[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Suki w rui

Suki są w rui (mają cieczkę), kiedy osiągną dojrzałość płciową i wejdą w płodną część cyklu rozrodczego. Ruja trwa średnio 3 tygodnie, a pojawia się zazwyczaj w odstępach od 6 do 8 miesięcy.

Suki większości ras mają pierwszą ruję w wieku około 6 miesięcy, ale może to być wcześniej lub później. Ruję łatwo zidentyfikować, ponieważ w jej przebiegu może pojawiać się krwisty wypływ z dróg rodnych, obrzęk sromu lub zwiększone oddawanie moczu. Wypływ z dróg rodnych nie jest zbyt obfity, a u psów małych ras można go nawet nie zauważyć.

Niepotrzebne zwracanie uwagi

Pierwsza rzecz, jaką zobaczyć u suki w rui jest to, że zaczyna zwracać na siebie uwagę nie wykastrowanych psów i to z całej okolicy. Zmianie ulega także jej zachowanie, a ponieważ normalnie nie pozwalała na to, aby samce się na nią wspinały, więc na pewno musi mieć ruję.

Ponadto, psy są niesamowicie zdeterminowane, aby przedostać się do suki, która ma ruję. Kiedy suka ma ruję nie należy pozostawić jej bez nadzoru, kiedy przebywa na zewnątrz, a wychodząc na spacer konieczne jest, aby prowadzić ją na smyczy. Oczywiście właściciele innych psów powinny być w stanie je kontrolować, ale zapach suki w rui może u niektórych psów powodować zachowania agresywne.

Krwawienie

Drugim dużym problemem jest krwawienie. Jeżeli Twoja suka produkuje dużo krwistej wydzieliny, która jest przyczyną zabrudzeń w domu, być może będziesz musiał ograniczyć jej dostęp do całego domu i pozostawić ją w miejscu, które łatwo umyć i nie ma w nim dywanów. Pozostawienie jej na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem nie jest także dobrym pomysłem, chyba że chcesz aby odwiedziły się wszystkie psy z okolicy (a w przyszłości chciałbyś mieć szczenięta).

Jeżeli nie chcesz kryć suki, najlepszym rozwiązaniem dla niej będzie sterylizacja. Sterylizacja całkowicie eliminuje występowanie rui. Istnieją oczywiście debaty na temat tego, kiedy jest optymalny termin sterylizacji suk. Niektórzy lekarze doradzają, aby suka przeszła przez jedną ruję, zaś inny zalecają sterylizację w wieku 6 miesięcy. Zapytaj się lekarza weterynarii, jaki jest najlepszy plan działania w przypadku Twojej suki.

[ ↑ skip to content ↑ ]