Jaka rasa psa do mnie pracuje? Adopcja psa

Published by Jean Marie Bauhaus
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Osobowość jest najważniejsza. Odnosi się to zarówno do psów, jak i do ludzi. Zastanawiając się nad adopcją psa, możesz darzyć szczególną sympatią konktretną psią rasę, ale czy na pewno jest ona odpowiednia? Osobowość odgrywa bardzo istotną rolę w wyborze psa pasującego do Twojego domu. Podjęcie decyzji co do rasy pieska jest znacznie łatwiejsze kiedy wiesz jakie cechy i charakterystyka będą kompatybilne z Twoimi potrzebami. Poniższe wskazówki pomogą Ci w wyborze psa, który będzie odpowiadał Twojej osobowości i stylowi życia.

Uwarunkowania domowe i rodzinne

Two young blonde boys and a baby snuggle with a larger brown dog in bed.Czy żyjesz samotnie, czy też masz dużą rodzinę? Czy masz małe dzieci, inne domowe zwierzęta, czy może dzieci starsze? Oprócz zastanowienia się nad kompozycją Twojej rodziny, pomyśl również o tym, jakie masz warunki mieszkaniowe. Przestrzeń jest niezwykle istotna: w zależności od tego, czy posiadasz dom czy mieszkanie, duży ogrodzony teren czy niewielki trawnik, czy możesz swobodnie spacerować po okolicy, czy też raczej musisz dojeżdzać do otwartego dla psów parku, wszystko to należy wziąć pod uwagę decydując się na daną rasę czy wielkość psa.

Odpowiadając sobie na te pytania możesz znacznie zawęzić obszar poszukiwań właściwego pieska. Przykładowo, jeżeli żyjesz w mieszkaniu i nie masz łatwego dostępu do parku lub miejsca na spacery, prawdopodobnie wybierzesz mniejszego psa, niepotrzebującego do fizycznej aktywności dużych przestrzeni. Jeżeli masz małe dzieci, raczej unikać będziesz piesków miniatiuek, które mogą okazać się delikatne i nerwowo reagować na obecność maluchów. Zamiast tego lepiej jest rozejrzeć się za większych rozmiarów rasą, znaną z tego, że darzy sympatią małe dzieci. A jeżeli ciągnie Cię do bardzo dużych psów, takich jak dog niemiecki czy Bernardyn, upewnij się, że masz wystarczająco duży dom i ogród, aby zapewnić odpowiednie warunki i komfort zwierzęciu takich rozmiarów.

Zastanów się nad swoim stylem życia

Czy pracujesz do późnych godzin albo często podróżujesz? Czy lubisz zwiedzać i poznawać nowe miejsca, czy też raczej jesteś typem domatora?

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, lepiej rozejrzyj się za z natury energiczną rasą i psem, który będzie w stanie dotrzymać Ci kroku. Teriery oraz rasy z grupy psów sportowych uwielbiają ruch i są bardzo aktywne. Natomiast jeśli wolisz spędzać soboty wylegując się na kanapie, wymagająca dużo ruchu rasa nie będzie najtrafniejszym wyborem. Jeżeli znikasz z domu na dłuższe okresy czasu i nie możesz zabrać ze sobą psiny, lepiej rozejrzyj się za rasą mniej temperamentą, która toleruje pozostawanie w samotności przez większą część dnia.

Zastanów się dlaczego chcesz mieć psa

Warto jest również zadać sobie pytanie o to, czego oczekujesz od posiadanego psa. Czy zwyczajnie poszukujesz towarzysza, czy też chcesz psa do pilnowania obejścia? Czy wolisz małego czworonoga, który z chęcią wskoczy Ci na kolana, czy dużego koleżkę, który potowarzyszy Ci w trakcie joggingu? Niektórzy opiekunowie poszukują psa do opieki nad swoimi bawiącymi się dziećmi, inni z kolei chcieliby zdobyć nowego wspaniałego przyjaciela dla całej rodziny. Zupełnie szczera odpowiedź na pytanie dlaczego chcesz psa i czego od niego oczekujesz pozwoli pokierować Twoją decyzją i znacząco zawęzić możliwości wyboru.

Weź pod uwagę czas i budżet

Dokonaj uczciwej analizy tego, ile czasu i pieniędzy wymagać będzie utrzymanie psa. Pamiętaj o tym, że adopcja psa jest bardzo zbliżona do adopcji małego dziecka, z tą różnicą, że pies nigdy do końca nie dorośnie. Poza dostarczeniem zwierzęciu odpowiedniego pożywienia, zapewnienia miejsca na legowisko oraz zadbania o zabawki i inne akcesoria, trzeba będzie również pomyśleć o czesaniu, odpowiedniej ilości ruchu i opiece zdrowotnej. Niektóre psy wymagają więcej z wymienionych rzeczy, niż pozostałe. Nawet jeśli darzysz ogromną sympatią psy Maltańczyki, jeśli nie masz czasu lub pieniędzy na regularne czesanie i przycinanie sierści, ten typ nie jest dla Ciebie odpowiedni. Z kolei niektóre rasy mogą mieć genetyczne predyspozycje do zapadania na choroby, których leczenie może być kosztowne, zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Zastanów się zawczasu, jak dużo z obu tych zasobów jesteś gotów i gotowa poświęcić na opiekę nad psem przez całe jego życie.

