Rak skóry u psów: Objawy, diagnostyka i wczesne wykrywanie

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Rak skóry występuje u ludzi, ale czy psy również mogą zachorować na raka skóry? Jak wygląda rak skóry u psa? Psy mogą zachorować na kilka różnych rodzajów raka skóry. Podobnie jak u ludzi, każdy z nich może mieć inne objawy. Na szczęście większość narośli skórnych u psów jest łagodna, począwszy od guzów tłuszczowych (tłuszczaków) po torbiele łojowe.

Czy psy mogą zachorować na raka skóry?

Tak. Według Royal Veterinary College, istnieją różne rodzaje raka skóry, które mogą dotknąć psy. Należą do nich:

  • Nowotwory komórek tucznych. Najczęściej występujące u psów nowotwory mastocytowe dotyczą rodzaju białych krwinek zwanych mastocytami, które mogą powodować powstawanie nowotworowych narośli na skórze lub pod nią. 
  • Nowotwór złośliwy. Nowotwór ten może dotyczyć różnych komórek skóry i jest określany na podstawie typu zaatakowanej komórki. Przykładami są nowotwór podstawnokomórkowy i nowotwór kolczystokomórkowy.
  • Czerniak. Ten nowotwór atakuje komórki barwnikowe, które decydują o kolorze skóry psa. 
  • Chłoniak. Ten nowotwór wywodzi się z układu limfatycznego, a gdy dotyczy skóry, znany jest jako chłoniak skórny.

Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że niektóre psy zapadają na raka skóry, Blue Cross wyróżnia następujące czynniki ryzyka:

  • Ekspozycja na słońce i poparzenia słoneczne. 
  • Kompulsywne lizanie określonego obszaru skóry. 
  • Genetyka i rasa.

Blue Cross wyjaśnia, że psy o jasnej skórze, cienkiej sierści lub małej ilości futra są najbardziej narażone na raka skóry. Niektóre rasy są również bardziej narażone na określone rodzaje nowotworów niż inne. Na przykład, beagle, boksery i buldogi należą do ras najbardziej narażonych na nowotwory komórek tucznych – podaje PDSA.

Podobnie łagodne narośle występują częściej u niektórych ras. Labradory są bardziej podatne na tłuszczaki, natomiast pudle są szczególnie podatne na powstawanie cyst. Jednak rak może dotyczyć każdej rasy psów i można pomylić niektóre nowotwory z łagodnymi. Z tego powodu ważne jest, aby zachować czujność i omówić z lekarzem weterynarii wszelkie zmiany na skórze psa.

Jak wygląda rak skóry u psów?

Czy psy mogą zachorować na raka skóry? Tak. Jak wygląda rak skóry u psa? Blue Cross podaje, że rak skóry może przybierać różne formy, od grudek i guzków po strupy i brodawki. Znamiona lub narośla mogą mieć także różny kolor. 

Na przykład, większość rodzajów raka skóry wygląda jak grudki na skórze, które mogą mieć włosie lub nie. Natomiast czerniak złośliwy może pojawić się jako czarne lub brązowe znamię, które może być uniesione, jak pieprzyk, lub płaskie. Z drugiej strony, chłoniak skórny może objawiać się w postaci plamy czerwonej, łuszczącej się skóry, przypominające grzybicę. Zarówno chłoniak skórny, jak i czerniak złośliwy mogą szybko stać się śmiertelne i wymagają szybkiej diagnozy i leczenia. 

Jeśli znajdziesz u swojego psa guzek, jak bardzo należy się martwić? Zasadniczo każdy guzek na skórze psa może być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli jest nowy lub szybko rośnie. Powiedzmy, że cały czas głaszczesz swojego psa w tym jednym, ulubionym miejscu. Pewnego dnia odkrywasz mały guzek. Później zauważasz, że powiększył się. To może być oznaką kłopotów. Pamiętaj jednak, że niektóre nowotwory mogą być twarde, a inne miękkie, więc wyczucie narośli nie jest jednoznacznym wskaźnikiem. 

