Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Szczenięta są niezwykle urocze, ale trzeba przyznać, że ich wychowanie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jeśli to Twój pierwszy szczeniak, zadanie, które przed Tobą stoi, może wydawać się dość trudne... Ale kiedy te duże oczy szczenięcia zdobędą Twoje serce, nie będzie już odwrotu. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci przejść przez etap rozwoju szczenięcia i sprawią, że Twoje nowe czworonożne dziecko wyrośnie na szczęśliwego, zdrowego i dobrze przystosowanego psa.

Wychowanie szczeniaka: Co należy wziąć pod uwagę

Szczeniak retriever drapiący się w trawie

Szczenięta to małe kłębki energii, które często są bardzo ciekawe otoczenia. Życie ze szczeniakiem nie różni się zbytnio od życia z ludzkim dzieckiem – będziesz potrzebować dużo cierpliwości, pilnując go, aby nie wpadł w kłopoty, pomagając mu nauczyć się odpowiednich zachowań i sprawiając, że będzie mógł bezpiecznie poznawać świat.

Dobra wiadomość jest taka, że szczenięta dużo śpią, choć nie zawsze przesypiają całą noc. Twój szczeniak może obudzić domowników skomląc lub szczekając, ponieważ potrzebuje toalety lub obudził się sam i jest przestraszony. Kiedy u szczeniąt pojawiają się dorosłe zęby, mają one potrzebę intensywnego żucia. Mogą więc uznać Twój dywan w salonie, kanapę, ulubioną parę butów, a nawet Twoją rękę za idealny rekwizyt do... pogryzienia! Jeśli poczujesz frustrację, pamiętaj, że wychowanie szczeniaka to zadanie tymczasowe. Wkraczając w dorosłość, porzuci on większość swoich szczenięcych skłonności.

Niezależnie od tego, czy już masz u siebie szczeniaka, czy dopiero przygotowujesz się do odebrania swojej małej radości, musisz przygotować się na nową odpowiedzialność, jaką jest opieka nad kolejnym życiem. Wiąże się to z koniecznością wygospodarowania czasu w swoim napiętym grafiku, aby zadbać o potrzeby nowego członka rodziny. Jeśli więc planujesz nabyć szczeniaka, dobrze jest zaplanować odpowiedni czas na tę okoliczność. Najlepiej jest to zrobić, kiedy będziesz mieć więcej wolnego czasu, np. podczas urlopu lub pracy zdalnej. Pozwoli Ci to częściej wypuszczać go na zewnątrz, aby mógł załatwić swoje potrzeby, a także monitorować jego zachowanie, gdy będzie uczyć się życia z nową rodziną.

Zabezpieczenie domu przed szczenięciem

Choć robisz wszystko, co w Twojej mocy, praktycznie niemożliwe jest zapewnienie stałego nadzoru nad energicznym i ciekawskim szczeniakiem. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed jego przybyciem. Zabezpiecz przewody elektryczne i przenieś poza zasięg potencjalnie toksyczne rośliny lub substancje, takie jak środki czyszczące i owadobójcze. Dobrym pomysłem jest „przeczołganie się” po domu, aby zobaczyć otoczenie z perspektywy szczeniaka. Usuń wszystko, co Twoje czworonożne dziecko mogłoby przeżuć lub połknąć, zamknij drzwi dla zwierząt i inne otwory, w których mogłoby zgubić się lub utknąć. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo swojemu pupilowi, a także nie będziesz tracić czasu na jego poszukiwania.

Naukę należy rozpocząć od razu po przywiezieniu szczeniaka do domu. Jeśli planujesz szkolić go w klatce, przygotuj ją za wczasu. Zadbaj o wygodę swojego czworonoga, wykładając klatkę kocami lub legowiskiem. Upewnij się też, że jest na tyle duża, aby pies miał wystarczająco dużo miejsca na wstawanie, obracanie się i położenie się. Powoli przyzwyczajaj go do klatki, zostawiając otwarte drzwi i pozwalając mu na jej samodzielne poznawanie. Możesz zachęcić go do wejścia do środka, podrzucając zabawkę lub kilka kawałków jedzenia. Im płynniej będzie wychodzić mu wchodzenie do klatki, tym łatwiejszy będzie cały proces szkolenia.

Jeśli rezygnujesz z klatki, wydziel mu niewielką przestrzeń, np. róg kuchni lub salonu, gdzie będzie można go zamknąć i trzymać z dala od innych zwierząt i małych dzieci. Ważne jest jednak, aby szczeniak mógł jednocześnie uczestniczyć w wydarzeniach domowych. Pamiętaj o podkładkach dla szczeniaków, które ochronią Twój dywan przed zabrudzeniami, a także o legowisku, naczyniu na wodę i odpowiednich zabawkach. To miejsce będzie służyło jako bezpieczna przestrzeń domowa, z której Twój szczeniak będzie mógł powoli zapoznawać się z innymi domownikami, a także jako miejsce odosobnienia, kiedy poczuje się przytłoczony lub będzie potrzebować trochę czasu tylko dla siebie...

