[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Dlaczego psy jedzą trawę?

Twój pies jest potomkiem wilków, które są wyśmienitymi myśliwymi i mięsożercami. Starasz się mu zapewnić jedzenie najwyższej możliwej jakości, więc dlaczego on stale chce jeść trawę? I chociaż nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego psy jedzą trawę, specjaliści uważają, że niemal na 100% jest to całkowicie normalne zachowanie psów i nie ma się czym martwić.

Wypas

Istnieją dwa główne rodzaje zjadania trawy przez psy. Pierwszy to po prostu wypas, kiedy pies z radością chrupie trawę i nie ma to żadnych negatywnych skutków. Niektórzy lekarze weterynarii uważają, że zjadanie trawy przez psy jest spowodowane niedoborami pokarmowymi, ale trawę jedzą nawet psy otrzymujące dobrze zbilansowany pokarm. Możliwe jest, że psy po prostu lubią smak trawy i jest ona dla nich jak sałata. Dlatego nawet jeżeli prawidłowo żywisz swojego psa, może on nadal być fanem małych roślin.

Zachowanie instynktowne

Drugim rodzajem zjadania trawy jest sytuacja, gdy pies zjada niewielkie ilości trawy, a następnie ją zwraca. Jest to uznawane za instynktową próbę wywołania wymiotów po tym, jak pies połknął coś, co powoduje u niego zaburzenia żołądkowe. Psy, które chcą wywołać wymioty, zazwyczaj połykają trawę tak szybko jak jest to możliwe, nawet jej nie rozgryzając. Uważa się, że długie, niepogryzione źdźbła trawy drażnią krtań psa, co powoduje odruch wymiotny. Jeżeli Twój pies je trawę, a następnie wymiotuje i wygląda całkiem normalnie, prawdopodobnie poradził sobie z tym, co go denerwowało. Jeżeli ma odruch wymiotny i nie jest w stanie wydalić z siebie treści pokarmowej lub nadal zjada trawę i wymiotuje, powinieneś udać się z nim do lekarza weterynarii.

Całkowicie bezpieczna?

Mając na uwadze wszelkie zachowania związane z jedzeniem trawy, warto sprawdzić, jaką trawę zjada pies. Nie pozwól mu, aby zjadł cokolwiek, co było wcześniej traktowane pestycydami lub nawozami. Większość preparatów do utrzymania trawników zawiera na opakowaniu wyraźnie informacje, że nie jest bezpieczna dla zwierząt domowych.


[ ↑ skip to content ↑ ]