Jak przewozić szczeniaka w samochodzie podczas podróży?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości zabierania szczeniaka ze sobą na wakacje. Tak naprawdę, w większości kiosków są publikacje z listą miejsc gdzie będziesz szczególnie mile widziany ze swoim pupilem. Dzięki paszportom dla psów możesz nawet zabrać swojego podopiecznego w podróż za granicę. Dokument ten pozwala wywozić psy do krajów Europy i wwozić je z powrotem bez kwarantanny. Jednak planowanie z wyprzedzeniem jest tutaj najważniejsze, ponieważ załatwienie wspomnianego paszportu może zająć nawet 8 miesięcy.

Choć jest to oczywiste, trzeba zaznaczyć, że kiedy planujesz zabrać psa na wakacje, czy to w kraju czy za granicą, musisz upewnić się przed podróżą, że ma on wykonane wszystkie niezbędne szczepienia i że są one jeszcze ważne. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii.


Przygotowanie szczeniaka do podróży

Ważne, aby bezpośrednio przed podróżą Twój szczeniak był zdrowy i w odpowiednim stanie. W trakcie długich podróży psy mogą wymiotować i wykazywać objawy wyczerpania. Wskazanym byłoby poprosić lekarza o środki zapobiegające chorobie lokomocyjnej, a jeśli bardzo źle znosi podróże, nawet uspokajające.

Jak mógłbyś podejrzewać, trzeba przyzwyczaić szczeniaka do samochodu, zanim zabierze się go w podróż. Kiedy oswoi się już ze swym domowym otoczeniem, wsadź go do samochodu, żeby zdrzemnął się tam pół godziny lub pozwól mu dokładnie zbadać jego wnętrze. Kiedy już się do niego przyzwyczai, możesz zacząć zabierać go na krótkie przejażdżki, stopniowo wydłużając czas ich trwania.

 

Nim ruszysz w drogę

Przed każdą podróżą należy porządnie nakarmić szczeniaka. Jeżeli nie jest to możliwe, możesz odłożyć karmienie do czasu, aż przyjedziecie na miejsce. Upewnij się też, że pies ma na sobie obrożę z tabliczką, na której znajduje się Twój adres i numer telefonu.

Zastanów się nad wszczepieniem psu mikroczipa.

Zaczipowanie psa jest prostą i skuteczną metodą dotarcia do właściciela zwierzęcia. Daje ono niemal pewność, że odzyskasz swojego pupila w razie gdyby się zgubił lub został skradziony. Wykonując zwykły zastrzyk, wszczepia się pod skórę psa malutki mikroczip, wielkości nasionka trawy. Jest on niewidoczny, ale informacje w nim zawarte można odczytać przy pomocy skanera. Twój lekarz weterynarii chętnie udzieli Ci bardziej szczegółowych informacji na temat czipowania.

 

Kiedy jesteś już w drodze

Zawsze powinieneś przewozić swojego szczeniaka w bezpieczny sposób, najlepiej w specjalnej klatce przystosowanej do transportowania zwierząt samochodem (ulokuj ją w bagażniku, jeżeli masz samochód typu kombi). Jeśli jednak nie ma możliwości umieszczenia szczeniaka w klatce, przewoź go na tylnym siedzeniu, zabezpieczając specjalnym pasem lub uprzeżą dla psów. Innym rozwiązaniem, w przypadku samochodu typu kombi lub z tylnymi drzwiami, jest umiejscowienie psa w bagażniku za kratą oddzielającą go od przedziału pasażerskiego. Zawsze jednak pamiętaj, że zwierzak powinien mieć możliwość wstawania, obracania się, siadania oraz ułożenia się wygodnie. Nigdy nie zamykaj psa w bagażniku ani nie pozwalaj mu siadać z przodu dopóki nie jest odpowiednio zabezpieczony.

 

Zrób szczeniakowi przerwę

Jeżeli podróż jest długa – zrób przerwę. Zatrzymaj samochód i pozwól szczeniakowi napić się wody i trochę pobiegać. Jeżeli zatrzymujesz się na chwilę, aby coś zjeść lub skorzystać z toalety, nigdy nie zostawiaj psa w nagrzanym, niewentylowanym samochodzie. Zaparkuj go w cieniu i uchyl trochę okno. Nie zapominaj: Położenie słońca zmienia się w ciągu dnia. To, że Twój samochód godzinę temu stał w cieniu nie oznacza, że teraz nie znajduje się w pełnym słońcu.

Artykuły powiązane

  • Wychowanie szczenięcia: Co należy wiedzieć

    Odkryj porady, które pomogą Ci wybrać rasę psa najlepiej przystosowaną do życia z dziećmi i rodziną, uwzględniając wielkość zwierzęcia, jego żywiołowość, temperament oraz wiek.
  • Adopcja psa i wyprawka. Jakie rzeczy są potrzebne dla psa?

    Adopcja psa to wyzwanie, gdyż musisz przygotować wyprawkę dla psa. Dowiedz się o 10 rzeczach, które należy zrobić, aby adaptacja przebiegała płynnie i przyjemnie.
  • Dom tymczasowy dla psa

    Zastanawiasz się nad byciem domem tymczasowym dla szczenięcia lub dorosłego psa? Dowiedz się jak się do tego przygotować, jakie wiążą się z tym wyzwania.
  • Odkryj rasy psów przyjazne dzieciom

    Zanim zdecydujesz się na psa, zobacz, jakie cechy charakteru uwzględnić przy wyborze. Istnieją zarówno małe jak i duże rasy psów, które są przyjazne dla dzieci.

Produkty powiązane