[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Trening za pomocą klikera 

 

Nauka podstawowych komend za pomocą klikera

Pan i dowódca 

Twój szczeniak pokocha Cię uszczęśliwiać; będzie zadowolony, gdy uzyska Twoją aprobatę i zrobi wiele, aby ją zdobyć. Twój pupil oczekuje, że to Ty będziesz dowódcą i dlatego nauka odpowiedniego zachowanie może być świetną zabawą. Kiedy szczeniak nauczy się kilku podstawowych komend, porozumiewanie się z nim stanie się znacznie łatwiejsze, co pomoże w budowaniu pozytywnych relacji, np. na spacerze będziesz pewien, że Twój szczeniak przyjdzie do Ciebie zawsze kiedy go zawołasz i będzie się dobrze zachowywał.

Dobrym sposobem na naukę jest trening za pomocą klikera. Powstał on w latach czterdziestych, jako sposób na komunikowanie się z delfinami i wielorybami, a następnie został zastosowany w szkoleniu psów. Jest to nowoczesny sposób na ułatwienie treningu zwierząt. 

Jak działa

Zasada działania szkolenia z klikerem polega na skojarzeniu wydawanego przez niego dźwięku "klik" z dobrym zachowaniem, a następnie jego nagrodzeniu. Powinieneś także upewnić się, że Twój pupil wie za co został nagrodzony. 

Słysząc dźwięk klikera w połączeniu z odpowiednim zachowaniem, Twój szczeniak będzie dobrze wiedział, co powinien zrobić, aby dostać nagrodę. Szkolenie z klikerem polega na budowaniu pozytywnych skojarzeń lub nagradzaniu, co oznacza, że karanie nie jest potrzebne.

Podejście do treningu w prosty sposób, to najlepsza droga do uzyskania pożądanych rezultatów. Stosując trening z klikerem Twój szczeniak będzie kojarzył jego dźwięk z odpowiednim zachowaniem i spodziewał się nagrody za swój sukces. Zacznij z nagradzaniem smakołykami, a następnie wraz z postępem i nauką kolejnymi komend zacznij stosować pochwałę jako nagrodę

Zaczynamy

Możesz nauczyć swojego szczeniaka robić prawie wszystko – od prostych komend “siad” i “zostań” do podania pilota lub kapci. Wystarczy trochę cierpliwości. 

Na początek powinieneś znaleźć miejsce z daleka od rzeczy i sytuacji, które mogłyby rozpraszać Twojego szczeniaka oraz przygotować trochę suchej karmy jako nagrodę. 

Zacznij od podstaw: wypowiedz imię swojego pupila. Kiedy na Ciebie spojrzy „kliknij” i nagródź go (uszy szczeniąt są bardzo wrażliwe, uważaj więc, aby nie trzymać klikera za blisko).

Wkrótce zrozumie, że gdy po usłyszeniu swojego imienia, zwraca Ci całą swoją uwagę, zostanie nagrodzony „kliknięciem” i smakołykiem. Zastosuję tę podstawowa zasadę do nauki wszystkich innych komend; zawsze gdy zareaguje w odpowiedni sposób „kliknij” i podaj smakołyk. Po nauczeniu reakcji na imię możesz przejść do kolejnych komend, np. „siad”, „zostań”, „leżeć”. 

Ucz stopniowo

Twój szczeniak będzie odbierał wszystko jako zabawę, podtrzymuj więc jego zainteresowanie, zmieniając komendy.  Dużo łatwiej jest także pracować kilkoma krótkimi sesjami, zamiast urządzać jedną bardzo długą sesję. Poświęć ok. 5 minut na jedną komendę i wróć do niej kiedy będziesz mógł.

Ćwicz komendy w różnych miejscach: w salonie, ogrodzie, korytarzu, kuchni, także na spacerze. Dzięki temu Twój szczeniak  przyzwyczai się do właściwej odpowiedzi w różnych sytuacjach. Technikę treningu z klikerem możesz zastosować także w innych aspektach szkolenia, np. zachęcenia do spokojnego stania w trakcie badania lub przyzwyczajenia do podróży samochodem.

Twój szczeniak bardzo szybko nauczy się odpowiadać na czułość i pieszczoty, tak samo jak na nagrody. Takie szkolenie pomoże zbudować trwałą więź pomiędzy Tobą i Twoim psem, sprawi także, że Ty także otrzymasz nagrodę w postaci szczęśliwego, posłusznego i dobrze wytrenowanego psa.

[ ↑ skip to content ↑ ]