Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u kotów

Jakie zaburzenia żołądkowo-jelitowe i zaburzenia trawienne występują u kotów?

 

Zaburzenia trawienne (żołądkowo-jelitowe) to dolegliwości, które uniemożliwiają właściwe trawienie lub zmieniają tempo, w jakim pożywienie przechodzi przez przewód pokarmowy. Problemy z trawieniem są jednymi z najbardziej powszechnych powodów szukania porady weterynaryjnej.

Zaburzenia trawienne mogą prowadzić do odwodnienia, niedożywienia lub innych poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego należy potrafić rozpoznawać objawy i korzystać z konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Jakie są rodzaje i przyczyny kocich zaburzeń trawienia?

 

Jest wiele różnych rodzajów zaburzeń trawienia. Przyczyny zaburzeń trawienia zaczynają się od zjedzenia czegoś innego lub nieodpowiedniego dla kota, a kończą na stanie zapalnym elementów układu trawienia, nietolerancji pokarmowej lub nadwrażliwości na składniki pokarmowe, infekcji lub braku enzymów trawiennych. Niektóre rasy kotów, jak sfinks, rex i ragdoll, są bardziej narażone na określone problemy z trawieniem. Lekarz weterynarii może przeprowadzić testy, aby stwierdzić dokładną przyczynę problemów żołądkowo-jelitowych Twojego kota.

 

Do często diagnozowanych schorzeń należą:

 

Ostre zapalenie żołądka i jelit

Stan zapalny układu trawienia, zwykle krótkotrwały. Do przyczyn zalicza się zjedzenie zjełczałego lub zepsutego jedzenia, połknięcie ciała obcego, zjedzenie toksycznej rośliny, pasożyty wewnętrzne, stres, alergie pokarmowe i pewne stany chorobowe.

Zapalenie okrężnicy

Ten stan, częściej występujący u kotów w wieku poniżej 5 lat, powoduje zapalenie jelita grubego, co prowadzi do częstego i bolesnego oddawania kału. Jeśli kot cierpi na zapalenie okrężnicy, kał może zawierać śluz i krew. Najczęstszą przyczyną zapalenia okrężnicy są guzy lub polipy, zmiana karmy, alergie (w tym pokarmowe), połknięcie ciała obcego i pewne inne schorzenia.

Biegunka

Powodowana przez infekcje, pasożyty wewnętrzne, stres, zmianę karmy kota, zjedzenie resztek ze stołu lub kalorycznych przekąsek, zjedzenie zepsutego jedzenia ze śmietnika oraz dysfunkcję narządów wewnętrznych.

 

Zatwardzenie

Zwykle powodowane przez odwodnienie, zbyt niskie spożycie błonnika, zjedzenie włosów lub innych ciał obcych, starzenie się, guzy, uraz lub złamania, schorzenia kręgosłupa, zaburzenia funkcji jelita grubego na tle nerwowym, zaburzenia metaboliczne lub zaburzenia hormonalne i osłabienie oraz brak aktywności fizycznej.

 

Zapalenie trzustki

Zapalenie lub infekcja trzustki (podłużnego i zwężającego się ku końcowi gruczołu znajdującego się za żołądkiem). Przyczyny są często nieznane. Do potencjalnych przyczyn zalicza się zmniejszony przepływ krwi (spowodowany odwodnieniem lub innym procesem chorobowym), infekcje, chorobę lub uraz.

Zespół jelita drażliwego

Często wiązany z przewlekłym zapaleniem i dyskomfortem jelitowym u kota, ale zwykle nie jest bezpośrednio powiązany ze schorzeniem żołądkowo-jelitowym. Podejrzewa się, że do przyczyn można zaliczyć nietolerancje pokarmowe i uniemożliwienie skutecznego pasażu pokarmu kota przez układ pokarmowy. Do tego stanu przyczyniać może się również cierpienie psychiczne.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki

Ten stan charakteryzuje utrata wagi, zwiększony apetyt i oddawanie dużych ilości luźnego stolca. Najpowszechniejszą przyczyną jest przewlekłe zapalenie trzustki.

Złe wchłanianie w jelicie cienkim

Stan zapalny jelita cienkiego ogranicza wchłanianie składników pokarmowych i prowadzi do przewlekłej biegunki, utraty wagi i apetytu u kota.

 

 

 

 

 

Czy mój kot cierpi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub zaburzenia trawienia?

 

 

Najczęściej występującymi objawami problemów żołądkowych i zaburzeń trawienia u kotów są luźny stolec lub biegunka. U kota mogą występować również niektóre lub wszystkie z poniższych objawów.

 • Wymioty
 • Zwracanie pokarmu
 • Oddawanie wiatrów
 • Osłabienie
 • Biegunka/zatwardzenie

Przewlekłe zaburzenia trawienia mogą bardzo osłabiać wiele kotów i wymagają one przeprowadzenia badań i szczegółowej diagnostyki przez lekarza weterynarii.

WAŻNE: Jeśli kot ma biegunkę lub wymiotuje, może się poważnie odwodnić. Jeśli zauważysz jakieś z tych objawów, skonsultuj się z lekarza weterynarii

 

Żywienie może pomóc

 

Prawidłowa karma przeznaczona do pielęgnacji układu trawienia może przynieść ulgę w problemach żołądkowych, pozwalając pozbyć się biegunki i poprawiając trawienie. Jeśli u kota występują objawy zaburzenia trawienia, zapytaj lekarza weterynarii , czy zmiana karmy kota jest konieczna.

anchor

Pielęgnacja zwierzęcia

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Zachowanie i wygląd kotów | Hill's Pet

  Odkryj, dlaczego Twój kot zachowuje się tak, a nie inaczej, oraz co oznacza wyraz jego pyszczka i język ciała. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Kot | Nowy Opiekun Zwierzęcia | Hill's Pet

  Dowiedz się, czego oczekiwać i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz kota do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Opieka zdrowotna kotów | Hill's Pet

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twoje zwierzę ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Jednym ze sposobów lekarzy weterynarii na określenie kondycji zwierzęcia jest określenie z jaką łatwością można wyczuć jego żebra.
 • Szkolenie kotów | Hill's Pet

  Informacje z Hill's pet na temat diety szczeniąt i kociąt oraz żywienia dorosłych psów i kotów
 • Regularna pielęgnacja kotów | Hill's Pet

  Odkryj podstawy prawidłowej opieki nad kotem. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zabawa i Aktywność Fizyczna: Kot | Hill's Pet

  Odkryj, jakie zabawy kocimi zabawkami mogą spodobać się Twojemu futrzanemu przyjacielowi i o tym, że jest to wspaniały sposób na aktywność fizyczną. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej