[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Szkolenie z użyciem klikera

Pan i władca

Twój szczeniak jest szczęśliwy mogąc Cię zadowolić. Szuka Twojej aprobaty i popisuje się aby ją uzyskać. Oczekuje, że to Ty będziesz szefem, więc uczenie go jak powinien się zachowywać może być świetną zabawą. A kiedy szczeniak nauczy się już pewnych podstawowych komend, porozumiewanie się z nim będzie o wiele łatwiejsze, co pomoże wam w budowaniu wzajemnej relacji. Zyskasz na przykład pewność, że zawsze przyjdzie na zawołanie, będzie szedł przy nodze i dobrze zachowywał się na spacerze.

Można to osiągnąć wykorzystując metodę tresury z „klikerem”. Wynaleziono ją w latach 40 ubiegłego wieku, by porozumiewać się z delfinami i wielorybami, ale bez problemu można ją stosować u psów. Jest to miły, nowoczesny i naukowy sposób na to, by ułatwić szkolenie zwierzęcia.


Jak to działa

Metoda tresury z klikerem opiera się na kojarzeniu “kliknięć” z odpowiednim zachowaniem, nagradzaniu takiego zachowania i pewności, że szczeniak wie, za co się go nagradza.

Dzięki zasygnalizowaniu właściwego zachowania kliknięciem, szczeniak dokładnie wie, za co został nagrodzony. Metoda tresury z klikerem opiera się na pozytywnym wzmocnieniu, czyli nagrodzie, przez co stosowanie kar staje się zbędne.

Zastosowanie prostych metod szkolenia szczeniaka to najlepszy sposób osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Dzięki tresurze z klikerem pies będzie kojarzył kliknięcie z właściwym zachowaniem i oczekiwał nagrody, gdy zrobi coś dobrze. Nagradzanie szczeniaka zacznij od dawania mu przysmaków, a potem, w miarę postępów w wykonywaniu poszczególnych komend, zacznij stosować pochwały i radosne przekomarzania się z psem.


Od czego zacząć

Możesz przekonać szczeniaka niemal do wszystkiego, począwszy od prostych poleceń, takich jak „siad” czy „zostań”, a skończywszy na aportowaniu i przynoszeniu kapci. Trzeba do tego tylko nieco cierpliwości.

Na początek znajdź miejsce gdzie nic wam nie będzie przeszkadzać i weź ze sobą trochę suchej karmy żeby nagradzać nią psa.

Zacznij od podstaw: wymów imię szczeniaka. Gdy tylko na Ciebie spojrzy, kliknij i nagrodź go chrupkiem (uszy szczeniaka są bardzo wrażliwe, uważaj więc, by nie trzymać klikera zbyt blisko nich).

Pies wkrótce zrozumie, że zostanie nagrodzony kliknięciem I przysmakiem, gdy słysząc swoje imię skupi na Tobie uwagę. Zrób z tego podstawową zasadę przy nauce wszystkich innych poleceń. Zawsze, gdy zachowa się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, klikaj i dawaj mu przysmak. Kiedy już to pojmie, możesz zacząć naukę kolejnych komend, takich jak „siad”, „zostań”, „leżeć”. Na jasne instrukcje na temat jak uczyć każdego podstawowego polecenia, kliknij tutaj.

Nie wszystko na raz

Twój szczeniak traktuje wszystko jak zabawę, podtrzymuj więc jego entuzjazm, ucząc go różnych rzeczy na zmianę. Szkolenie jest łatwiejsze, gdy prowadzi się je w małych dawkach, zamiast w ogromnych porcjach. Na każde polecenie poświęcaj około 5 minut i wracaj do niego kiedy możesz.

Ćwicz wypełnianie poleceń w różnych miejscach – w salonie, ogrodzie, przedpokoju czy kuchni, a nawet podczas spaceru, tak by pies przyzwyczaił się do reagowania na komendy niezależnie od sytuacji. Metoda z klikerem może być również pomocna w przypadku pozostałych elementów szkolenia Twojego szczeniaka takich jak przekonywanie go, by stał spokojnie podczas badania i przyzwyczajanie do podróżowania samochodem.

Szczeniak uczy się bardzo szybko, a miłość i przywiązanie są dla niego równie ważne jak nagrody. Dzięki szkoleniu powstanie między wami trwała więź, a Ty zyskasz w zamian szczęśliwego, posłusznego, dobrze ułożonego psa.


Informacje o innych aspektach treningu, kliknij tutaj

[ ↑ skip to content ↑ ]