[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Twój szczeniak staje się dorosły

Twój szczeniak staje się dorosłyDog and Food

Mając rok, Twój pupil stanie się dorosłym psem. Choć wciąż może zachowywać się jak psotny szczeniak, jego potrzeby będą teraz zupełnie inne. Ponieważ przestał już rosnąć, należy zacząć podawać mu karmę dla dorosłych psów zawierającą składniki odżywcze, witaminy i minerały odpowiadające jego nowym potrzebom.

Ponieważ dorosłe psy nie zużywają tyle energii co szczenięta, dalsze podawanie im karmy dla młodych psów może prowadzić do nadwagi. Twój lekarz weterynarii z pewnością chętnie doradzi Ci właściwą dietę i poleci odpowiednią karmę dla dorosłych osobników. Jedzenie najlepiej zmieniać na nowe stopniowo, przez 5 do 7 dni. W ten sposób pies przyzwyczai się do wszelkich zmian smaku i konsystencji.

Jeśli nie chcesz rozmnażać swojego psa, powinieneś zastanowić się nad sterylizacją. Lekarz weterynarii poinformuje Cię o korzyściach wynikających z tego zabiegu dla Twojego pupila, omówi też z Tobą jego przebieg oraz następstwa.

Aby upewnić się, że odporność Twojego psa na choroby utrzymuje się, kiedy osiągnie on mniej więcej 14 miesięcy, Twój lekarz weterynarii powtórnie go zaszczepi. Jest to także dobry moment, by zadbać o ochronę czworonoga przed pasożytami, przeprowadzając ponowne odpchlanie i odrobaczanie.

Ponieważ Twój pies jest teraz większy i bardziej umięśniony, dla utrzymania kondycji i zdrowia konieczne są regularne szczepienia. I to nie tylko dlatego, że pozwalają mu zachować właściwą sylwetkę, ale również aktywny, zdrowy i radosny umysł.[ ↑ skip to content ↑ ]