Zdrowie układu pokarmowego u kotów

Czym są problemy trawienne u kota?

Zaburzenie trawienia (lub żołądkowo-jelitowe) to stan zdrowia, który uniemożliwia kotu prawidłowe trawienie, lub który wpływa na zmianę tempa przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Nie lekceważ objawów! Jeśli Twój czworonożny przyjaciel przejawia objawy zaburzenia trawienia, bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kot bawiący się na kanapie


Objawy, które mogą wskazywać na problemy trawienne u kota

Najczęstszymi objawami zaburzeń trawienia u kota są miękkie stolce lub biegunka. Możesz też zauważyć u kota niektóre lub wszystkie poniższe objawy:

  • Wymioty

  • Regurgitacja

  • Gazy

  • Osłabienie

Przewlekłe zaburzenia trawienia mogą być dla kotów wyniszczające i wymagają przeprowadzenia badań oraz postawienia dokładnej diagnozy przez lekarza weterynarii.

Zaburzenia trawienia mogą mieć różne przyczyny, a każda z nich może powodować złe samopoczucie u kota. Pamiętaj, że biegunkę ciężko zaobserwować u kota, który załatwia się na zewnątrz. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma problemy trawienne, warto zapewnić mu kuwetę, by móc sprawdzić, co się dzieje. Poniżej wymienione są najbardziej powszechne zaburzenia trawienia występujące u kotów.

 

Kot na stole weterynaryjnym obok lekarza weterynarii.
  • Ostre zapalenie żołądka i jelit

    Jest to najczęstsza przyczyna rozstroju żołądka u kotów. Zwykle objawia się wymiotami i biegunką, które zaczynają się nagle. Powodów może być wiele: zjedzenie czegoś szkodliwego (czy też coś, co koty uwielbiają, czyli zjedzenie połowy myszy i pozostawienie nam reszty w ramach niespodzianki!), pasożyty, wirusy i kule włosowe – to tylko kilka przykładów.

  • Przewlekła enteropatia lub nieswoiste zapalenie jelit
    • W przeciwieństwie do nagłych zaburzeń, o których właśnie wspomnieliśmy, przewlekłe enteropatie pojawiają się wolniej i mają tendencję do utrzymywania się przez długi czas. Częstymi objawami są biegunka i utrata masy ciała. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak niepożądane reakcje pokarmowe, reakcje immunologiczne i uwarunkowania genetyczne.

  • Zapalenie okrężnicy

    Okrężnica jest częścią jelita grubego, a jej stan zapalny nazywany jest zapaleniem okrężnicy. Jest to bardzo charakterystyczna przypadłość, przy której większość kotów przejawia te same objawy – wyglądają one, jakby pilnie potrzebowały się wypróżnić, wysilają się, ale niewiele z tego wychodzi. Jednym z klasycznych objawów zapalenia okrężnicy jest też świeża krew i/lub śluz w stolcu.

  • Zaparcia

    Podobnie jak u ludzi, koty cierpiące na zaparcia mają trudności z wypróżnianiem i mogą rzadziej załatwiać swoje potrzeby. Zaparcia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jedzenie kości, piór i sierści może sprawić, że stolce będą twarde i trudne do oddania. Obecność dużej ilości sierści, szczególnie u kotów długowłosych, lub powolne jelita również sprawiają, że stolce są suche i trudne do przesunięcia. Niektóre rasy, takie jak koty syjamskie, są bardziej podatne na powolną pracę jelit niż inne. Może to prowadzić do stanu zwanego zespołem okrężnicy olbrzymiej.

  • Zapalenie trzustki

    Jest to złożone schorzenie występujące u kotów, które może być trudne do zdiagnozowania z powodu niejasnych objawów. Do objawów należą wymioty, senność i brak apetytu. Objawy mogą się u kotów pojawiać i znikać i często występują z innymi problemami, takimi jak niepożądane reakcje pokarmowe i nieswoiste zapalenie jelit.

  • Alergie pokarmowe

    Koty mogą źle reagować na niektóre pokarmy z wielu powodów, co nazywane jest niepożądanymi reakcjami pokarmowymi. Prawdziwe alergie pokarmowe są rzadsze niż się ludziom wydaje i zazwyczaj wywołują je białka zawarte w żywności, takiej jak kurczak, ryby i mleko. Alergie pokarmowe mogą powodować wymioty i biegunkę, a także problemy skórne, takie jak swędzenie i nadmierna pielęgnacja.

Co możesz zrobić?

Po pierwsze, jeśli podejrzewasz, że Twój kot może cierpieć na zaburzenia trawienia, zapytaj lekarza weterynarii o możliwości leczenia. Możesz też pomóc kotu, ograniczając liczbę stresorów w jego środowisku dzięki niektórym z poniższych sugestii:

Kobieta w pomarańczowym swetrze trzymająca kota

Trzymaj się rutyny

Zmiany w środowisku lub rutynie Twojego czworonożnego przyjaciela mogą prowadzić u niego do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zapewnienie kotu spokoju i bezpiecznego środowiska  oraz regularna zabawa mogą pomóc w zwalczeniu lęku.

Zobacz wskazówki

Kot z dzieckiem

Profilaktyka

Pasożyty, takie jak glisty i tęgoryjce, mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, więc jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz, zapewnij mu odpowiednią profilaktykę.

Dowiedz się więcej

Kat jedzący karmę z miski

Zapewnij kotu odpowiednią dietę

Karmy oparte na lekkostrawnych składnikach są łagodne dla rozstrojonego żołądka. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o zmianę karmy dla kota i o to jak ją zmienić, by jeszcze bardziej nie podrażnić żołądka.

Zobacz opcje

Produkty zalecane dla kotów z problemami trawiennymi

Zalecane produkty wspierające zdrowie układu pokarmowego

Materiały i wskazówki

Aby zapewnić kotu najlepszą możliwą opiekę podczas nadchodzącej podróży, zapoznaj się z pomocnymi materiałami od naszego zespołu lekarzy weterynarii.