Czy Twój pies ma nadwagę? Nie podchodź do tego lekko

 

Wiedziałeś, że 1/3 zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii ma nadwagę lub jest otyła?* Wielu z nas nie zdaje sobie sprawę, że nasz pies ma nadwagę, ponieważ przyrost wagi łatwo przeoczyć, gdyż zachodzi stopniowo przez długi okres. Mimo że dzieje się to przed naszymi oczami, kilka dekagramów tu i tam można łatwo przeoczyć na pierwszy rzut oka. Jednakże, te małe przyrosty wagi mogą się kumulować i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Dlaczego nadwaga ma znaczenie

 

Nawet jeśli zauważyłeś, że pies trochę przytył, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo może to negatywnie wpływać na jego zdrowie. Nadwaga wynosząca nawet jedynie 20% może znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń u zwierzęcia, takich jak cukrzyca, zapalenie stawów i kości, kamienie moczowe lub choroby serca.

Co więcej, nadmierna waga nie tylko negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie, szczęście i ogólną jakość życia zwierzaka, ale może również znacznie skrócić jego oczekiwaną długość życia w porównaniu do zwierzęcia o zdrowej wadze.

 

Czy mój pies ma nadwagę?

 

 

Dla Ciebie pies może wyglądać zupełnie w porządku, ale idealna waga różni się w zależności od rozmiaru i rasy psa. Weterynarz potrafi określić idealną wagę Twojego psa. W czasie pomiędzy kontrolami możesz samodzielnie oceniać, czy pies utrzymuje zdrową wagę. Połóż rękę na jego boku. Jeśli trudno wyczuć jego żebra lub jest to zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie ma nadwagę.

Poniżej przedstawiamy kilka innych zauważalnych objawów otyłości:

 • Utrata wyraźnie widocznej talii
 • Konieczność poluzowania obroży
 • Trudności w chodzeniu
 • Powolne ruchy
 • Brak tchu
 • Złe samopoczucie
 • Spanie dłużej niż zwykle

 

Co powoduje wzrost wagi u psów?

 

Wzrost wagi wynika ze zwiększonej zawartości tłuszczu w ciele. Jest to zwykle spowodowane jedzeniem zbyt dużych ilości pokarmu, szczególnie w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Ale mogą do tego przyczyniać się również inne czynniki.

 

Wiek

Starsze psy są mniej aktywne, mają mniej energii i potrzebują mniej kalorii, dlatego właśnie żywienie opracowane dla wieku psa ma kluczowe znaczenie dla jego odpowiedniej wagi i ogólnego stanu zdrowia.

Rasa

Niektóre rasy psów łatwiej przybierają na wadze

Sterylizacja/kastracja

Badania kliniczne wykazały, że tempo podstawowego metabolizmu u psów wysterylizowanych jest niższe, przez co potrzebują mniej kalorii

Problemy medyczne

Bardzo rzadko przybieranie na wadze związane jest ze schorzeniem, które może wymagać specjalistycznego leczenia

Przekarmienie

Psy z nieograniczonym dostępem do jedzenia, co zrozumiałe, jedzą więcej, niż potrzebują - co obejmuje resztki ze stołu od członków rodziny

Przejadanie się

Wiele karm dostępnych w sprzedaży jest przeładowana solą i tłuszczem, które może poprawiają smak, ale sprawiają, że pies nie może przestać jeść

 

Aktywność fizyczna z psem

 

Poza podawaniem psu odpowiedniej karmy, wspieranie regularnego ruchu pomoże w procesie zdrowej utraty wagi. Przedstawiamy kilka porad dotyczących ruchu i ćwiczeń, które możesz robić razem ze swoim psem.

 

Szybkie interwałowe spacery z psem

 

Weź psa na spacer na smyczy. Podczas spaceru na przemian chodź, truchtaj, biegaj lub maszeruj, wysoko podnosząc kolana, aby podnieść tętno sobie i pozwolić sobie oraz psu spalić kalorie.

Przysiady z psem

 

Stań z nogami ustawionymi na szerokość ramion, w pozycji gotowości do przysiadu. Wykonując przysiad, puknij psa jego ulubioną zabawką. Podnosząc się z przysiadu, podnieś zabawkę nad głowę, aby zachęcić psa, by za nią skoczył. Te ćwiczenia można wykonywać w domu i na dworze.

Psi berek

 

Tak samo, jak robiłeś z kolegami w dzieciństwie, pobaw się z psem w berka na najbliższym placu do wyprowadzania psów, na podwórku lub nawet w domu. I Ty i pies wykonacie doskonały trening wytrzymałościowy, gdy pies będzie próbował Cię dogonić.

Wybór odpowiedniej karmy do utraty wagi

Karma psa bezpośrednio wpływa na jego ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Zbilansowane żywienie to kluczowy element aktywnego i zdrowego stylu życia. Jedzenie nadmiaru karmy, przekąsek lub ludzkiego jedzenia może nasilać przyrost wagi.

Prawidłowe żywienie odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu psa z nadwagą. Zapytaj weterynarza o asortyment karm Hill’s do kontroli wagi, aby pomóc psu schudnąć i utrzymać zdrowy i aktywny styl życia.

 

*Dane w archiwum. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

 

anchor

Pielęgnacja Twojego psa

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Opieka zdrowotna psa | Hill's Pet

  Dowiedz się, dlaczego Twój pies może mieć problem ze zdrowiem i jak żywienie może być kluczem do profilaktyki. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zachowanie i wygląd psa | Hill's Pet

  Poznaj fizjologię stojącą za dziwnymi zachowaniami psa i znaczenie wyrazów jego pyska. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej
 • Zabawki i zabawy dla psa | Hill's Pet

  Poznaj zabawne sposoby utrzymania zdrowia i aktywności psa przy użyciu zabawek, zabaw i innych rodzajów ruchu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Nowi opiekunowie zwierzęcia: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, co kupić i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz nowego psa do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Żywienie i karmienie: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, jakie składniki karmy dla psa są istotne i jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zasoby i narzędzia dotyczące psów | Hill's Pet

  Zapoznaj się z naszą szczegółową biblioteką artykułów i zasobów dotyczących psów, opracowaną, aby pomóc Ci w różnych wyzwaniach związanych z posiadaniem psa.

 

Wybierz się z Towim psem w podróż do uzyskania prawidłowej masy ciała

 

Jeżeli Twój pies ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, jeżeli musicie popracować nad jego kondycją mamy specjalnie opracowaną recepturę karm, która umozliwi Ci dbanie o zdrowie Twojego psa.

 

Sięgnij po więcej