Czego możesz się spodziewać po swoim nowym kocie
Nowy kot to mnóstwo zabawy – ale też mnóstwo pracy! Nie wiesz, co będzie Ci potrzebne w pierwszym tygodniu? Pierwszym miesiącu? Wybierz jedną z opcji poniżej, aby dowiedzieć się, co Cię czeka.
-
W ciągu pierwszego tygodnia:
Kocięta tryskają energią i ciekawością. Przygotuj się na kilka skubnięć, zadrapań i wypadków oraz zaplanuj dużo czasu na zabawę. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź tę kocią oś czasu.
Upewnij się, że Twój kociak ma identyfikator i mikroczip z aktualnymi danymi.
Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w niezbędne materiały.
Wypadki się zdarzają, więc rozpocznij treningi w kuwecie tak szybko, jak to możliwe.
Kocięta są psotne i mogą dostać się do wszystkiego. Upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
Poziom energii Twojego kociaka zacznie się wyrównywać, ale nadal będzie chciał się dużo bawić. Zanim nadszarpniesz swój budżet na zabawki, spróbuj zbudować kilka własnych.
Zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii , aby upewnić się, że Twój kociak ma czyste konto zdrowia.
Aby pomóc mu w interakcjach z innymi, zacznij socjalizować kociaka z przyjaciółmi i rodziną.
Spróbuj przyzwyczaić swojego kociaka do czesania i pielęgnacji — to także fajny sposób na nawiązanie więzi!
Należy upewnić się, że kociak respektuje granice Twojego domu, dlatego to najlepszy czas na rozpoczęcie szkolenia z posłuszeństwa.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Nie minie dużo czasu, zanim kociak osiągnie pełnię swoich dorosłych rozmiarów. Z każdym dniem coraz bardziej ujawnia się ich osobowość, więc bez wątpienia zauważysz pewne dziwne zachowania.
Będąc u lekarza, nie zapomnij zapytać o preparaty przeciw kleszczom.
Może nadejść czas, kiedy Ty i Twój kot będziecie chcieli razem podróżować, więc przygotuj się, korzystając z tej pomocnej listy kontrolnej dotyczącej podróży z kotem.
-
W ciągu pierwszego tygodnia:
Twój kot będzie potrzebował trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia i ludzi. Bądź cierpliwy, bo może mieć jeszcze problemy z korzystaniem z kuwety, chowaniem się i badaniem granic.
Nawet dorosłym kotom zdarzają się psoty. Przygotuj swój dom na ekscytację.
Upewnij się, że dane identyfikacyjne i mikroczip kota są aktualne.
Pomóż swojemu kotu poczuć się komfortowo, powoli zapoznając go z innymi zwierzętami i członkami rodziny.
Twój kot może być już nauczony załatwiania się, ale warto upewnić się, że jest nauczony korzystania z kuwety , dopóki nie oswoi się z domem.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
W miarę jak Twój kot będzie się przystosowywał do życia w domu, teraz jest dobry moment, aby zacząć wzmacniać w nim zdrowe nawyki i zachowania potrzebne w codziennym życiu.
Aby mieć pewność, że Twój nowy kot jest w najlepszej formie, zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii, który udzieli porad i zaleceń żywieniowych.
Będąc u lekarza, nie zapomnij zapytać o preparaty przeciw kleszczom.
Twój kot może potrzebować jeszcze innych szczepień lub szczepionek przypominających, więc skonsultuj się z lekarzem weterynarii podczas wizyty.
Twój kot będzie miał mnóstwo energii do spalenia, więc zaangażuj go w kilka zabaw.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Do tej pory Twój kot przyzwyczaił się już do życia w domu i bycia stałą częścią rodziny. Po dokonaniu wszystkich wprowadzeń jest to świetny moment, aby zastanowić się nad nowym szkoleniem i wspólnymi doświadczeniami.
Osobowość Twojego nowego kota zacznie się ujawniać. Oto jak zrozumieć ich dziwaczne zachowania.
Twój kot bez wątpienia dołączy do Ciebie podczas przygód w drodze, a nawet w powietrzu. Przygotuj się, korzystając z tej listy kontrolnej dotyczącej podróży z kotem.
Twój kot nigdy nie jest za stary, żeby zacząć uczyć się czegoś nowego, więc sprawdź ten poradnik dotyczący szkolenia kota jako zabawny sposób na zacieśnianie więzi.
W tym momencie należy mieć już opanowane podstawy opieki nad kotem!
-
W ciągu pierwszego tygodnia:
Starsze koty z wiekiem wymagają innej opieki. Prawdopodobnie będziesz mieć mniej energii do działania, ale nadal będziesz chciał(-a) dbać o ich zdrowie. Dowiedz się, jak dbać o ich specyficzne potrzeby.
Nawet starszym kotom zdarzają się psoty, więc zabezpiecz swój dom na wypadek ekscytacji.
Upewnij się, że dane identyfikacyjne i mikroczip kota są aktualne.
Pomóż swojemu kotu poczuć się komfortowo, powoli zapoznając go z innymi zwierzętami i członkami rodziny.
Większość starszych kotów jest już nauczona korzystania z kuwety, ale możesz rozważyćprzyuczenie nowego kota do korzystania z kuwety w Twoim domu, dopóki nie oswoi się z nowym otoczeniem.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
Chociaż jest mniej prawdopodobne, że będziesz za nimi ganiać, pewien poziom aktywności może pomóc starszemu kotu w zachowaniu jak najzdrowszych lat życia.
Aby upewnić się, że Twój nowy kot jest w dobrej formie i otrzymać zalecenia żywieniowe, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.
