[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Badanie kontrolne w wieku 6 miesięcy

 

Czas sprawdzić stan zdrowia

Wskazane jest aby wybrać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia szczegółowej kontroli stanu zdrowia, gdy szczeniak ma 6 miesięcy. Lekarz weterynarii będzie chciał się upewnić czy rozwój i wzrost psa przebiegają prawidłowo, dlatego zważy go i dokona ogólnej oceny stanu zdrowia.


Spokojny szczeniak

Wybierając się do lekarza weterynarii, dla bezpieczeństwa załóż szczeniakowi obrożę i smycz. Jeśli jedziecie samochodem, zadbaj o to by pies był przypięty specjalną uprzężą. Spróbuj zachęcić szczeniaka by załatwił się przed wyjazdem i na wszelki wypadek zabierz ze sobą torebkę i łopatkę do sprzątania psich odchodów.

Do tej pory, dzięki szczotkowaniu, tresurze i zabawie, Twój szczeniak polubił branie na ręce, jednak wybierając się do lekarza weterynarii weź ze sobą trochę przysmaków, by zachęcić psa do odpowiedniego zachowania. Doda mu to otuchy i nauczy, że wyprawa do lecznicy może być przyjemnym przeżyciem dla niego i dla Ciebie.


Czego się spodziewać

Lekarz zważy Twojego szczeniaka, by upewnić się że jego wzrost przebiega prawidłowo i doradzi, jeśli konieczne okażą się jakiekolwiek zmiany w jego diecie. Podczas badania lekarz sprawdzi dokładnie oczy, uszy, łapy oraz zęby psa. Do szóstego miesiąca życia u Twojego szczeniaka powinny się zacząć pojawiać zęby stałe a jego mleczaki w naturalny sposób wypaść, by zwolnić miejsce. Jeśli jednak tak się nie stanie, lekarz weterynarii doradzi Ci co należy zrobić. Wspólnie z Tobą sprawdzi również wasz program odrobaczania i odpchlania i w razie czego zaleci takie leczenie, jakie może być niezbędne w przyszłości.


Czym karmić szczeniaka?

Lekarz spyta Cię czym karmisz szczeniaka i udzieli porad na temat niezbędnych lub zalecanych zmian w jego diecie. Może na przykład zalecić zmianę pożywienia na karmę wysokiej jakości, taką jak chociażby Hill’s™ Science Plan™ Puppy.


Wolno Ci zadawać pytania

Kontrola stanu zdrowia w 6 miesiącu życia psa jest doskonałą okazją, by zadać lekarzowi pytania, które być może Cię nurtują. Jeśli nie planujesz rozmnażania szczeniaka możesz porozmawiać z lekarzem o kastracji. Ten prosty zabieg jest jedną z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić żeby Twój pies długo zachował zdrowie. U samców zapobiega on kształtowaniu się odruchów związanych z terytorium, w tym skłonności do włóczenia się i walk z innymi psami. Dzięki sterylizacji ograniczyć można ryzyko wystąpienia zapaleń macicy i guzów gruczołu mlekowego u suk.

Inną rzeczą, nad którą możesz się zastanowić jest założenie czipa. To malutkie i niewidoczne urządzenie łatwo zainstalować, a zapewnia ono uspokajającą świadomość, że jeśli Twój szczeniak się zgubi, łatwo będzie go znaleźć.


Ubezpieczenie zwierzęcia

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, najwyższy czas, by zastanowić się nad ubezpieczeniem zwierzęcia. Możesz być spokojny wiedząc, że jesteś zabezpieczony na wypadek wszelkich problemów ze zdrowiem, które w przyszłości mogą wystąpić u Twojego szczeniaka. Zawsze jednak czytaj to, co napisano drobnym drukiem zanim wykupisz polisę i upewnij się, że jest ona odpowiednia dla Ciebie.

[ ↑ skip to content ↑ ]