[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Pies się starzeje

Jedną ze smutniejszych rzeczy związanych z posiadaniem psa jest to, że Twój pies najprawdopodobniej zestarzeje się dużo wcześniej niż Ty. Starzejące się psy wymagają nieco więcej uwagi i troski, ale mogą nadal żyć pełne radości i zdrowia wypełniając życie swoich właścicieli nawet w podeszłym wieku.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego psa jest dobra opieka i troska zanim jeszcze nadejdzie jego jesień życia. Regularne wizyty u lekarza weterynarii mogą pomóc wychwycić wszelkie problemy zdrowotne zanim jeszcze ulegną zaostrzeniu w podeszłym wieku.

Odpowiednia higiena jamy ustnej przez całe życie psa sprawi, że znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia w podeszłym wieku zapalenia dziąseł i chorób zębów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szybko na zębach psa może tworzyć się płytka i kamień nazębny, dlatego konieczna jest odpowiednia higiena uzębienia.

Regularny wysiłek fizyczny może zapewnić, że pies będzie stale w dobrej kondycji i nawet wchodząc w podeszły wiek nie będzie obciążony ryzykiem nadwagi lub otyłości.

Choroby związane z wiekiem

W podeszłym wieku psy chorują na wiele chorób podobnych do występujących u starszych ludzi, dlatego wzrasta u nich skłonność do zapalenia stawów czy ogólnej sztywności mięśni. Możesz pomóc swemu psu dając mu nieco czasu na przygotowanie się do wstania. Przygotowanie dla psa miękkiego legowiska także ułatwia mu wstawanie i kładzenie się.

Posłanie dla psa powinno mu także zapewniać odpowiedni komfort cieplny podczas snu. Kiedy pies zaczyna się starzeć, traci tak precyzyjną zdolność do kontrolowania swojej temperatury ciała. Pamiętaj o tym, kiedy chciałbyś pozostawić swego psa w miejscu, w którym może mu być zbyt ciepło lub zbyt zimno.

Regularne zabiegi higieniczne

Skóra i sierść Twojego psa może ulec pogorszeniu, ponieważ w podeszłym wieku, jego ciało produkuje mniej naturalnych olejów, które zapewniają jej odpowiednie odżywienie i nawodnienie. Stałe szczotkowanie psa pobudza także skórę do produkowania substancji natłuszczających. Powinieneś także porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii o specjalnych szamponach lub preparatach dermatologicznych, które pomogą nawilżyć skórę oraz łagodzą wszelkie podrażnienia.

Wraz z wiekiem może pogorszyć się wzrok i słuch Twojego psa. Na początku bardzo trudno to stwierdzić. Wszystkie psy znają już na tyle środowsko w którym żyją, że funkcjonują w nim bardzo dobrze nawet jeżeli ich narządy zmysłów są słabsze niż wcześniej. Jeżeli Twój pies zacznie tracić wzrok, unikaj robienia jakichkolwiek radykalnych zmian u układzie swojego domu. Stary pies może się całkiem dobrze nauczyć odszukiwać drogę w domu wykorzystując zmysł węchu oraz pamięć. Możesz także ograniczyć mu dostęp do schodów, ponieważ jeżeli nie widzi dobrze, może to być dla niego niebezpieczne.

Słaby słuch

Jeżeli Twój pies zacznie tracić słuch, być może będziesz musiał zacząć porozumiewać się z nim za pomocą specjalnych znaków zamiast poleceń głosowych. Jeżeli pies nie był tego wcześniej uczony, być może trzeba teraz zacząć go trochę w tym kierunku szkolić. W przeciwieństwie do tego, co się powszechnie uważa, stare psy mogą się nauczyć nowych rzeczy, a uwaga ze strony właściciela oraz różnego rodzaju bodźce mają tylko pozytywne działanie.

Wraz z osłabianiem się mięśni u Twojego psa, może mieć on problemy z nietrzymaniem moczu lub kału. Zwróć na to uwagę, ponieważ Twój pies może chcieć nieco częściej wychodzić na zewnątrz.

Wraz z wiekiem pies może także potrzebować mniej kalorii do prawidłowego odżywienia i może być bardziej podatny na przyrost masy ciała ze względu na zmniejszenie aktywności fizycznej. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii i wybierzcie taką karmę, aby była odpowiednia dla starszego psa i pozwoliła mu starzeć się z gracją.


[ ↑ skip to content ↑ ]