Jak zwalczyć pchły u psa?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Niewiele jest rzeczy, które mogą tak bardzo denerwować właścicieli psów jak pchły. Powodują one nie tylko bolesne ukąszenia, ale także mogą przenosić niektóre choroby. Inwazja pcheł jest denerwująca, ale można ją zwalczyć, a przy niewielkim wysiłku można ją leczyć i zapobiegać.

Kim one są?

Pierwszym elementem skutecznego zwalczania pcheł jest dokładniejsze poznanie ich cyklu życiowego. Pchły to małe, nie posiadające zdolności lotu owady, które żywią się krwią. Powinny być widoczne gołym okiem, ale jeżeli Twój pies ma ciemną sierść, to być może łatwiej będzie je zauważyć bezpośrednio na skórze. Jeżeli nie, musisz na nie zapolować.

Drażniące na każdym etapie

Cykle rozwojowy pcheł składa się z czterech etapów: jaja, larwy, poczwarki i postaci dorosłej. Dorosłe samice składają jaja w seriach po 20 sztuk. Są one składane na żywicielu, ale zazwyczaj szybko spadają z niego na podłoże. Jaja są bardzo małe, owalne i szare lub białe.

Z jaj wylęgają się larwy, które żywią się przede wszystkim odpadami biologicznymi takimi jak kał, martwe owady lub substancje roślinne. W ciągu jednego do dwóch tygodni larwy wytwarzają kokony, a następnie przekształcają się poczwarki, które przebywają w kokonach przez okres kolejnych jednego-dwóch tygodni. Następnie z poczwarek powstają postacie dorosłe, które muszą natychmiast znaleźć żywiciela, będącego źródłem krwi.

Pchły mają tendencje do specjalizowania się w konkretnych żywicielach. Pchły, które znajdziesz na psie, zazwyczaj nie bytują na ludziach, ale zawsze mogą być wyjątki.

Zapobieganie

Znacznie lepiej jest najpierw zapobiegać inwazji pcheł niż próbować ją później wyeliminować. Niestety bardzo trudno jest zgadnąć, co może być źródłem inwazji pcheł, dopóki do niej nie dojdzie.

Dokładne odkurzanie pomieszczeń, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszelkie szczeliny i dziury, może naprawdę bardzo skutecznie pomagać w pozbyciu się jaj, larw i kokonów, ale proces ten może wymagać czasu. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś pcheł w domu, najprawdopodobniej zostały one do niego zawleczone przez psa z zewnątrz.

Jeżeli wiesz, że pchły pojawiły się u psa po podróży w określone miejsce (np. do domu przyjaciół) to w przyszłości powinieneś go wykąpać i wyczesać bezpośrednio po powrocie do domu. Musisz mieć także gęsty grzebień oraz kąpać psa w wodzie z dużą zawartością szamponu, aby ułatwić usuwanie pcheł ze skóry i sierści psa.

Jeżeli źródło pcheł znajduje się w bliskiej okolicy twojego domu i pies ma do niego stały dostęp, nie można zrobić zbyt wiele poza zachowaniem szczególnej ostrożności w czasie sezonu pchlego.

Jak wychwycić objawy

Możesz podejrzewać, że Twój pies ma pchły, kiedy nadmiernie się drapie lub gryzie, a na jego skórze pojawiło się zaczerwienienie. Dobrym wskaźnikiem inwazji jest obecność jaj lub odchodów pcheł (ciemne, twarde „ziarenka” strawionej krwi) na sierści lub w legowisku psa.

Leczenie

Twój lekarz weterynarii może zaproponować Ci różne metody terapii, aby szybko i skutecznie wyeliminować pchły i ich jaja. Preparaty te zazwyczaj albo zabijają dorosłe postacie pcheł (i czynią z Twego psa cmentarzysko martwych pcheł!) albo osłabiają larwy.

Ponieważ leczenie zazwyczaj powoduje eliminację jednej postaci rozwojowej pcheł, bardzo ważne jest, aby uzupełnić leczenia bardzo dokładnym czyszczeniem legowiska psa.

Ostrożnie podchodź do produktów przeciwpchelnych, które nie są polecane przez Twojego lekarza weterynarii. Jak zwykle warto zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii, zanim podasz swemu psu jakiekolwiek leki.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane