Wychowanie szczeniaka

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Choć Twój szczeniak jest niewątpliwie uroczy i kochany, w chwili gdy się u Ciebie pojawia, nie ma zaprogramowanego dobrego zachowania. Można oczywiście założyć, że jego hodowca nauczył go pewnych podstaw czystości, ale to jak będzie się zachowywał jako Twój pupil, zależy tylko od Ciebie. Dobra wiadomość jest taka, że szczenięta błyskawicznie się uczą, więc im wcześniej zaczniesz szkolenie, tym lepiej. A jeśli zastosujesz sie do pewnych podstawowych zasad, nagrodą bedzie wieloletnia więź ze zwierzęciem.

 

Zawsze nagradzaj dobre zachowanie

Zawsze nagradzaj swojego szczeniaka, gdy sam z siebie zrobi coś dobrze. Chociaż psy w każdym wieku reagują pozytywnie na nagrody (w postaci pochwał, jedzenia lub obu tych rzeczy), to nagradzanie szczeniaka jest gwarancją, że w przyszłości znów będzie grzeczny. Kluczową kwestią jest czas: nagrodę trzeba dawać w ciągu kilku sekund po tym, jak szczeniak zachowa się poprawnie – inaczej pies może powiązać ją z innym typem zachowania niż byś chciał.

 

Złe zachowanie: zabraniać czy ignorować?

Właściwie i to, i to.

Weźmy na przykład gryzienie. Powinieneś się spodziewać, że jest to zachowanie, na które Twój szczeniak będzie sobie pozwalał, gdyż stanowi ono element badania otoczenia i odkrywania nowych rzeczy. Przyczyny gryzienia mogą być różne- od nudy i ząbkowania po potrzebę zwracania na siebie uwagi i stres będący następstwem pozostawienia bez opieki.

Do najchętniej gryzionych rzeczy należą poduszki, buty i części mebli, takie jak nogi krzeseł. Ważne więc, żeby nauczyć szczeniaka, czego nie może gryźć. W końcu nie ma on genu odpowiadającego za zakaz zjadania dziecięcych kapci.

Oprócz zabraniania mu w pierwszych tygodniach dostępu do miejsc, gdzie mógłby dokonać zniszczeń, powinieneś także zapewnić mu zabawki przeznaczone specjalnie do gryzienia. Kiedy szczeniak zajmie się jedną z nich, nie szczędź mu pochwał i pozwól mu cieszyć się zabawą.

A jeśli gryzie niewłaściwe rzeczy? Nie reaguj. Właśnie tak, zignoruj nieodpowiednie zachowanie, nie krzycz, nie dawaj klapsów, nie rób wściekłych min. Po prostu udawaj, że szczeniak nie istnieje, a on szybko zorientuje się o co chodzi.

 

Czasem musisz jednak zareagować

Są sytuacje, w których niereagowanie na niewłaściwe zachowanie szczeniaka może się skończyć naprawdę źle. Możesz na przykład przyłapać go na próbach przegryzienia będącego pod napięciem kabla elektrycznego. Pies nie wie, że jego zachowanie jest złe lub niebezpieczne, musisz więc wkroczyć i wyrazić swoją dezaprobatę. Nie powinieneś na niego krzyczeć ani udzielać mu długiej reprymendy – krótkie ostre „nie” wystarczy by zyskać jego uwagę. Kiedy przerwie zabronioną czynność i skupi swoje zainteresowanie na Tobie, pochwal go i nagrodź przysmakiem.

 

Nie pozwól by szczekanie doprowadziło Cię do obłędu

Czy wiedziałeś, że kiedy w wieku ok. 6-7 miesięcy szczenięta osiągają dojrzałość, pojawia się u nich naturalny instykt wartownika? Tak się właśnie dzieje, a właściciele, którzy nie zdając sobie z tego sprawy zachęcają swoich pupili do szczekania, mają później psa, który ujada przy każdej okazji, a oni nie są w stanie nad tym zapanować.

Jeżeli więc chcesz w przyszłości żyć ze swoim psem w ciszy i spokoju, nie zachęcaj szczeniaka do szczekania. Nie oznacza to, że zignoruje on jakiekolwiek poważne zagrożenie. Zareaguje instynktownie, choć nikt go tego nie uczył.

Nie zachęcaj go też do szczekania, gdy jest podekscytowany. Pies może ujadać z podniecenia gdy ma właśnie wyjść na spacer. W takiej sytuacji stań nieruchomo i nie zwracaj na niego uwagi. Zacznij na nowo przygotowania do spaceru, gdy się uciszy.

 

Tobie wolno kopać w ogrodzie, a szczeniakowi nie

Jest wiele przyczyn, które mogą sprawić, że Twój szczeniak wyrośnie na psa uwielbiającego rozkopywać ogród. Może to być na przykład charakterystyczna cecha danej rasy albo objaw lęku spowodowanego rozłąką. Jednak przyczyną, którą najłatwiej wyeliminować, jest zwykła nuda. Zadbaj więc, by szczeniak miał co robić w miesiącach, kiedy kształtuje się jego osobowość.

Podstawową formą ćwiczeń jest oczywiście spacer. Wiadomo, że psy często kopią, aby spożytkować energię, a najprzyjemniejszym sposobem, by pozbyć się jej nadmiaru i zadbać o kondycję zarówno zwierzęcia jak i właściciela, są częste spacery. Oprócz tego, nawet kilka minut tresury dziennie zmęczy Twojego szczeniaka.

 

Udostępnij szczeniakowi kawałek miejsca w ogrodzie

Podczas upałów psy często kopią, szukając chłodnego miejsca, gdzie mogłyby się położyć. Można temu zapobiec, zapewniając szczeniakowi zacienione miejsce do spania lub nawet udostępniając mu brodzik, w którym będzie mógł się ochłodzić. Możesz także wyznaczyć mu specjalny wybieg, gdzie znajdzie cień, zabawki i wodę. Innym, całorocznym rozwiązaniem jest oddanie psu części ogrodu, gdzie może ryć do woli. Ukrycie przysmaków w piaskownicy lub w ziemi skłoni go do kopania w jednym miejscu.

Jeżeli szukasz dalszych informacji lub rad na temat wychowywania szczeniaka, uzyskasz je od lekarza weterynarii, który poleci Ci także dodatkową lekturę oraz poinformuje o szkoleniach odbywających się w Twojej okolicy.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane