Pierwsza wizyta ze szczeniakiem u lekarza weterynarii

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Wybrałeś już szczeniaka, teraz czas poszukać dla niego lekarza

Dog image

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, gdy masz w domu nowego szczeniaka, jest pójście z nim do lekarza weterynarii. Ale jak znaleźć lekarza, który będzie Ci odpowiadał? Znajomi i rodzina mogą Ci kogoś polecić – jeśli nie, musisz zaufać swojej intuicji. Zwróć uwagę na to, czy personel lecznicy wydaje się przyjazny, pomocny i dobrze poinformowany. Sprawdź czy przychodnia zapewnia opiekę chirurgiczną oraz czy istnieją jakieś zabezpieczenia na wypadek, gdyby pies potrzebował pomocy poza godzinami dyżuru chirurga. Dowiedz się również, czy chirurdzy specjalizują się w jakichś konkretnych dziedzinach, a jeśli nie, to czy w razie potrzeby skierują Cię do odpowiedniego specjalisty.

Aby pierwsza wizyta poszła gładko…

Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii może być dla szczeniaka trochę stresująca. Wiąże się ona z podróżą samochodem, zetknięciem z nowymi ludźmi i zapachami, a także z narażeniem na nieco poszturchiwania i kuksańców.

Możesz mu pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim musisz sam zachować spokój. Następnie upewnij się, że szczeniak jest bezpieczny w samochodzie – powinien podróżować w specjalnej klatce lub w uprzęży i pasach bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest zabranie kilku zabawek i smakołyków, aby móc nagradzać pieska za dobre zachowanie. W ten sposób przekona się, że wizyty u lekarza weterynarii nie wiążą się z samymi przykrościami. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat Podróżowanie z szczeniaka.

Szczepienia

Konieczne jest zaszczepienie szczenięcia przeciwko chorobom zagrażającym życiu. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić dla jego zdrowia.

Lekarz weterynarii przedstawi Ci szczegółowy harmonogram szczepień, ale możesz spodziewać się, że szczeniak otrzyma pierwszą dawkę szczepionki w wieku około ośmiu tygodni, a następną w 12 tygodniu życia. Następnie przez 7-10 dni nie będzie mógł wychodzić z domu, ani kontaktować się z innymi psami.

W celu podtrzymania ochronnego działania szczepionki, należy podawać co roku dawkę przypominającą. Niektóre szczepienia wymagają powtórzenia jedynie co drugi rok. Informacji na ten temat udzieli Ci lekarz weterynarii. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat szczepień.

Odrobaczanie

Twój szczeniak może się zarazić dwoma rodzajami robaków: nicieniami i tasiemcami, musisz więc jak najszybciej rozpocząć profilaktyczne podawanie leków. Lekarz weterynarii poradzi Ci, jak regularnie odrobaczać psa. Ponieważ niektóre z pasożytów mogą zakazić również człowieka ważne, aby stosować się do tych rad.

Pchły

Twój szczeniak będzie się prawdopodobnie często drapał, jeżeli zamieszkają na nim nieproszeni goście. Możesz również zauważyć odchody pcheł w jego sierści podczas szczotkowania. Raczej nie zobaczysz samych pasożytów, które są czerwonobrązowe, mają 2-3 mm długości i bardzo szybko się poruszają.

Jeżeli wydaje Ci się, że szczeniak ma pchły, spytaj lekarza weterynarii jak go leczyć. Nowoczesne preparaty przeciwko pchłom są bardzo skuteczne, więc problem powinien dość szybko zniknąć. Należy również dokładnie „odpchlić” dom – lekarz weterynarii poleci Ci do tego celu specjalny spray lub proszek.

Ubezpieczenie

Możesz pomysleć o ubezpieczeniu swojego szczeniaka. Dzięki temu, jeśli pies zachoruje nie będziesz się musiał dodatkowo martwić rachunkami za leczenie.

Pamiętaj jednak, że wiekszość polis ubezpieczeniowych dla psów nie pokrywa kosztów rutynowej opieki weterynaryjnej. Ponieważ warunki ubezpieczenia i składki są różne, należy przyjrzeć się ofertom. Nie podpisuj niczego, dopóki nie przeczytasz informacji zapisanych drobnym drukiem.

Mikroczipy

Mikroczip to malutkie urządzenie, które można wszczepić szczeniakowi pod skórę na karku. Jest to względnie bezbolesny zabieg porównywalny do podawania szczepionki w zastrzyku. Na czipie zapisany jest niepowtarzalny numer, który przechowywany jest ponadto w głównej bazie danych. Dzięki temu, jeśli Twój szczeniak kiedykolwiek się zgubi będzie można zidentyfikować Cię jako właściciela. Założenie czipa nie jest darmowe, ale jest to opłacalna inwestycja. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o szczegóły.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane