Kot czy pies: które zwierzę wybrać?

Published by
min read

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Żyjące pod jednym dachem psy i koty nie muszą oznaczać końca świata. Te dwa gatunki mogą w rzeczywistości świetnie się dogadać, pomimo występujących między nimi znaczących różnic. Ale jaki wpływ mogą mieć te różnice na Twoją relację ze zwierzęciem lub na Twoją decyzję o zaadoptowaniu czworonoga w sytuacji, gdy możesz wybrać tylko jednego? Oto przegląd najważniejszych elementów dylematu "kot czy pies?", który pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie zwierzęcia.

Psy są zwierzętami stadnymi

Two black and silver miniature schnauzer dogs chewing on the same stick.Żyjące w stanie wolnym psy formują stada, w ramach których każdy członek współpracuje z pozostałymi, aby znaleźć pożywienie i zabewnić ochronę, czytamy na stronie Veterinarians.com. Stado ma zazwyczaj swojego "psa alfa", którego pozostałe traktują jako przywódcę.

Psy domowe zachowały ten instynkt stadny, który sprawia, że są z zasady towarzyskie, przyjazne i niezmiernie szczęśliwe, że należą do rodziny lub choćby samotnej osoby, która dostarcza im pożywienia i pełni rolę przywódcy. Psy instynktownie podążają za swoim stadem, dlatego łatwiej im zaakceptować nowe doświadczenia, takie, jak podróże czy przeprowadzki. Ta stadna mentalność sprawia również, że psy wyjątkowo źle znoszą pozostawianie ich samymi, zwłaszcza na dłuższy okres czasu. Psy potrzebują bliskości i uwagi. Posiadanie psa można porównać z posiadaniem małego dziecka.

Koty, samotni łowcy

W przeciwieństwie do psów i za wyjątkiem lwów, większość wolno żyjących kotów to samotni, nocni łowcy. Mogą skakać i wspinać się, co pomaga im w polowaniu i ułatwia ucieczkę w razie niebezpieczeństwa. Ich ostre, wysuwane pazury dają im wyraźną przewagę, gdy idzie o łapanie ofiar i obronę przed większymi drapieżnikami. Właśnie z tego powodu koty nie muszą współpracować ze sobą, żeby o siebie zadbać. I to też sprawia, że są zwierzętami terytorialnymi.

kota domowego zachowania te sprawiają, że jest on dużo bardziej niezależny, niż psy. Z tego samego powodu może sprawiać wrażenie zdystansowanego. Koty często śpią w ciągu dnia i wolą krążyć po domu nocą. Nie tylko lubią swoją przestrzeń, ale mogą również mieć tendencję do znaczenia terytorium poprzez opryskiwanie go, zwłaszcza zanim zostaną wysterylizowane lub wykastrowane.

Te terytorialne zachowania sprawiają, że istotne zmiany, jak przeprowadzki, ale też i zwykłe przestawienie mebli stanowią dla nich źródło stresu. Chociaż wrodzona niezależność kota na ogół pomaga mu, lepiej niż psu, radzić sobie z pozostawieniem go samemu, należy pamiętać, że każdy kot jest inny. Niektóre rasy są bardziej towarzyskie, niż pozostałe. Koty mogą tworzyć wyjątkowo silne więzi ze swoim opiekunem. Kiedy zniknie szczególnie bliska kotu osoba, może rozwinąć się u niego lęk separacyjny, zwłaszcza jeśli zwierzę zmieniło opiekuna. Koty to wyjątkowo inteligentne stworzenia, które, pomimo zakodowanej w ich DNA łowieckiej mentalności, doskonale wiedzą kto je karmi i zabawia.

Choć na samym początku mogą okazywać znacznie mniej czułości niż psy, z czasem przywiązują się do swojego "ludzkiego" rodzica, wyposażając go tym samym w mięciutkie, mruczące urządzenie, które uprzyjemni długie wieczory przed ekranem. Koty żyją zazwyczaj dłużej niż psy, co warto wziąć pod uwagę, kiedy poszukujemy futrzanego towarzysza na długie lata.

Tresowanie zwierząt domowych: Kot vs. pies

The gray cat with green eyes lies on a sofa. Gray cat with green eyes. Gray cat. Striped not purebred kitten. Small predator. Small cat.W kwestii szkolenia, psy są zazwyczaj dużo łatwiejsze do wytresowania niż koty. Stadna mentalność psa sprawia, że jest on gotowy do podążania za przywódcą i z natury bardziej posłuszny. Zazwyczaj szkolenie psów polega na procesie uczenia i zapamiętywania poleceń, które ułatwiają Ci przekazywanie im Twoich pragnień i żądań. Psy tak bardzo chcą sprawić przyjemność, że z radością spełniają Twoje polecenia. Nie zapominajmy jednak, że każdy pies jest inny, a niektóre rasy posiadają temperament i zdolności uczenia się, które czynią je łatwiejsze do wytresowania.

Koty również można wyszkolić, ale nie w takim samym stopniu jak psy. Potrzeba dużo cierpliwości i regularnej praktyki, aby wyciszyć ich niezależną naturę. Tresując koty, najlepiej skupić się na wyznaczaniu granic.

