Koty z nadwagą i otyłością: Poznaj ryzyko

Otyłość to poważny problem zdrowotny u kotów, ale często nie jest ona zauważana, gdyż przybieranie na wadze jest stopniowe. To jeden z powodów, dlaczego prawie połowa zwierząt w Europie ma nadwagę

 

Dla kota z nadwagą przybranie na wadze o kilka kilogramów może mieć ogromny wpływ na jego zdrowie i grozić mu zachorowaniem na wiele poważnych schorzeń, w tym:

 • Choroby skóry
 • Cukrzyca
 • Artretyzm i ograniczona mobilność
 • Choroba układu moczowego

Jeśli uważasz, że kot ma nadwagę, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii, aby wspólnie z nim opracować bezpieczne rozwiązanie.

Zauważenie problemu: Wskaźnik stanu ciała BCS:

 

Wskaźnik stanu ciała (BCS) to narzędzie służące do oszacowania zawartości tłuszczu w organizmie oraz określania prawidłowego stanu ciała zwierząt. Lekarz weterynarii przebada kota od wąsów po ogon, wyczuwając jego żebra i brzuch, aby sprawdzić, czy kot ma prawidłową wagę, czy nie. Ty również możesz wypróbować to narzędzie pomiędzy wizytami kontrolnymi, korzystając z naszego prostego rozwiązania BCS.

 

Sprawdź wynik kota

Wykorzystaj jego naturalne instynkty: Ruch poprzez zabawę

 

Ćwiczenia są zabawniejsze, gdy nie wyglądają na ćwiczenia. Poniżej przedstawiamy kilka zabaw, w które możesz bawić się z kotem, aby utrzymać jego aktywność i pomóc mu pozbyć się dodatkowych kilogramów.

 

Na łowach

 

Może i Twój kot sprawia wrażenie przyjaznej włochatej maskotki, ale tak naprawdę drzemie w nim natura myśliwego. Ukryj kilka krokietów karmy w domu (lekarz weterynarii zaleci dobrą karmę do kontroli wagi), aby kot mógł polować na swoją „ofiarę”. Upewnij się, że karma rozmieszczona jest w różnych miejscach, do których dostanie się skacząc lub sięgając łapką itp.

 

Pościg

 

Pozwól kotu gonić światło lub zabawkę z piórkami. Spodoba mu się Twoje zainteresowanie oraz okazja do przećwiczenia wrodzonych talentów do „chwytania”. Wraz ze zrzucaniem wagi będzie w stanie wykazać większą aktywność i wytrzymałość podczas zabawy.

 

Wskazówki dla udanej zabawy

 • Zadbaj o to, by miał duży wybór bezpiecznych zabawek i często je zmieniaj. Koty czasami okazują znużenie ta samą starą zabawką, ale stare zabawki ożywają na nowo, kiedy Twój kot nie widział ich przez jakiś czas.

 • Koty uwielbiają porządek i przewidywalność, spróbuj więc bawić się z nimi w podobnych porach dnia, na przykład przed obiadem albo kiedy wrócisz do domu.

 • Koty preferują częste ale niekoniecznie intensywne kontakty. Kilkuminutowa zabawa kilkakrotnie w czasie dnia może lepiej służyć jego cierpliwości niż próby przedłużania zabawy do 30 minut raz na dzień, zapewnia również lepszy trening jego mięśniom.

 

 

Korzyści dla kota z uzyskania zdrowej wagi

 

Twój kot poczuje się młodziej, gdy osiągnie i utrzyma idealną wagę. Utrzymywanie zdrowej wagi przez kota może przynieść mu następujące korzyści:

 

 

Potrafi lepiej biegać, skakać, bawić się i uczestniczyć w aktywnościach rodzinnych

 

Kotów o idealnej wadze dotyczy niższe ryzyko zapadnięcia na różne choroby związane z wagą  

 

Koty o optymalnej wadze potrafią lepiej się pielęgnować

 

Chętniej wstają i częściej chodzą do miski z wodą lub kuwety, co pomaga unikać problemów, takich jak choroby układu moczowego

Zdrowe koty wyszukują najwygodniejsze miejsca w swoim otoczeniu

W naturalny sposób ruszają się trochę więcej, nawet jeśli dużo nie ćwiczą

Przestrzeganie rutyny dnia codziennego pomaga kotom zrelaksować się i mieć wrażenie panowania nad otoczeniem

Zdrowa waga przyczynia się do lepszego zdrowia emocjonalnego i psychicznego kotów

 

Zbilansowane żywienie może odmienić życie

 

Jeśli kot nie ma zdrowej wagi, może to negatywnie wpływać na jego codzienną aktywność. Karma zapewniająca zbilansowane żywienie może pomóc mu osiągnąć optymalną wagę, jednocześnie zapewniając mu poczucie najedzenia i zadowolenia. Karmy Hill’s™ Science Plan™ Perfect Weight zawierają składniki wysokiej jakości połączone tak, aby podkreślać pyszny smak kurczaka, który koty najbardziej uwielbiają. Szukaj karm Hill’s™ Science Plan Perfect Weight w Internecie, w klinice weterynaryjnej lub w najbliższym sklepie zoologicznym

 

anchor

Pielęgnacja Twojego Kota

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Zachowanie i wygląd kotów | Hill's Pet

  Odkryj, dlaczego Twój kot zachowuje się tak, a nie inaczej, oraz co oznacza wyraz jego pyszczka i język ciała. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Kot | Nowy Opiekun Zwierzęcia | Hill's Pet

  Dowiedz się, czego oczekiwać i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz kota do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Opieka zdrowotna kotów | Hill's Pet

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twoje zwierzę ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Jednym ze sposobów lekarzy weterynarii na określenie kondycji zwierzęcia jest określenie z jaką łatwością można wyczuć jego żebra.
 • Szkolenie kotów | Hill's Pet

  Informacje z Hill's pet na temat diety szczeniąt i kociąt oraz żywienia dorosłych psów i kotów
 • Regularna pielęgnacja kotów | Hill's Pet

  Odkryj podstawy prawidłowej opieki nad kotem. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zabawa i Aktywność Fizyczna: Kot | Hill's Pet

  Odkryj, jakie zabawy kocimi zabawkami mogą spodobać się Twojemu futrzanemu przyjacielowi i o tym, że jest to wspaniały sposób na aktywność fizyczną. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej