[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Żywienie

Woda

Woda jest najważniejszym i niezbędnym do życia składnikiem pokarmowym. Zwierzęta mogą przeżyć w momencie, gdy utracą prawie całe zasoby tłuszczu oraz prawie połowę białek obecnych w ich organizmie , ale utrata już 15% wody oznacza śmierć. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Węglowodany

Cukry proste oraz skrobia pochodzące z pokarmu są wykorzystywane przez organizm jako źródło glukozy. Pełnią związane z tym ważne funkcje.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Białka

Białka zbudowane są aminokwasów połączonych razem w długie łańcuchy. Następnie łańcuch ten tworzy trójwymiarową strukturę wyglądającą jak kłębek splątanych nici. Istnieją setki różnych aminokwasów, ale tylko 21 wchodzi w skład białek zwierzęcych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Tłuszcze

Zawarte w diecie tłuszcze są odpowiedzialne za.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki mineralne

W diecie ssaków niezbędnych jest ponad 18 składników mineralnych. Makroelementy to związki, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dużo większych ilościach niż mikroelementy lub pierwiastki śladowe. Wszystkie mikroelementy z wyjątkiem siarki zostały opisane w dalszej części. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przeciwutleniacze

Szkodliwość wolnych rodników Wolne rodniki to związki posiadające tendencję do ciągłego atakowania komórek. Powstają jako produkt uboczny metabolizmu lub w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia środowiska. Wolne rodniki poprzez uszkadzanie błon komórkowych, enzymów oraz DNA prowadzą do śmierci komórek. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Witaminy

Witaminy dzielimy na dwie główne grupy – rozpuszczalne w wodzie oraz rozpuszczalne w tłuszczach. Istnieje także grupa substancji witaminopodobnych o działaniu zbliżonym do witamin, lecz do nich nie zaliczanych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
[ ↑ skip to content ↑ ]