Jeśli idzie o naukę załatwiania swoich potrzeb, koty mają zdecydowaną przewagę nad psami. Kot w sposób instynktowny korzysta z kuwety. Zazwyczaj wystarczy pokazać mu tylko raz gdzie znajduje się jego toaleta. Jeżeli kot ma problemy z nauczeniem się załatwiania swoich potrzeb do kuwety lub zdarza mu się w późniejszym czasie o niej zapominać, często jest to oznaką ukrytego problemu zdrowotnego, dlatego należy udać się z nim do lekarza weterynarii.

Z kolei psy, a w szczególności szczenięta, znacznie trudniej jest nauczyć reguł załatwiania się. Uczenie ich gdzie i kiedy mają to robić wymaga zazwyczaj wielu powtórzeń i stosowania mechanizmu pozytywnego wzmocnienia.

Kwestia przestrzeni

Pomimo tego, że psy mogą być zupełnie szczęśliwe żyjąc w niewielkim mieszkaniu, to nadal potrzebują dużo ruchu na dworze. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i możesz wyprowadzać czworonoga na spacery lub wypuścić go, aby wybiegał się w ogrodzie, pies może być dobrym rozwiązaniem. Natomiast jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, wtedy lepszym towarzyszem może okazać się kot.

Koty na ogół ćwiczą poprzez zabawę, która stanowi jednocześnie doskonałą okazję do wytworzenia się więzi między Tobą i futrzastym czworonogiem. Ich łowiecka natura nakazuje im polować na ofiary (w tym przypadku zabawki) i wspinać się na wysokie drzewa (kocie drzewka). W związku z tym koty zazwyczaj nie potrzebują tak wiele miejsca do biegania. Może nawet się zdarzyć, że w dużym domu kot zniknie na jakiś czas z Twojego pola widzenia jako wyjątkowo zdolny amator zabawy w chowanego.

Koszty utrzymania

Budżet stanowi niewątpliwie istotny czynnik przy wyborze domowego zwierzęcia. Psy są zazwyczaj droższe w utrzymaniu niż koty, jeśli weźmiemy pod uwagę jedzenie, zabawki, lekcje tresury, dzienną opiekę i rachunki od weterynarza. Ponieważ koty są z natury niezależne, nauczyły się same dbać o siebie i z reguły liczą na człowieka wyłącznie w kwestii zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Stymulacja do zabawy może być tak prosta i niedroga, jak zwykła latarka czy przywiązane do patyka piórko.

które zwierzę wybrać?

Nie tylko psy i koty mają odmienne temperamenty i cechy charakteru. Według magazynu Psychology Today ludzcy rodzice kotów i ludzcy rodzice psów również różnią się znacząco w tym względzie. Większość osób posiadających wyłącznie koty to zazwyczaj mniej kontaktowi i bardziej niezależni introwertycy, podczas gdy właściciele psów są towarzyscy, otwarci na ludzi i nowe doświadczenia.

Niezależnie od tego, czy Twoja osobowość jest bardziej zbliżona do charakteru typowego psa, czy też bliższa naturze kota, pamiętaj, że pies prawdopodobnie będzie wymagał od Ciebie więcej czasu i uwagi niż kot. Jeżeli poszukujesz towarzysza, który spędzać będzie czas siedząc u Twojego boku, postaw na psa. Koty mogą być kochające i troskliwe, ale tylko do pewnego stopnia. Dużo łatwiej jest je znudzić lub zbytnio pobudzić, niż ma to miejsce w przypadku psów, a gdy to się stanie, mogą zniknąć na jakiś czas. Więc jeżeli wolisz zwierzę domowe, które dotrzyma Ci towarzystwa, ale zarazem nie będzie szczególnie wymagające, pomyśl o kocie.

Oczywiście są to uogólnienia. Pamiętaj, że koty i psy to nie tylko odmienne gatunki, ale również należące do tych gatunków pojedyczne osobniki i wskazane powyżej cechy ogólne nie muszą mieć zastosowania do poszczególnych zwierząt.

Czynniki, takie jak uwarunkowania genetyczne, rasa i związany z nią temperament, jak również historia danego zwierzęcia mają wpływ na to, jak bardzo będzie on przyjazny, towarzyski i zdolny do uczenia się. Niezależnie od tego po jakiej stronie stoisz w debacie "pies czy kot", ważne jest, aby zebrać wystarczająco dużo informacji, nim ostatecznie zdecydujemy się na wzięcie pod swój dach danego zwierzęcia. Możesz zacząć od tymczasowego zaopiekowania się psem czy kotem przyjaciela lub członka rodziny, aby sprawdzić, które towarzystwo bardziej Ci odpowiada.

Następnie spędź trochę czasu w miejscowym schronisku dla zwierząt, nim podejmiesz ostateczną decyzję o adopcji. Być może dojdziesz do wniosku, że to nie konkretny gatunek wpływa na Twoją decyzję, ale raczej więź, jaka powstanie z jednym ze zwierząt. Bez względu na gatunek, jaki wybierzesz do adopcji, dostarczając zwierzęciu wystarczająco dużo miłości i uwagi z pewnością zyskasz przyjaciela na całe życie.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus jest zwierzęcą opiekunką i piszącą o zwierzętach blogerką; ten artykuł powstawał pod czujnym okiem dwóch, domagających się nieustannych pieszczot kociaków. Nawet podczas stukania w klawiaturę.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty