Zbyt wysoka waga to poważne zagrożenie dla psów

Właściciele psów często nie zauważają, że ich pies nie jest w formie. Może właśnie z tego powodu prawie połowa zwierząt domowych w Europie ma nadwagę!

 

A nadwaga u psa może powodować poważne problemy ze zdrowiem. Nawet kilka dodatkowych kilogramów może narażać go na wiele problemów zdrowotnych, w tym:

 • Zapalenie trzustki
 • Krótsza oczekiwana długość życia
 • Choroby skóry
 • Cukrzyca
 • Artretyzm i ograniczona mobilność

Jeśli uważasz że Twój pies ma znaczącą nadwagę lub otyłość, koniecznie złóż wizytę lekarzowi weterynarii i wspólnie z nim opracuj bezpieczne rozwiązanie dla swojego psa.

Czy Twój pies ma nadwagę?

 

Wskaźnik stanu ciała (BCS) to narzędzie służące do oszacowania zawartości tłuszczu w organizmie oraz określania prawidłowego stanu ciała zwierząt. Lekarz weterynarii może przeprowadzić specjalistyczną ocenę BCS psa, dzięki czemu dowiesz się, czy Twój pies ma prawidłową wagę, czy może potrzebuje trochę pomocy. Możesz samodzielnie wypróbować nasze pomocne narzędzie BCS.

 

Sprawdź wynik Twojego psa

 

Zdrowa waga niesie ze sobą korzyści

 

Badania naukowe dowodzą, że istnieje bezpośrednia zależność między wagą psa a jego jakością życia. Psy utrzymujące zdrową wagę żyją dłużej i są szczęśliwsze niż psy ze stałą nadwagą lub otyłe:

 

 

Potrafią lepiej biegać, skakać, bawić się i uczestniczyć w aktywnościach rodzinnych

Psów o zdrowej wadze dotyczy niższe ryzyko zapadnięcia na różne choroby związane z wagą

Psy o idealnej wadze potrafią lepiej badać swoje otoczenie i reagować na bodźce, co pomaga im się zrelaksować i poczuć wygodnie

Są fizycznie sprawniejsze i potrafią łatwo dosięgnąć swędzącego miejsca, przejść w chłodniejsze miejsce itp.

Niektóre rasy są narażone na problemy z oddychaniem lub sercem, ale u psów o zdrowej wadze te czynniki są mniej znaczące

Poprzez zabawę do zdrowej wagi

 

Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak poprzez zabawę można pomóc psu zażyć trochę ruchu w sposób zabawny dla obu stron.

 

Aportowanie i pościg

 


Pamiętaj o rasie, gdy zaczynasz - masz psa zaganiającego czy ogara? Gry takie jak kilkugodzinne aportowanie mogą być źródłem świetnej zabawy dla retrieverów, rasy psów pasterskich lubią pogoń za piłką lub porządkowanie zabawek. Psy gończe uwielbiają odnajdywanie tropów - czy potrafi odnaleźć ciebie albo członka rodziny?

 

Zabawa w chowanego

 

Gra w chowanego to świetna zabawa dla twojego psa, ale być może potrzebne będzie kilka podejść, zanim pies złapie o co chodzi. „Ukryj się” w drugim pokoju i zawołaj go, następnie pochwal go chwilą pieszczot lub dając mu jeden brykiet karmy o niskiej zawartości tłuszczu. Zorientowanie się w zabawie może wymagać kilku prób, ale gdy będzie gotowy, możesz podnieść poziom trudności, chowając się bardziej pomysłowo. Pamiętaj tylko, aby go nie zniechęcić.
 

W koło Macieju

 

To świetna gra grupowa, a przy tym sposób na utrwalenie odruchu przychodzenia na nasze wezwanie. Kiedy będzie gotowy, podnieś poprzeczkę, angażując do zabawy kilka osób; każda z nich ma za zadanie wzywać psa kolejno z różnych miejsc, co stanowi dla psa nie lada wyzwanie.
 

Stwórz tor przeszkód

 

Łatwo to zrobić nawet w domu. Bądź pomysłowy i wykorzystaj bezpieczne przedmioty codziennego użytku, jak zwinięte koce lub kartony, do stworzenia przeszkód lub labiryntów, przez które pies będzie musiał się przedostać. Upewnij się, że teren jest bezpieczny i dostosuj tor do zdolności i rozmiarów swojego psa. Wraz ze spadkiem wagi będzie mógł dokonywać coraz bardziej zdumiewających wyczynów.
 

Idź na spacer

 

Może i nie jest to właściwie gra, ale większość psów z radością wybiera się na długi spacer. Jeśli twój pies ma dużą nadwagę, będzie musiał trochę zrzucić przed swoją wielką przygodą. Codzienny obchód „jego rewiru" (okolice zamieszkania, miejsca gdzie regularnie spacerujecie) to ważny element codziennego porządku dnia. Wszystkim psom dobrze robi duża różnorodność regularnych tras spacerowych dających możliwość porozglądania się po nowej okolicy.

 

 

 

 

 

 

 

Zbilansowane żywienie może odmienić życie

 

Nadwaga może negatywnie wpływać na codzienne czynności psa i jego nastrój. Karma zapewniająca zbilansowane żywienie może pomóc mu osiągnąć zdrową wagę, jednocześnie zapewniając mu poczucie najedzenia i zadowolenia. Karmy Hill’s™ Science Plan™ Perfect Weight zawierają składniki wysokiej jakości połączone tak, aby podkreślać pyszny smak kurczaka, które psy najbardziej uwielbiają. Szukaj karm Hill’s™ Science Plan Perfect Weight w Internecie, w klinice weterynaryjnej lub w najbliższym sklepie zoologicznym.

 

 

anchor

Pielęgnacja Twojego psa

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Opieka zdrowotna psa | Hill's Pet

  Dowiedz się, dlaczego Twój pies może mieć problem ze zdrowiem i jak żywienie może być kluczem do profilaktyki. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zachowanie i wygląd psa | Hill's Pet

  Poznaj fizjologię stojącą za dziwnymi zachowaniami psa i znaczenie wyrazów jego pyska. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej
 • Zabawki i zabawy dla psa | Hill's Pet

  Poznaj zabawne sposoby utrzymania zdrowia i aktywności psa przy użyciu zabawek, zabaw i innych rodzajów ruchu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Nowi opiekunowie zwierzęcia: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, co kupić i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz nowego psa do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Żywienie i karmienie: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, jakie składniki karmy dla psa są istotne i jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zasoby i narzędzia dotyczące psów | Hill's Pet

  Zapoznaj się z naszą szczegółową biblioteką artykułów i zasobów dotyczących psów, opracowaną, aby pomóc Ci w różnych wyzwaniach związanych z posiadaniem psa.