[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Jakas konkretna rasa?

Jakas konkretna rasa?

 

Być może masz konkretny pomysł na to, jakiego chcesz psa. Jeżeli jednak nie masz pewności, która rasa najbardziej Ci odpowiada, warto odrobić pracę domową. I to wcale nie małą, gdyż wybór obejmuje ponad 400 różnych ras. 

Internet: Jest doskonałym narzędziem do rozpoczęcia poszukiwań. Istnieją dziesiątki stron poświęconych poszczególnym rasom psów. Niektóre z nich oferują nawet quizy, które mają pomóc w wyborze idealnego pupila. Porozmawiaj rówież z osobami, posiadającymi psa interesującej Cię rasy. Również lekarz weterynarii może Ci coś doradzić, czasem nawet nieodpłatnie. On również powie Ci, czy dana rasa ma tendencję do dziedziczenia poszczególnych chorób i czy hodowca powinien przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia szczenięcia. Im więcej dowiesz się na temat rasy, która Cię interesuje, tym większa pewność, że dobrze zatroszczysz się o swojego pupila.

Zadawaj odpowiednie pytania: Twój lekarz weterynarii doradzi Ci, jakie pytania należy zadawać hodowcy na temat następujących badań i czy badania te są odpowiednie dla danej rasy: 

  • U psów dużych ras powinno się sprawdzić stawy biodrowe w kierunku dysplazji. Wyniki badania oznacza się literami od A do E (wynik A jest najlepszy) 
  • U psów niektórych ras, np. owczarków collie, labradorów czy seterów irlandzkich powinno się wykonanać badania oczu 
  • U niektórych ras należy wykonywać badania krwi w kierunku konkretnych chorób, np. choroba von Willebranda u dobermanów. 

Rady, które pomogą Ci podjąć decyzję: Jeżeli masz małe dzieci, wybierz rasę, której przedstawiciele są towarzyscy i zrównoważeni. Jeśli spędzasz dużo czasu poza domem, zdecyduj się na psa, który będzie mógł z tego skorzystać i uczestniczyć w Twoim aktywnym życiu. Jeżeli jednak prowadzisz spokojny tryb życia lub masz niewielki ogródek, zastanów się nad zakupem czworonoga mniejszej rasy, który będzie szczęśliwszy odpoczywając z Tobą w domu. Ważne również, aby wyobrazić sobie jak duży będzie pies, gdy dorośnie. W tej chwili masz dość miejsca dla szczeniaka, ale co będzie później? Poza tym niektóre zwierzęta wymagają więcej opieki niż inne. Psy o długiej sierści należy codziennie kąpać i czesać, a niespokojne rasy takie jak dalmatyńczyk potrzebują dużo ruchu.[ ↑ skip to content ↑ ]