Dobry początek przyjaźni z pupilem

Opiekujesz się kotem po raz pierwszy? Oto kilka wskazówek od ekspertów i materiały, które mogą pomóc Tobie i Twojemu Dobry początek przyjaźni z pupilem 

Czego możesz się spodziewać po swoim nowym kocie

Nowy kot to mnóstwo zabawy – ale też mnóstwo pracy! Nie wiesz, co będzie Ci potrzebne w pierwszym tygodniu? Pierwszym miesiącu? Wybierz jedną z opcji poniżej, aby dowiedzieć się, co Cię czeka.

Najczęściej zadawane pytania kocich rodziców

Jeden nowy kot jest wart miliona pytań, ale oto kilka najczęściej zadawanych, których nie musisz już szukać:

  • Jakie rzeczy będą mi potrzebne, zanim zaadoptuję kota?

    Zrób miejsce w swoim budżecie na kilka niezbędnych rzeczy, takich jak:

    • Obroża
    • Znacznik identyfikacyjny
    • Miski na & jedzenie i wodę
    • Żwirek, szufelka & do kuwety
    • Nosidełko
    • Pościel
    • Szczotka do czesania
    • Obcinacz do paznokci
    • Zabawki
    • Rachunki za wizytę u lekarza weterynarii

    Będą też mniejsze rzeczy, które będzie trzeba kupować regularnie. Na przykład:

    • Szampon
    • Produkty przeciw pchłom i kleszczom
    • Karma dla kotów
    • Leki przeciwko pasożytom
  • Jak mogę przygotować swój dom na przyjęcie nowego przyjaciela?

    Zanim kot pojawi się w domu, musisz się upewnić, że wszyscy domownicy rozumieją, jak przywitają nowego przyjaciela i jakie będą ich nowe obowiązki.

    Pamiętaj, że kocięta mają mnóstwo energii i mogą chcieć drapać meble, skakać po przedmiotach i sikać poza kuwetą.

    Z drugiej strony koty-seniorzy często mają mniej energii niż koty młodsze, więc ustal oczekiwania z dziećmi i innymi członkami rodziny, żeby nie przytłoczyć nowego przyjaciela.

  • Jak często po pierwszym roku życia kot powinien być odwiedzany przez lekarza weterynarii?

    Zdrowy kot potrzebuje przynajmniej jednego dokładnego badania weterynaryjnego w roku. Koty potrafią ukrywać objawy urazów i chorób, więc to do Ciebie należy ustalenie, co jest „normalnym” zachowaniem Twojego kota i zwracanie uwagi na wszystko, co wydaje się nietypowe.

  • Czym mogę karmić mojego nowego kota?

    W zależności od etapu życia kota, będzie trzeba odpowiednio dostosować jego pożywienie.

    Kocięta (poniżej 1. roku życia)

    Stworzona specjalnie z myślą o ich rozbrykanym stylu życia karma dla kociąt jest stworzona, aby zasilać bezgraniczną energię młodych kotów i wspierać ich zdrowy rozwój.

    Sprawdź karmy dla kociąt

    Dorosłe koty (1-7 lat)

    Karma dla dorosłych kotów wymaga odpowiedniego zbilansowania składników odżywczych – nie za dużo, nie za mało – aby zaspokoić codzienne potrzeby żywieniowe kota.

    Karmy dla dorosłych kotów

    Starsze koty (wiek 7+)

    Kiedy Twój kot się starzeje, będzie potrzebował specjalnego wsparcia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, problemów z poruszaniem się i innych schorzeń związanych z wiekiem.

    Karmy dla dorosłych kotów

  • Czy mogę karmić mojego kota jedzeniem dla ludzi?

    Wbrew powszechnej opinii, regularne karmienie kota ludzkim jedzeniem może prowadzić do otyłości, problemów z zębami, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i wybrednych nawyków żywieniowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, które rodzaje pokarmów są toksyczne dla kotów, zanim podasz im cokolwiek ze stołu.

    Zamiast podawać kotu ludzkie jedzenie jako przysmaki, zapytaj swojego lekarza weterynarii o zdrowszą alternatywę przeznaczoną dla kotów.

    Zobacz, co koty mogą, a czego nie mogą jeść 

  • Ile będzie kosztować opieka nad moim kotem?

    Bez względu na to, w jakim wieku jest Twój kot, zapewnienie mu szczęśliwego i zdrowego życia wiąże się z pewnymi kosztami. Ogólnie rzecz biorąc, roczne koszty opieki nad kotem wynoszą średnio około 3500 zł rocznie, mówi Pet Coach, a to nie obejmuje niespodziewanych wizyt u lekarza czy chwil słabości, kiedy widzisz zabawkę, którą Twój futrzany przyjaciel „musi mieć”. Upewnij się, że jesteś gotowy(-a), aby opiekować się kotem fizycznie, emocjonalnie i finansowo, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie przyjaciela na zawsze.

  • Co zrobić, jeśli mój kot wszystko podrapie?

    Pazury kota są ogromną częścią jego życia i sposobem, w jaki wchodzi w interakcje ze swoim światem. Nic dziwnego, że drapanie mebli i innych przedmiotów jest dla nich sposobem na rozładowanie stresu lub okazanie niepokoju. Inna możliwość jest taka, że Twój kot po prostu się nudzi! Zainwestuj w drapak i pamiętaj, żeby być cierpliwym.

    Dlaczego koty lubią drapać

  • Dlaczego mój kot ciągle ma wypadki lub wymiotuje?

    Ludzie zwykle zakładają, że kot jest złośliwy lub celowo robi coś złego, kiedy sika poza kuwetą, ale istnieją mniej złośliwe powody tego typu zachowań. Siusianie na przedmioty znajdujące się w domu jest często oznaką niepokoju, a nawet dolegliwości medycznych, które doskwierają kotu.

    Koty mogą również przejawiać niepokój w postaci problemów trawiennych, więc choć łatwo jest zrzucić winę na karmę, którą podajesz swojemu kotu, jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, żeby poprawić sytuację, jest natychmiastowa zmiana karmy.

    Ważne, aby pamiętać, że nie należy tracić nadziei. Kiedy kot zacznie się lepiej czuć w domu, a lekarz weterynarii wyeliminuje wszelkie potencjalne problemy zdrowotne, prawdopodobnie wróci do załatwiania swoich potrzeb w kuwecie.

    Dlaczego koty sikają poza kuwetą

karma dla kotów

Znajdź odpowiednią karmę dla swojego nowego kota

Warto wiedzieć, czego potrzebuje Twój kot, a czego nie. Sprawdź, co naukowo kryje się za naszym żywieniem kotów tutaj.

Dowiedz się więcej

Artykuły o pielęgnacji kotów

Dzięki tym przydatnym narzędziom, zasobom i artykułom Twój nowy najlepszy przyjaciel będzie szczęśliwy i zdrowy przez długie lata.