Niezbędne wyposażenie

Musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, aby Twój szczeniak był szczęśliwy i zdrowy.

  • Naczynia na wodę; typowe miski kuchenne nie sprawdzą się w przypadku rozbrykanych szczeniąt.
  • Kilka zabawek oraz miski z przegródkami do podawania pokarmu.
  • Wysokiej jakości karma dla szczeniąt i zdrowe przysmaki dla psów.
  • Świeża, czysta woda.
  • Obroża z identyfikatorem.
  • Smycz i ewentualnie szelki dla psa na spacer (przydadzą się podczas szkolenia psa).
  • Skrzynia lub transporter dla psa.
  • Legowisko dla psa.
  • Szczotka lub grzebień dla psa.
  • Szampon dla psa.
  • Obcinacze do paznokci dla psa.
  • Szczoteczka i pasta do zębów dla psa.
  • Zabawki dla psa.
  • Biodegradowalne woreczki na odchody.
  • Torba podróżna do przechowywania psich niezbędników podczas podróży.
  • Bezpieczny dla zwierząt środek do czyszczenia (chyba, że jesteś pierwszym rodzicem szczeniaka, któremu nigdy nie zdarzył się wypadek w domu – gratulacje!).

Żywienie szczeniąt

Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię niż dorosłe psy. Postaw na wysokiej jakości karmę dla szczeniąt, która jest specjalnie opracowana, aby wspierać rozwój i wzrost szczeniąt. Odpowiednia ilość pokarmu zależy od takich czynników jak wiek, wielkość i rasa. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie ilości i częstotliwości karmienia swojego pupila.

W przypadku niektórych małych ras najlepiej jest karmić młode szczenięta, aby zapewnić im odpowiednie odżywianie. Psy miniaturowych i małych ras osiągają dojrzałość fizyczną szybciej niż psy większych ras i mogą przejść na karmę dla dorosłych psów i regularne porcje już między 9 a 12 miesiącem życia.

Większe rasy mogą potrzebować pełnych dwóch lat, aby osiągnąć dojrzałość fizyczną i mają inne potrzeby żywieniowe niż małe rasy. Powinny być karmione karmą dla szczeniąt opracowaną specjalnie dla dużych ras. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, kiedy najlepiej jest przestawić rosnącego psa dużej rasy na karmę dla dorosłych. Należy podawać mu kilka posiłków dziennie w kontrolowanych porcjach, aby zapobiec komplikacjom, takim jak wzdęcie brzucha. Plan karmienia szczeniaka większej rasy może wyglądać następująco:

  • Od 6 do 12 tygodnia życia – cztery posiłki dziennie.
  • Od 3 do 6 miesiąca życia – trzy posiłki dziennie.
  • Sześć miesięcy i więcej – dwa posiłki dziennie.

Szkolenie i socjalizacja

Brązowy owczarek australijski sikający w trawie z innymi szczeniakami w tle

Od razu rozpocznij szkolenie domowe. RSPCA wyjaśnia, że psy to instynktownie czyste zwierzęta, które będą starały się unikać zabrudzenia swojego legowiska i terenu wokół niego. Pomocne może być wtedy trzymanie pieska w ograniczonej przestrzeni lub w klatce. Ustal rutynę, biorąc pod uwagę, że młode szczeniaki zazwyczaj muszą opróżniać pęcherz co kilka godzin. Kiedy szczeniak z powodzeniem załatwi się w odpowiednim miejscu, pamiętaj, aby go pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Jeśli chodzi zarówno o szkolenie domowe, jak i ustanowienie zasad właściwego postępowania, ważne jest, aby zachować cierpliwość wobec szczeniaka. Stosowanie pozytywnych wzmocnień pozwala budować szczęśliwe skojarzenia z poprawnym zachowaniem. Najlepiej jest unikać niepożądanych zachowań, uprzedzając sytuacje, które mogą do nich doprowadzić, np. nigdy nie dawaj szczeniakowi do gryzienia butów, skarpetek lub innych zakazanych przedmiotów.Nigdy nie bij, ani nie krzycz na swojego szczeniaka – to tylko go wystraszy i sprawi, że będzie niespokojny i zdezorientowany. Kiedy szczeniak angażuje się w negatywne zachowania, spróbuj nakierować go z powrotem na coś pozytywnego. Na przykład, jeśli żuje coś, czego nie powinien, nakieruj go z powrotem na jego zabawkę. Jak najszybciej zapisz się na zajęcia dla szczeniąt. Zajęcia dla szczeniąt są nie tylko nieocenioną okazją do socjalizacji i nauki w bezpiecznym środowisku, ale także pozwalają zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci odpowiednio wyszkolić Twojego pupila.

Właściwa socjalizacja jest kluczem do wychowania szczeniaka na dobrze przystosowanego psa. Możesz od razu zacząć go uspołeczniać, pokazując mu jak najwięcej nowych ludzi, miejsc, widoków, dźwięków, zapachów i doświadczeń. Zaleca się także zapewnić mu wiele okazji do kontaktu z innymi zwierzętami. Upewnij się jednak, że inne zwierzęta są zaszczepione i przeszły wcześniej badania weterynaryjne, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Zdrowie Twojego szczeniaka

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć po nabyciu szczeniaka jest umówienie wizyty kontrolnej u lekarza weterynarii. Jeśli nie masz jeszcze swojego weterynarza, popytaj w okolicy o kogoś sprawdzonego. Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy z pewnością udzielą Ci rekomendacji.

