[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Czy Twój pies jest wybredny?

Kupujesz swojemu psu pokarm, który jest pełnowartościowy i bardzo smaczny, a on tylko podchodzi do miski, wącha ją i odchodzi. Nadchodzi pora następnego posiłku, a on dalej nie je. Wygląda na to, że jest wybredny!

Może myślisz, że Twój pies chce lub potrzebuje różnorodności w misce. W rzeczywistości pies będzie szczęśliwy, kiedy będzie dostawał taki sam pokarm każdego dnia do końca swego życia – pod warunkiem oczywiście, że pokarm ten jest smaczny i pełnowartościowy. Pamiętaj, Twój pies jest potomkiem zwierząt, które były warunkowymi myśliwymi i przyzwyczaiły się do zjadanie tego, co akurat można było zdobyć do jedzenia.

Złe nawyki

Bardzo często problem wybrednego psa nie jest spowodowany zachowaniem psa, ale jego właściciela. Podawanie psu resztek ze stołu lub zbyt wielu przekąsek może sprzyjać rozwijaniu się wybredności. Twój pies szybko nauczy się, w jaki sposób unikać jedzenia karmy w nadziei, że wkrótce otrzyma coś, co będzie smaczniejsze niż karma, która ma w misce. Przestać więc podawać psu pokarm ze stołu i odstaw wszelkie przekąski.

Kiedy Twój pies był młodszy, a ty podawałeś mu kilka różnych pokarmów, aby zobaczyć „co lubi” być może zauważyłeś, że czasami pies potrafi poczekać, aby dostać coś lepszego. Jeżeli otwierasz wiele puszek z karmą i próbujesz prosić psa, aby zjadł cokolwiek podczas każdego posiłku, to okazuje się, że pies nauczył CIEBIE takiego postępowania.

Najskuteczniejszym sposobem skorygowania tych zachowań jest udowodnienie psu, że nie ma wyboru. Włóż pokarm do miski psa na pół godziny, a jeżeli go nie zje, to zabierz po pół godzinie. Kiedy przyjdzie pora następnego posiłku psa, włóż do miski taki sam pokarm, a następnie zabierz go po pół godzinie. Po dniu lub dwóch takiego traktowania pies może zacząć wyraźnie domagać się dodatkowych przekąsek. Ale TY nie możesz ulec i musisz nadal postępować zgodnie z planem. Pamiętaj, że Twój pies nie głoduje. Jeżeli będzie głodny – będzie jadł. Być może będziesz musiał przeżyć trochę „narzekania” z jego strony, ale ta technika jest bardzo skuteczna w oduczeniu go wybrednego zachowania.

Stopniowe zmiany

Jeżeli zmieniasz dietę swojego psa, rób to stopniowo. Zacznij od wymieszania niewielkiej ilości nowego pokarmu ze starym, a następnie stopniowo zwiększaj ilość nowego pokarmu, jednocześnie zmniejszając ilość starego. To na pewno będzie bardzo pomocne w przyzwyczajeniu psa do nowego pokarmu i uniknięciu głodowania. Jeżeli przechodzisz z karmy wilgotnej na suchą, spróbuj dodać niewielką ilość ciepłej wody do karmy suchej. Nie zostawiaj karmy wilgotnej zbyt długo w misce, ponieważ może się zepsuć, szczególnie gdy jest gorąco.

Jeżeli Twój pies stanie się wybredny nagle, bez wcześniejszego wykazywania tego rodzaju zachowań, być może na coś zachorował. Zwróć uwagę, czy nie wymiotuje, nie ma biegunki, nie jest osowiały i czy nie traci masy ciała, a jeżeli zauważysz jeden z tych objawów, udaj się do lekarza weterynarii.

[ ↑ skip to content ↑ ]