawki kociaka

Kocie zabawki, zwłaszcza te małe i miękkie, dostarczą wam mnóstwo radości. Kociak może je z łatwością turlać lub chwytać łapkami albo zębami. Chowanie miękkiej zabawki i pozwalanie mu, by jej szukał, rozbudza w zwierzaku naturalny instynkt łowcy, sprawiający że będzie się bawił godzinami w tropienie „ofiary”. Jeśli dasz kociakowi zabawkę z kocimiętką, możesz obserwować jaki jest szczęśliwy tarzając się. To dlatego, że kocimiętka zawiera uwielbiany przez koty składnik zwany nepetalaktonem. Uważaj jednak – u niektórych zwierząt kocimiętka wywołuje agresję, podczas gdy inne w ogóle na nią nie reagują.

Wrodzona ciekawość kociaka może sprawić, że bedzie on próbował podgryzać domowe rośliny z których wiele jest trujących. Dla ostrożności warto sprawdzić, co rośnie w Twoich doniczkach i umieścić niebezpieczne rośliny poza zasięgiem zwierzaka. Lilie, gwiazdy betlejemskie i fiołki alpejskie są szczególnie trujące dla kotów.

Drapanie 

Przeciąganie się połączone z drapaniem jest niezbędne dla dobrego samopoczucia Twojego kociaka a zasłony lub miękkie elementy umeblowania prawie na pewno staną się dla niego łatwym celem. Jeżeli jednak od pierwszego dnia zapewnisz mu drapak, to z pewnością skutecznie oderwie on go od Twoich mebli. Co więcej, dzięki niemu kociak będzie sobie ścierał pazury. Jeżeli na początku Twój zwierzak nie wykazuje zainteresowania drapakiem, spróbuj spryskać podstawę zabawki odrobiną kocimiętki. Ponieważ koty nie są w stanie oprzeć się jej zapachowi, Twój zwierzak dojdzie w końcu do wniosku, że drapak nie jest wcale złym pomysłem. 

Kocięta i dzieci są dla siebie stworzone. 

Nikogo nie zaskakuje, że dzieci wprost uwielbiają kocięta. Jeśli jednak maluch ma mniej niż 5 lat, nie należy pozwalać mu bawić się z kociakiem młodszym niż pół roku. Chodzi o to, że zwierzaki w tym wieku są wyjątkowo skore do zabawy, a ich pazurki i zęby są bardzo ostre. Małe dziecko może nie zrozumieć, że przypadkowe drapnięcie jest częścią zabawy. Dorastanie w rodzinie ze zwierzętami jest dla dziecka czymś wspaniałym, a kiedy zarówno ono jak i pupil dorosną na tyle, by się rozumieć, ukształtuje się między nimi dużo szczęśliwsza relacja. 

Ucz swoje dzieci, jak opiekować się nowym członkiem rodziny, jak się z nim bawić, jak i czym go karmić (nie zapominając zaznaczyć, czym go nie karmić). Wpajaj im też poczucie odpowiedzialności, ustalając że muszą myć miskę zwierzaka, gdy przyjdzie ich kolej. Chociaż kociak ma nieodparty urok, dziecko musi zrozumieć, jak wiele snu mu trzeba i że nie wolno mu przeszkadzać, gdy układa się na posłaniu, by zaznać nieco tak potrzebnego mu odpoczynku.

[ ↑ skip to content ↑ ]