[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdrowie i dobrostan

Zdrowie i dobrostan

Pierwsze trzy miesiące

Wszystkie szczenięta, niezależnie od rasy rozwijają się w ten sam sposób. Przechodzą przez te same etapy od wczesnego dzieciństwa do dojrzałości. Wiedza na temat tych stadiów jest dla Ciebie nie tylko interesująca, ale również ważna, ponieważ powinieneś być świadomy do czego Twój szczeniak jest zdolny w każdym momencie swojego życia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dom przyjazny dla szczenięcia

Wybrałeś nowego szczeniaka. Pożegnaliście się z hodowcą, matką i rodzeństwem pieska. Teraz zmierzasz do domu… Oby zamieszanie związane z oczekiwaniem na nowego domownika nie pozwoliło Ci zapomnieć o niezbędnych przygotowaniach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Żywienie szczenięcia

Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poznaj lekarza weterynarii

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, gdy masz w domu nowego szczeniaka, jest pójście z nim do lekarza weterynarii. Ale jak znaleźć lekarza, który będzie Ci odpowiadał? Znajomi i rodzina mogą Ci kogoś polecić – jeśli nie, musisz zaufać swojej intuicji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy Twój szczeniak jest bezpieczny w ogrodzie?

Twój ogród powinien być bezpiecznym, idealnym miejscem zabaw dla całej rodziny, w tym dla Twojego nowego kochanego szczeniaka. Wiele powszechnie wykorzystywanych w ogrodnictwie środków chemicznych może okazać się niebezpiecznymi, nawet śmiertelnie, dla psów. Szczególnie toksyczne są granulki przeciwko ślimakom (z rodziny pomrowcowatych) oraz herbicydy. Dlatego koniecznie dokładnie czytaj instrukcje stosowania tych produktów i przede wszystkim trzymaj je z dala od psa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Higiena uzębienia

Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne. Jest ich w sumie 28. W okolicy 3-4 miesiąca zęby te zaczynają się ruszać i wypadać. Zastąpią je zęby stałe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Sterylizacja / kastracja

Kastracja (sterylizacja) jest zdecydowanie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, ponieważ:Wykastrowane szczenięta rosną zdrowsze i szczęśliwsze. Czy wiesz, że kastracja przynosi korzyści zdrowotne? Jeżeli jesteś dumnym właścicielem młodej suczki, na pewno zainteresuje Cię fakt, że sterylizacja ograniczy u niej ryzyko wystąpienia nowotworów sutka, macicy czy jajników.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Badanie kontrolne w wieku 6 miesięcy

Wskazane jest aby wybrać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia szczegółowej kontroli stanu zdrowia, gdy szczeniak ma 6 miesięcy. Lekarz weterynarii będzie chciał się upewnić czy rozwój i wzrost psa przebiegają prawidłowo, dlatego zważy go i dokona ogólnej oceny stanu zdrowia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czyszczenie szczenięcia

Szczeniaka należy codziennie szczotkować. I to nie tylko po to, by poprawić wygląd skóry i sierści. Dzięki tej czynności można przyzwyczaić psa do dotyku rąk. Umacnia ona także więź między wami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Utrzymanie szczeniaka w pełnym zdrowiu

Jest tak wiele rzeczy, których musisz nauczyć się, kiedy przyniesiesz nowego szczeniaka do domu. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Jakie pożywienie wybierzesz, zależy tylko od Ciebie i twojego szczeniaka, ale powinieneś pamiętać, że szczenięta potrzebują więcej kalorii, składników mineralnych oraz witamin niż dorosłe psy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Żywienie i aktywność fizyczna

Czy wiedziałeś, że otyłość jest definiowana u zwierząt w momencie, gdy ich masa ciała jest o 15% wyższa od idealnej? Jest to zaledwie 330 gramów dla psa rasy miniaturowej takiej jak Chiuahua lub aż 7,5 kilograma w przypadku Rottewiler’a. Wielu właścicieli nie zauważa, że ich zwierzę stało się otyłe, ponieważ przyrost masy ciała następuje stopniowo i powoli. Co więcej, rzadko w celu rozwiązania problemu szukają pomocy u lekarza weterynarii.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Utrzymanie szczeniaka w pełnym zdrowiu

Tylko Ty możesz sprawić, by Twój szczeniak był pełen zdrowia i wigoru. Nie tylko dlatego, że odpowiadasz za jego zdrowie na co dzień, ale również z tego powodu, ze jesteś osobą, która zna go najlepiej ze wszystkich.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Higiena uzębienia

Około 3-4 tygodnia życia, szczeniakowi zaczynają wyrastać zęby mleczne. Jest ich w sumie 28. W okolicy 3-4 miesiąca zęby te zaczynają się ruszać i wypadać. Zastąpią je zęby stałe. Zęby mleczne powinny wypaść zanim jeszcze pojawią się stałe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Twój szczeniak staje się dorosły

Mając rok, Twój pupil stanie się dorosłym psem. Choć wciąż może zachowywać się jak psotny szczeniak, jego potrzeby będą teraz zupełnie inne. Ponieważ przestał już rosnąć, należy zacząć podawać mu karmę dla dorosłych psów zawierającą składniki odżywcze, witaminy i minerały odpowiadające jego nowym potrzebom.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szczepienia profilaktyczne

Szczepienia ochronią szczeniaka przed kilkoma poważnymi chorobami. Opisane poniżej schorzenia mogą się wydawać przerażające, jednak jeśli pies zostanie właściwie zaszczepiony, nie masz się czym martwić.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Choroby, przeciwko którym nie ma szczepionek

Nawet zaszczepiony szczeniak może mieć oczywiście od czasu do czasu problemy ze zdrowiem. Oto kilka zaburzeń, z którymi możesz się zetknąć: Biegunka jest na ogół tylko przejściowym problemem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pierwsza pomoc

Miejmy nadzieję, że Twój szczeniak nigdy poważnie się nie zrani. Jednak ze względu na to, że jest pełen energii, może ulegać drobnym wypadkom, warto więc znać podstawowe zasady pierwszej pomocy.Powinieneś zaopatrzyć się w apteczkę z podstawowymi artykułami pierwszej pomocy takimi jak bandaż, wata do czyszczenia ran, łagodny i odpowiedni dla zwierząt płyn antyseptyczny do dezynfekcji ranoraz szczypce do usuwania ciał obcych ze skóry i jamy ustnej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ ↑ skip to content ↑ ]