Będąc u lekarza, nie zapomnij zapytać o preparaty przeciw kleszczom.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Osobowość Twojego nowego kota zacznie się ujawniać, więc zrozum jego dziwne zachowania, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę.
Starsze koty nadal zasługują na to, aby przeżywać przygody, więc przygotuj się, korzystając z tej listy kontrolnej dotyczącej podróży z kotem.
Twój kot nigdy nie jest za stary, żeby zacząć uczyć się czegoś nowego, więc sprawdź ten poradnik dotyczący szkolenia kota jako zabawny sposób na zacieśnianie więzi.
W tym momencie należy już opanować podstawy opieki nad kotem.
-
Jakie rzeczy będą mi potrzebne, zanim zaadoptuję kota?
Zrób miejsce w swoim budżecie na kilka niezbędnych rzeczy, takich jak:
- Obroża
- Znacznik identyfikacyjny
- Miski na & jedzenie i wodę
- Żwirek, szufelka & do kuwety
- Nosidełko
- Pościel
- Szczotka do czesania
- Obcinacz do paznokci
- Zabawki
- Rachunki za wizytę u lekarza weterynarii
Będą też mniejsze rzeczy, które będzie trzeba kupować regularnie. Na przykład:
- Szampon
- Produkty przeciw pchłom i kleszczom
- Karma dla kotów
- Leki przeciwko pasożytom
-
Jak mogę przygotować swój dom na przyjęcie nowego przyjaciela?
Zanim kot pojawi się w domu, musisz się upewnić, że wszyscy domownicy rozumieją, jak przywitają nowego przyjaciela i jakie będą ich nowe obowiązki.
Pamiętaj, że kocięta mają mnóstwo energii i mogą chcieć drapać meble, skakać po przedmiotach i sikać poza kuwetą.
Z drugiej strony koty-seniorzy często mają mniej energii niż koty młodsze, więc ustal oczekiwania z dziećmi i innymi członkami rodziny, żeby nie przytłoczyć nowego przyjaciela. -
Jak często po pierwszym roku życia kot powinien być odwiedzany przez lekarza weterynarii?
-
Czym mogę karmić mojego nowego kota?
W zależności od etapu życia kota, będzie trzeba odpowiednio dostosować jego pożywienie.
Kocięta (poniżej 1. roku życia)
Stworzona specjalnie z myślą o ich rozbrykanym stylu życia karma dla kociąt jest stworzona, aby zasilać bezgraniczną energię młodych kotów i wspierać ich zdrowy rozwój.
Dorosłe koty (1-7 lat)
Karma dla dorosłych kotów wymaga odpowiedniego zbilansowania składników odżywczych – nie za dużo, nie za mało – aby zaspokoić codzienne potrzeby żywieniowe kota.
Starsze koty (wiek 7+)
Kiedy Twój kot się starzeje, będzie potrzebował specjalnego wsparcia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, problemów z poruszaniem się i innych schorzeń związanych z wiekiem.
-
Czy mogę karmić mojego kota jedzeniem dla ludzi?
Wbrew powszechnej opinii, regularne karmienie kota ludzkim jedzeniem może prowadzić do otyłości, problemów z zębami, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i wybrednych nawyków żywieniowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, które rodzaje pokarmów są toksyczne dla kotów, zanim podasz im cokolwiek ze stołu.
Zamiast podawać kotu ludzkie jedzenie jako przysmaki, zapytaj swojego lekarza weterynarii o zdrowszą alternatywę przeznaczoną dla kotów.
-
Ile będzie kosztować opieka nad moim kotem?
Bez względu na to, w jakim wieku jest Twój kot, zapewnienie mu szczęśliwego i zdrowego życia wiąże się z pewnymi kosztami. Ogólnie rzecz biorąc, roczne koszty opieki nad kotem wynoszą średnio około 3500 zł rocznie, mówi Pet Coach, a to nie obejmuje niespodziewanych wizyt u lekarza czy chwil słabości, kiedy widzisz zabawkę, którą Twój futrzany przyjaciel „musi mieć”. Upewnij się, że jesteś gotowy(-a), aby opiekować się kotem fizycznie, emocjonalnie i finansowo, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie przyjaciela na zawsze.
-
Co zrobić, jeśli mój kot wszystko podrapie?
Pazury kota są ogromną częścią jego życia i sposobem, w jaki wchodzi w interakcje ze swoim światem. Nic dziwnego, że drapanie mebli i innych przedmiotów jest dla nich sposobem na rozładowanie stresu lub okazanie niepokoju. Inna możliwość jest taka, że Twój kot po prostu się nudzi! Zainwestuj w drapak i pamiętaj, żeby być cierpliwym.
-
Dlaczego mój kot ciągle ma wypadki lub wymiotuje?
Ludzie zwykle zakładają, że kot jest złośliwy lub celowo robi coś złego, kiedy sika poza kuwetą, ale istnieją mniej złośliwe powody tego typu zachowań. Siusianie na przedmioty znajdujące się w domu jest często oznaką niepokoju, a nawet dolegliwości medycznych, które doskwierają kotu.
Koty mogą również przejawiać niepokój w postaci problemów trawiennych, więc choć łatwo jest zrzucić winę na karmę, którą podajesz swojemu kotu, jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, żeby poprawić sytuację, jest natychmiastowa zmiana karmy.
Ważne, aby pamiętać, że nie należy tracić nadziei. Kiedy kot zacznie się lepiej czuć w domu, a lekarz weterynarii wyeliminuje wszelkie potencjalne problemy zdrowotne, prawdopodobnie wróci do załatwiania swoich potrzeb w kuwecie.