Podczas pierwszej wizyty lekarz sprawdzi, czy szczeniak nie ma problemów zdrowotnych lub pasożytów. Prawdopodobnie zaleci też program zwalczania pasożytów, takich jak pchły, kleszcze i robaki. Lekarz weterynarii ustali również harmonogram szczepień i doradzi, kiedy należy poddać psa zabiegowi kastracji, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u niego problemów zdrowotnych i behawioralnych w miarę starzenia się.

Dopóki Twoje szczenię nie zostanie w pełni zaszczepione, unikaj kontaktu z psami, których historii szczepień nie znasz, oraz miejsc, takich jak parki dla psów czy ogrody komunalne, w których przebywa wiele psów.

Lekarz weterynarii może również odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości związane z opieką nad szczeniakiem, takie jak rodzaj karmy i jej ilość. Zarówno lekarz weterynarii, jak i asystent weterynaryjny, mogą również doradzić w zakresie takich aspektów pielęgnacji szczeniąt, jak szczotkowanie zębów i przycinanie paznokci, a nawet pokazać, jak należy to robić.

Będąc u lekarza weterynarii, możesz od razu zaplanować wizytę, kiedy Twój pupil skończy 6 miesięcy. Podczas tej wizyty lekarz sprawdzi wzrost i rozwój szczeniaka, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku pod kątem zdrowotnym. Możesz poprosić go też o udzielenie wskazówek dotyczących przygotowania się do okresu dojrzewania. Czas, kiedy szczenięta osiągają dojrzałość płciową może być trudnym okresem dla rodziców. Jest to również dobra okazja, aby porozmawiać o tym, czego można się spodziewać, gdy szczeniak będzie dorastał.

Zabawa szczeniąt

Poza szkoleniem i dbaniem o zdrowie szczenięta potrzebują uwagi i ruchu. Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze oznacza to spacery wokół bloku, bieganie po okolicy czy wycieczki do psiego parku. Zabawa ze szczeniakiem jest często wystarczającym ćwiczeniem, które zapewnia mu zdrowie, a jednocześnie buduje więź między Wami. Zabawy takie jak aportowanie, przeciąganie liny czy zabawa w chowanego to niektóre propozycje zabaw, w które można się bawić w domu, aby uwolnić nagromadzoną energię. Codziennie poświęć 30-60 minut na zabawę ze swoim szczeniakiem, a także na spacery lub wypuszczanie go na podwórko, aby mógł się wybiegać.

Pielęgnacja

Nawet psy, które nie wymagają przycinania sierści co kilka tygodni, potrzebują pewnego rodzaju pielęgnacji. Rozpoczęcie pielęgnacji, gdy szczeniak jest jeszcze młody, ułatwi Wam obu zadanie. Pielęgnacja obejmuje przycinanie i szczotkowanie sierści, mycie zębów, przycinanie paznokci i kąpiel. Możesz oczywiście zatrudnić profesjonalnego groomera lub udać się do lekarza weterynarii, aby przyciąć paznokcie. Warto jest jednak wcześniej przyzwyczajać psa do tego, aby siedział spokojnie, kiedy ktoś inny będzie go czesać i upiększać. Przyzwyczajaj go do uczucia szczotki na sierści – dotyczy to zwłaszcza psów, które zrzucają dużo sierści lub których sierść ma skłonności do matowienia. Kąpiel szczeniaka może być uciążliwa sama w sobie, więc przygotuj dużą ilość ręczników, załóż ubrania, których nie boisz się zamoczyć i powoli oswajaj pieska z szamponem i wodą. W miarę, jak poczuje się bardziej komfortowo, proces ten stanie się łatwiejszy. Niektórym opiekunom zwierząt mycie zębów może wydawać się dziwne, ale w znacznym stopniu przyczyni się ono do ochrony jamy ustnej Twojego psa. Oto kilka wskazówek, jak przyzwyczaić szczeniaka do mycia zębów.

Wychowanie szczeniaka nie jest łatwym zadaniem, ale jest to przygoda, która przynosi wiele korzyści – pozwala stworzyć głęboką więź na całe życie. Dużo cierpliwości i trochę dodatkowego wysiłku zamieni Twojego rozbrykanego szczeniaka w kochającego zabawę przyjaciela, który sprawi, że cały wysiłek włożony w jego rozwój będzie wart zachodu.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus Zdjęcie autorki

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest autorką literatury pięknej oraz niezależną pisarką i redaktorką mieszkającą w Tulsie w stanie Oklahoma. Jej artykuły o zwierzętach domowych i ich zdrowiu powstają w domowym zaciszu pod czujnym okiem otaczającej ją futrzastej gromadki.


Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

Powiązane produkty