[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Szkolenie i zachowanie szczeniaka

Znajdź cenne podstawowe informacje dotyczące szczeniąt

Wczesny trening

Każdy chciałby, aby jego szczeniak dobrze się zachowywał, był szczęśliwy i nie miał problemów z socjalizacją. Jednak możesz wymagać od niego tylko tego, czego sam go nauczyłeś. Właśnie dlatego warto rozpocząć szkolenie jak najwcześniej. Tak naprawdę stało się to prawdopodobnie już zanim zabrałeś go do domu i przed pojawieniem się u Ciebie może będzie już znał podstawowe zasady posłuszeństwa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Podstawowe zasady

W miarę jak szczeniak rośnie, zwiększa się jego potrzeba podkreślania własnej pozycji. Szczenięta często traktują pory posiłków jako pole bitwy. Jednak ustępowanie psu jest błędem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wprowadzenie kołnierz i prowadzić

Chociaż minie kilka tygodni zanim będziesz mógł wyprowadzać szczeniaka na dwór na smyczy (przed szczepieniem powinieneś nosić szczeniaka na rękach, aby uniknąć ryzyka zakażenia) po upływie paru dni potrzebnych mu, by zadomowić sie w nowym miejscu, możesz zacząć przyzwyczajać go do obroży.Jaki typ obroży?Pierwsza obroża szczeniaka powinna być zapinana na sprzączkę, nie może to być łańcuszek ani obroża zaciskowa. Po założeniu powinieneś być w stanie wetknąć pomiędzy nią a szyję psa dwa palce.Kiedy założyć obrożę? Wybierz moment, wiążący się dla szczeniaka z czymś przyjemnym, taki jak karmienie, zabawa, albo wyjście z domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Nauka prawidłowych zachowań

Choć Twój szczeniak jest niewątpliwie uroczy i kochany, w chwili gdy się u Ciebie pojawia, nie ma zaprogramowanego dobrego zachowania. Można oczywiście założyć, że jego hodowca nauczył go pewnych podstaw czystości, ale to jak będzie się zachowywał jako Twój pupil, zależy tylko od Ciebie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przywódca stada

Jako zwierzęta stadne, psy przyzwyczajone są do posiadania przywódcy. W waszym przypadku jesteś nim Ty. Dzięki ustaleniu na samym początku pewnych zasad, Twój szczeniak będzie czuł się bezpiecznie i powstanie między wami więź.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zabawa

Zabawa ze szczeniakiem jest zarówno przyjemnością, jak i dużym przeżyciem. Stanowi ona równocześnie podstawę jego wczesnego szkolenia. Poprzez zabawę można bardzo szybko zbudować mocną, trwałą więź.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zachowania agresywne

Wiele osób sądzi, że psy gryzą, bo “taka już ich natura”. Jednak zwierzęta te nie stają się agresywne, jeśli nie mają ważnego powodu, a większość z nich okazuje agresję ponieważ znalazły się w stresującej sytuacji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szczenięca psychologia

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, jest zdobycie wiedzy na temat psychologii Twojego nowego przyjaciela. Zrozumienie psychiki psa pomoże Ci żyć z nim szczęśliwie i w harmonii. Nie oczekujemy, że staniesz się psim psychiatrą, nie jest to też konieczne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dlaczego Twój szczeniak szczeka?

Ujadanie jest całkowicie naturalnym elementem psiego zachowania, spodziewaj się więc, że Twój szczeniak wyrośnie na szczekającego psa. Myśl o tym, że jesteś w stanie tak wyszkolić swojego pupila by nie szczekał jest nierealna, a nawet niesprawiedliwa. Jednak zarówno Ty, Twoja rodzina, jak i sąsiedzi będziecie znacznie szczęśliwsi, jeśli zyskasz kontrolę nad tym aspektem psiego zachowania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Szkolenie z użyciem klikera

Twój szczeniak jest szczęśliwy mogąc Cię zadowolić. Szuka Twojej aprobaty i popisuje się aby ją uzyskać. Oczekuje, że to Ty będziesz szefem, więc uczenie go jak powinien się zachowywać może być świetną zabawą. A kiedy szczeniak nauczy się już pewnych podstawowych komend, porozumiewanie się z nim będzie o wiele łatwiejsze, co pomoże wam w budowaniu wzajemnej relacji. Zyskasz na przykład pewność, że zawsze przyjdzie na zawołanie, będzie szedł przy nodze i dobrze zachowywał się na spacerze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Co zrobić, gdy szczenię ma ruję

Jeżeli Twój szczeniak nie został wysterylizowany, już w wieku 5-8 miesięcy może u niego wystąpić pierwsza ruja, poprzedzona tzw. cieczką.Jeżeli nie chcesz, aby Twoja suczka rodziła w przyszłości szczeniaki, nie ma żadnego powodu, aby faktycznie wchodziła w ruję i wielu właścicieli decyduje się na zabieg sterylizacji zanim jeszcze do tego dojdzie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Postępowanie ze szczeniakiem w okresie dojrzewania

W wieku około sześciu miesięcy Twój szczeniak zaczyna powoli dorastać i dojrzewać. Zmienia się także kształt jego ciała, ponieważ proces wzrostu znacznie zwalnia i ciało wypełnia się masą mięśniową.Przez okres kolejnych sześciu miesięcy szczenięta ras długonogich nabierają proporcji ciała charakterystycznych dla dorosłych psów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dorastanie

Jeżeli myślałeś, że określenie „trudny nastolatek” może dotyczyć tylko ludzi, byłeś w błędzie! Szczenięta wchodzą w okres dojrzewania w wieku około sześciu miesięcy i wówczas często z premedytacją sprawdzają, na ile mogą sobie pozwolić, a także podkreślają swoją niezależność. Szczeniak prawdopodobnie wystawi na próbę Twoją dominującą pozycję. Możesz też zaobserwować u niego gwałtowne zmniejszenie chęci przypodobania się. Sytuację zaostrza burza hormonów związana z dojrzewaniem płciowym. Jeżeli do tego czasu nie zdecydowałeś się na sterylizację szczeniaka, jest to odpowiedni moment żeby to zrobić.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Socjalizacja

Socjalizacja. Brzmi poważnie i wydaje się znaczącym słowem.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ ↑ skip to content ↑ ]