[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Twój kotek jest już prawie dorosły

Osiągnąwszy pierwszy rok życia, Twój kociak staje się dorosłym kotem. Choć być może nadal zachowuje się jak psotny maluch, jego wymagania są teraz zupełnie inne. Ponieważ osiągnął już swoją ostateczną wielkość, potrzebuje karmy dla dorosłych, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Ponieważ dorosłe koty nie zużywają tyle energii co młode osobniki, dalsze podawanie im karmy dla kociąt może stać się przyczyną nadwagi. Lekarz weterynarii udzieli Ci rad dotyczących diety Twojego pupila i poleci odpowiednie pożywienie dla dorosłych. Zamianę dotychczasowej karmy na nową należy przeprowadzać pomału, stopniowo przez 5 do 7 dni wprowadzając dorosłe jedzenie, dzięki czemu kot będzie miał czas, by przyzwyczaić sie do nowego smaku i konsystencji.

Jeśli nie planujesz rozmnażać kota, zastanów się nad kastracją . Jest ona korzystna dla zdrowia zwierzaka. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat jej zalet. Pamiętaj jednak, że wykastrowane koty są bardziej narażone na tycie. Metabolizm takiego zwierzęcia jest spowolniony, przez co potrzebuje ono więcej energii. Dostępne są specjalne karmy, takie jak Hills™ Science Plan™ NeuteredCat, zapobiegające przybieraniu na wadze po kastracji. Kiedy kot będzie miał 14 miesięcy, dla pewności że dalej jest odporny na choroby, lekarz weterynarii zaleci przypominającą dawkę szczepionki. Jest to również dobry moment, by zadbać o odrobaczenie i odpchlenie zwierzaka.

[ ↑ skip to content ↑ ]