[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Wprowadzanie karmy dla dorosłych

W momencie, gdy Twój szczeniak jest już prawie dorosły powinieneś pomyśleć o zamianie karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów, bardziej dopasowaną do jego potrzeb. 

Nowa karma zawsze powinna być wprowadzana powoli, nawet jeżeli Twój pies lub kot ją lubi. Zmniejszy to ryzyko powstania problemów żołądkowych związanych ze zmianą karmy. Zmiana karmy wpływa na zwierzęta w różny sposób. Bardzo ważne jest więc, aby przeprowadzić ją ostrożnie. Na ogół, psy kierują się swoimi przyzwyczajeniami, dlatego Twój pies może potrzebować pomocy przy zmianie karmy, szczególnie gdy jest przyzwyczajony do jej konkretnego rodzaju. Jednak nie tylko w tym przypadku powinieneś mu pomóc, także gdy Twój szczeniak jest przyzwyczajony do urozmaiconej diety, ale weterynarz zaleci mu specjalny rodzaj karmy z przyczyn zdrowotnych, np. alergii, choroby nerek lub utraty wagi.

Aby ułatwić przejście z jednego rodzaju karmy na drugi możesz wykorzystać poniższe rady:

  • Wprowadzaj nową karmę stopniowo przez okres 7 dni.
  • Zacznij od wprowadzenia 10% nowej karmy połączonej z dotychczasową karmą, a następnie każdego dnia zwiększaj proporcję nowej karmy o 10%, aż do momentu, gdy zostanie już tylko ona.  
  • Unikaj podawania schłodzonej karmy.
  • Jeżeli to konieczne, możesz zmienić teksturę karmy dodając niewielką ilość ciepłej wody, aby ją zmiękczyć i ułatwić mieszanie starej i nowej karmy.
  • Nie ulegaj pokusie dodawania ludzkich przysmaków do nowej diety. Większość psów zje tylko jedzenie dla ludzi, co może przyczynić się po powstawania złych nawyków żywieniowych.
  • Żaden pies nie powinien głodować w trakcie wprowadzania nowej karmy.
  • Jeśli wprowadzenie nowej karmy jest okaże się bardzo trudne, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej porad behawioralnych.

Jeżeli zmiana karmy spowodowana jest problemami zdrowotnymi, bardzo ważne jest postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii. Choroby mogą mieć negatywny wpływ na apetyt, zapytaj więc swojego weterynarza o specjalne porady żywieniowe dla Twojego psa. 

 

[ ↑ skip to content ↑ ]