Innym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, jest masa, która wydaje się krwawić lub sączyć bez powodu. Twój pies może, ale nie musi się tym przejmować, więc poziom jego zainteresowania lub niepokoju nie jest na ogół wiarygodnym wskaźnikiem narośli nowotworowej.

Diagnozowanie raka skóry u psów

Kiedy przyprowadzisz swojego psa do lekarza weterynarii z niepokojącymi objawami skórnymi, lekarz prawdopodobnie wykona aspirację igłową. Proces ten polega na wkłuciu w masę ciała igły, takiej jak używana do szczepień, w celu pobrania próbki komórek. Lekarz weterynarii może zbadać komórki pod mikroskopem lub wysłać próbkę do patologa. Czasami kilka komórek na szkiełku nie wystarcza do postawienia diagnozy, dlatego lekarz weterynarii może zlecić wykonanie biopsji u psa lub chirurgiczne usunięcie całej masy w celu przeprowadzenia badań. Jest to najdokładniejszy sposób na uzyskanie diagnozy.

Przycięty portret nierozpoznawalnego mężczyzny badającego białego psa rasy labrador w klinice weterynaryjnej

Leczenie raka skóry u psów

Otrzymanie diagnozy o nowotworze u psa nigdy nie jest łatwe. Oprócz wszystkich emocji, które możesz odczuwać, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie kroki możesz podjąć. Jakie leczenie jest dostępne? Jak najlepiej wspierać swojego psa? 

Na szczęście wiele rodzajów raka skóry psów można wyleczyć usuwając je chirurgicznie. Jeśli nowotwór jest agresywny lub rozprzestrzenił się na inne części ciała (występują przerzuty), lekarz może zalecić również chemioterapię lub radioterapię. Ważne jest, aby prowadzić otwartą dyskusję z lekarzem weterynarii i dowiedzieć się o wszystkich opcjach leczenia dostępnych dla Ciebie i Twojego psa.

Wczesne wykrywanie jest kluczowe

Nie da się całkowicie zapobiec rakowi skóry u psów, ale wczesne wykrycie może mieć ogromny wpływ na szybszy powrót psa do zdrowia i być może dłuższe życie. Aby mieć pewność co do stanu zdrowia swojego psa, przynajmniej raz w tygodniu poddawaj go dokładnym oględzinom, szukając wszelkich podejrzanych grudek, zgrubień i śladów. Potraktuj to jako psi masaż! W przypadku starszych psów, które mają wiele grudek, prowadź notatki w postaci tabeli lub wykresu, gdzie one występują i jaka jest ich wielkość. W ten sposób, jeśli któryś guzek zacznie się szybko rozrastać, będzie można to szybko stwierdzić. 

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w sprawie wszelkich nowych guzków lub śladów. Czasami trudno jest wyczuć mały guzek w gabinecie weterynaryjnym, więc rozważ przycięcie otaczającej go sierści lub nawet obrysowanie guzka długopisem.

Czy psy mogą zachorować na raka skóry? Odpowiedź brzmi „tak”, ale możesz spać spokojnie, wiedząc, że większość nowotworów skóry u psów jest uleczalna. Najważniejszą rzeczą jest regularne monitorowanie psa i niezwłoczne zgłaszanie wszelkich wątpliwości lekarzowi weterynarii.

Informacja o autorce

Dr Karen Louis

Dr Karen Louis

Dr Karen Louis robiła doktorat z biologii molekularnej komórek, jednak zdecydowała się wybrać karierę w weterynarii. Ukończyła studia na University of Illinois i prowadzi praktykę od prawie 20 lat. Jest właścicielką praktyki dla małych zwierząt w pobliżu St. Louis, MO, gdzie łączy wizyty domowe z zarządzaniem swoją wyjątkową, mało stresującą kliniką. Publikująca autorka i nagradzana fotografka przyrody, ratuje starsze psy z lokalnych schronisk i rozpieszcza je w ich ostatnich latach życia.