Agresywny szczeniak - jak sobie z nim radzić?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Obraz psa

Wiele osób sądzi, że psy gryzą, bo “taka już ich natura”. Jednak zwierzęta te nie stają się agresywne, jeśli nie mają ważnego powodu, a większość z nich okazuje agresję ponieważ znalazły się w stresującej sytuacji. Jest więc zrozumiałe, że najlepszym sposobem by zapobiec temu, że Twój szczeniak wyrośnie na groźnego lub agresywnego psa jest chronienie go przed stresującymi wydarzeniami lub przyzwyczajenie do radzenia sobie z nimi. Ty z kolei musisz nauczyć się rozpoznawać oznaki strachu, takie jak czmyhanie w kąt lub próba zerwania się ze smyczy.

Strach jest ważnym czynnikiem

Psy nie muszą koniecznie mieć za sobą złych doświadczeń, żeby się wystraszyć. Zwierzęta dotknięte strachem to te, które na etapie socjalizacji nie zetknęły się z wystarczającą liczbą ludzi. Dlatego właśnie jest ona bardzo ważna – aby uzyskać rady na temat socjalizacji kliknij tutaj. Jeżeli Twój szczeniak przyzwyczai się postrzegać ludzi (zarówno dorosłych jak i dzieci) jako zapewniających zabawę, pochwały i przysmaki, nie będzie próbował zachowywać się tak by ich odstraszyć.

You Aby pomóc szczeniakowi przezwyciężyć jego lęki, powinieneś stykać go od młodości ze strasznymi dla niego dźwiękami i wydarzeniami. Dzięki temu potencjalnie przerażające zjawiska, takie jak odkurzacz, ruch uliczny lub listonosz stają się codziennością i pies bez problemu sobie z nimi radzi.

Twój szczeniak a inni ludzie

Może się to wydawać oczywiste, ale ludzie różnią się między sobą: wiekiem, wyglądem i rozmiarami. Twój szczeniak powinien się zetknąć z nimi wszystkimi. Przyzwyczajaj go do obcych, ale uważaj, żeby nie przytłoczyli Twojego pupila okazując mu uczucia.

Ważne, aby zapoznawać szczeniaka również z dziećmi. Nawet jeśli w Twoim domu nie ma dzieci, pozwól mu spotykać je na spacerze. Wypróbowanym sposobem jest zabieranie pieska w pobliże szkoły – dzieci nie trzeba będzie zachęcać aby narobiły zamieszania wokół Twojego uroczego nowego podopiecznego. Nie zapominaj jednak, że szczenięta szybko się męczą, więc pilnuj, żeby spotkania z innymi ludźmi nie były zbyt długie i żeby piesek miał czas na odpoczynek.

Zabawa w gryzienie nie powinna wymknąć się spod kontroli

Zanim wziąłeś szczeniaka do domu, był on przyzwyczajony do zabaw z rodzeństwem, a zabawa w gryzienie jest naturalnym zachowaniem szczeniąt. Kiedy więc piesek zadomowi się już w nowym miejscu, będzie chciał to samo robić z Tobą. Żeby powstrzymać go przed nadmiernym gryzieniem, musisz przenieść jego uwagę z Twoich dłoni na jego zabawki.

Ponieważ są szanse, że kiedy będziesz spędzać czas ze swoim szczeniakiem, głaszcząc i nakłaniając go do zabawy, spróbuje on gryźć Twoje dłonie, zawsze miej wówczas pod ręką jedną z jego zabawek. Utrudnij mu atakowanie dłoni zwijając ją w pięść i proponując mu zamiast niej zabawkę, którą machaj i poruszaj dookoła niego. Po krótkim czasie szczeniak zrozumie że dużo fajniej gryzie się zabawki niż wielką pięść.

Twój szczeniak wie tylko to, czego go nauczysz

Musisz pamiętać, że czegokolwiek nauczysz teraz swojego szczeniaka, będzie to jego zwyczajem gdy dorośnie. Postaraj sięj więc podczas jego dziecinnych zabaw myśleć o nim jako o dojrzałym psie i oceniać, czy jego zachowanie jest właściwe czy nie. Jeśli więc zacznie warczeć, spróbuje gryźć rękę trzymającą zabawkę lub podczas zabawy pogoni małe dziecko, natychmiast przerwij grę i odejdź zabierając zabawkę. Szczeniak szybko zorientuje się co spowodowało zakończenie zabawy i zacznie unikać takich zachowań.

Jeśli masz jakieś obawy związane z zachowaniem swojego szczeniaka lub chciałbyś uzyskać dodatkowe informacje na temat dostępnych książek i szkoleń, zwróć się do lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane