Znaczenie zdrowia układu moczowego

Nikt nie lubi sprzątać po „wypadku” zwierzęcia, a pomagając kotu utrzymać zdrowy stan układu moczowego możesz sprawić, że takie wypadki staną się przeszłością.

Zdrowy układ moczowy oznacza zdrowe nerki i zdrowy pęcherz moczowy. Nerki odgrywają kluczową rolę, ponieważ filtrują zbędne produkty przemiany materii z krwi. Utrzymują również prawidłową równowagę płynów i minerałów w ciele. Gdy kot ma zdrowy pęcherz moczowy i zdrowe nerki, prawdopodobieństwo oddania przez niego moczu poza kuwetą lub zapadnięcie na schorzenia lub infekcje układu moczowego jest znacznie niższe.

Przedstawiamy kilka porad dotyczących tego, jak możesz pomóc kotu utrzymać zdrowie układu moczowego

 

Podawaj kotu dużo wody

 

Praktycznie składamy się z wody, a koty niczym się pod tym względem nie różnią. Woda to podstawowy budulec organizmu, dlatego dopilnuj, aby kot miał zawsze dostęp do dużej ilości czystej i świeżej wody. Spróbuj zapewnić kotu kilka „wodopojów” w domu, korzystając z naczyń wykonanych z różnych materiałów, o różnych kształtach, wielkościach i głębokościach - bądź pomysłowy i odkryj, co lubi najbardziej.

Niektóre koty preferują bieżącą wodę. Jeśli tak jest w przypadku Twojego kota, pomyśl o instalacji fontanny/poidełka, aby kot był szczęśliwy i nawodniony. Żywienie kota mokrą karmą, np. w saszetkach, może pomóc kotu naturalnie zwiększyć ilość spożywanej wody.

 

Ustaw miskę z karmą i miskę z wodą z dala od kuwety

 

Nikt nie lubi załatwiać się tam, gdzie je. Dopilnuj, aby miska z karmą i miska z wodą znajdowała się co najmniej w przeciwnym rogu pokoju w stosunku do kuwety, a najlepiej w innym pomieszczeniu. A jeśli kot nadal oddaje mocz poza kuwetą, ustaw jego miskę z karmą w miejscu, gdzie to robi, a nie powinien. Problem rozwiązany.

 

Zapewnij mu ciche miejsce, gdzie będzie mógł się zrelaksować i odstresować

 

Zapewnienie kotu spokoju i braku stresu jest ważniejsze, niż może Ci się wydawać. Stres to nie tylko uciążliwość, ale i główny winowajca wielu kocich problemów z układem moczowym. Przygotowanie przyjaznego dla kota domu jest proste i pomaga kotu pozostawać zrelaksowanym. Zawsze utrzymuj oddzielne miejsca karmienia, załatwiania się, spania i zabawy, aby odpędzić stres. Koty również uwielbiają przewidywalność, dlatego doceniają podawanie posiłków i bawienie się z nimi o wyznaczonych porach.

anchor

 

Nie szoruj kuwety

 

Zamiast ją szorować, opróżnij ją łopatką po użyciu przez kota i czyść ją co dwa tygodnie. Koty potrzebują znajomych zapachów, aby poruszać się w otoczeniu. Częste czyszczenie i szorowanie eliminuje zapachy z kuwety, co utrudnia kotom zapamiętanie, do czego właściwe służy ten przedmiot. Proste usunięcie odchodów łopatką, gdy kot się załatwi, a także dokładne wyszorowanie co kilka tygodnie zupełnie wystarczy, aby utrzymać kuwetę w dobrym stanie.

 

Zapewnij prywatność w miejscu, gdzie stoi kuweta

 

Ludzkie potrzeby są w tej kwestii takie same, jak kocie - wszyscy potrzebujemy ciszy i spokoju w toalecie. Ustaw kuwetę w cichym i wydzielonym miejscu i trzymaj się z dala, gdy kot z niej korzysta. Nie zapomnij poinformować pozostałych członków rodziny, aby zostawili kota w spokoju, gdy się załatwia.

 

Problemy z układem dotyczą tylko starszych kotów, prawda?

 

Nieprawda! Mimo, że kocięta rzeczywiście rzadko mają problemy z układem moczowym, większość problemów dotyczących pęcherza moczowego, jak kamienie ze struwitu, pojawia się nie gdy kot osiąga dorosłość, lecz na długo zanim stanie się dojrzałym dorosłym osobnikiem. Problemy z nerkami mogą pojawić u młodych osobników, ale ryzyko ich wystąpienia u kotów wzrasta z wiekiem. Dlatego szczególnie ważne jest wspieranie zdrowia  pęcherza moczowego i nerek dorosłego kota.

 

Jaką rolę odgrywa żywienie?

 

Jedzenie podawane kotu ma ważny wpływ na jego ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Jeśli u kota zdiagnozowano problemy z układem moczowym, aby wspierać zdrowy stan pęcherza moczowego, poszukaj karmy o dostosowanej zawartości minerałów. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, czy karma Hill’s™ Science Plan Urinary Health może pomóc na problemy z układem moczowym Twojego kota.

Pielęgnacja Twojego kota

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Kot | Nowy Opiekun Zwierzęcia | Hill's Pet

  Dowiedz się, czego oczekiwać i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz kota do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Opieka zdrowotna kotów | Hill's Pet

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twoje zwierzę ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Jednym ze sposobów lekarzy weterynarii na określenie kondycji zwierzęcia jest określenie z jaką łatwością można wyczuć jego żebra.
 • Zachowanie i wygląd kotów | Hill's Pet

  Odkryj, dlaczego Twój kot zachowuje się tak, a nie inaczej, oraz co oznacza wyraz jego pyszczka i język ciała. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Szkolenie kotów | Hill's Pet

  Informacje z Hill's pet na temat diety szczeniąt i kociąt oraz żywienia dorosłych psów i kotów
 • Regularna pielęgnacja kotów | Hill's Pet

  Odkryj podstawy prawidłowej opieki nad kotem. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zabawa i Aktywność Fizyczna: Kot | Hill's Pet

  Odkryj, jakie zabawy kocimi zabawkami mogą spodobać się Twojemu futrzanemu przyjacielowi i o tym, że jest to wspaniały sposób na aktywność fizyczną. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej