[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Kiedy Twój pies jest ciężko chory

Jeżeli Twój pies jest ciężko chory, bardzo stary lub miał poważny wypadek być może będziesz musiał podjąć ciężką decyzję czy nie trzeba go będzie poddać eutanazji. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że jeżeli Twój pies cierpi, a Ty i Twój lekarz weterynarii macie świadomość, że nie jesteście w stanie zapewnić mu odpowiedniej jakości życia, eutanazja jest humanitarnym i odpowiedzialnym wyjściem.

Eutanazja, oznaczająca z greckiego „dobra śmierć”, jest wykonywana zazwyczaj poprzez iniekcję dużych ilości barbituranów (skutecznego leku znieczulającego) do naczyń krwionośnych. Po iniekcji zwierzę szybko zasypia, traci świadomość, a następnie dochodzi do zatrzymania akcji serca, zazwyczaj w czasie krótszym niż minuta. Niektórzy lekarze weterynarii wykonują ten zabieg w domu, ale większość przypadków eutanazji wykonywana jest w klinice weterynaryjnej.

Mieć pewność

Niektórzy właściciele pragną być obecni w momencie usypiania psa. To daje im możliwość na pożegnanie się z psem. Jest to także szansa na upewnienie się, że cały zabieg odbył się w komfortowych warunkach, co daje pewności, że ostatnie momenty życia psa były pełne ciepła i miłości.

Niektórzy właściciele uważają jednak, że obecność podczas eutanazji ukochanego psa może być dla nich przeżyciem zbyt bolesnym. Dlatego nie chcą być przy tym obecni i trzeba to zrozumieć. Lekarz weterynarii może zaproponować właścicielowi spędzenie kilku chwil ze zwierzęciem jeszcze przed wykonaniem iniekcji.

Twój pies stał się, na pewno ukochanym członkiem rodziny i całkowicie normalne jest, że możesz odczuwać głęboki ból po jego stracie. Pamiętaj więc o wszystkich wspaniałych momentach, które spędziliście razem i dlatego tak ważne jest, abyś miał pewność, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby się nim opiekować od początku do samego końca.


[ ↑ skip to content ↑ ]