Pies dorosły czy szczenię

little sleeping French bulldog puppies lying on a beautiful green grassWiek jest kolejnym ważnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę. Wiele osób woli adoptować szczenięta z licznych powodów, jak choćby ze względu na fakt, że są one słodkie i trudno jest im się oprzeć. Niektórzy uważają, że wychowywanie psa od szczenięcego wieku pozwala wytworzyć silniejszą więź. Ale szczenięta mogą również wymagać sporo wysiłku przy szkoleniu i opiece nad nimi, no i mają tę wyjątkową zdolność doprowadzania naszej cierpliwości do granic wytrzymałości. Natomiast duże psy zazwyczaj potrafią już załatwiać się na dworze i są dobrze wychowane, nie wspominając o zakończonym niszczycielskim okresie ząbkowania, kiedy szczeniaki gryzą wszystko, co popadnie. O ile nie mają traumatycznych przeżyć na swoim koncie (nad którymi zresztą zawsze można popracować), starsze psy z reguły nie mają problemu z nawiązaniem bliskiej i silnej relacji ze swoją nową rodziną.

Wybór właściwej rasy lub typu psa

Po sporządzeniu listy z idealnymi cechami charakteru psa, czas na przejrzenie psich ras i typów. Idealnym miejscem, od którego warto zacząć, jest miejscowe schronisko dla zwierząt, w którym możesz obejrzeć z bliska interesujące Cię rasy i typy. Na stronie HillsPet.com znajdziesz wiele pomocnych artykułów o zwierzętach rasowych, jak również na portalu amerykańskiej organizacji kynologicznej American Kennel Club. Jeżeli nie masz pojęcia od czego zacząć, możesz przejrzeć rodzaje psów według ich podziału na poszczególne grupy. Rasy zaliczające się do grupy terierów są zazwyczaj asertywne i dynamiczne, a ich szkolenie wymaga od opiekuna twardej ręki i mnóstwo cierpliwości. Z kolei psy z grupy pracujących są inteligentne, względnie łatwe do wyszkolenia i najszczęśliwsze, gdy mają do wykonania jakieś zadanie. Rozpoczęnie od psich grup może ułatwić Ci zadanie.

Kiedy już dokonasz pierwszej preselekcji, pomocne może być porozmawianie z osobami, które mają doświadczenie w opiece nad interesującymi Cię rasami. Jeżeli osobiście nie znasz nikogo, kto posiadałby te psy, poszukaj informacji w internecie. Znajdziesz tam wiele forum tematycznych i społeczności, których zainteresowania koncentrują się na konkretnych rasach. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, który nie tylko przekaże Ci informacje o temperamencie danej rasy, ale również podpowie czy nie ciążą na niej genetyczne predyspozycje do schorzeń. Twój lekarz weterynarii powinien także doradzić Ci w kwestii cieszącego się dobrą renomą hodowcy czy schroniska. Pamiętaj, że istnieje wiele wspaniałych schronisk dla zwierząt, które skupiają się na konkretnych rasach, więc musisz koniecznie przeznaczyć majątku na zakup szczenięcia od hodowcy.

Czysta rasa czy mieszaniec

Podczas gdy w schroniskach na ogół łatwo jest znaleźć czystorasowe psy wyglądające za kochającym domem, oferują one również szeroki wybór psów ras mieszanych. Wydawać by się mogło, że temperament psów mieszanych będzie trudniejszy do przewidzenia, niż tych, które są hodowane według określonego standardu. Ale jeśli wiesz jakie rasy złożyły się na genetyczne dziedzictwo mieszańca, nie powinno stanowić to większego problemu. U psów rasy mieszanej odnajdujemy zazwyczaj zrównoważone połącznie dominujących cech ich rodziców. Często odznaczają się osobowościami umiarkowanymi, a nie, jak może to mieć miejsce u psów czystorasowych, charakterami, w których przeważają skrajności. Dodatkowo, według amerykańskiej organizacji Humane Society of the United States, psy ras mieszanych są mniej podatne na wady genetyczne, które czasem pojawiają się w wyniku zbyt intensywnej hodowli selektywnej. Jeżeli zastanawiasz się nad przygarnięciem psa schroniskowego, porozmawiaj z tamtejszym doradcą adopcyjnym o interesujących Cię psich charakterach. Powinien być w stanie doradzić Ci który zwierzak będzie odpowiedni.

Biorąc pod uwagę te wszystkie pytania, wydawać by się mogło, że szukanie psa o odpowiedniej osobowości jest tak samo skomplikowane jak szukanie bratniej duszy. Niemniej jednak jest to naprawdę coś, do czego należy podejść na poważnie. W końcu Twój pies zajmować będzie bardzo ważne miejsce w Twoim życiu przez następnych 10 do 15 lat. Dla obojga jest niezwykle istotne, aby upewnić się, że para została właściwie dobrana.

Informacja o autorze

$authorImageAlt

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest powieściopisarką, autorką tekstów i redaktorką mieszkającą w Tulsa, w Oklahomie. Często pisze na temat zwierząt i ich zdrowia ze swojego domowego biura w asyście gromadki futrzanych podopiecznych.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty